Osram’ın 2018 gelirleri 4.1 milyar Euro’ya çıktı

0
1424

Aydınlatma sektörünün lider üreticisi Osram, 2018 yılında, güçlü ve istikrarlı büyümesini sürdürdü. Şirket bu yıl gelirini yüzde 2 oranında artırarak 4.1 milyar Euro’ya ulaştırdı. Osram, 2019 yılı içerisinde yüzde 10 oranında bir büyüme hedefliyor.

2018 yılında Türkiye’de 2 milyar Euro’luk seviyelerine ulaşan aydınlatma sektörü bu ilerleyişini yıl sonunda da sürdürüyor. 2018 yılında geleneksel lambalarda rekabetin artıp kar marjının azalması sektörün büyük oyuncularının da yüksek teknoloji aydınlatma çözümlerine yönelmesine neden oldu. Dünya aydınlatma pazarının hacmi 50 milyar dolar seviyesinde olup, günümüzde Türk aydınlatma pazarının hacmi 350 milyon dolara ulaşmış durumda. Bu duruma bağlı olarak aydınlatma sektörünün son dönemdeki en önemli artısı olarak sürekli gelişen LED teknolojisi öne çıkıyor.

‘‘Fotonik ve Optik teknolojileri alanına yoğunlaşacağız’’

Aydınlatma sektöründe yaklaşık 150 ülkede, 33 binin üzerinde çalışanıyla müşterilerin ihtiyaçları için özel çözümler geliştiren Osram, yaklaşık 30 yıldır Türkiye’de faaliyetlerini sürdürüyor. Osram’ın açıkladığı finansal rakamları değerlendiren Osram’ın Türkiye CEO’su Can Dikmen, “Osram olarak 2018 yılı içerisinde otomotiv aydınlatma çalışmalarımıza hız verdik. Yatırımlarımız doğrultusunda otomotiv endüstrisini yenilikçi LED, lazer ve geleneksel teknolojiler ile destekliyoruz. Karşılaştırabilir gelirimizi 2018 mali yılında yüzde 2 oranında artırarak 4.1 milyar Euro’ya ulaştırdık ve 400 milyon Euro’ya kadar hisse geri satın alımı gerçekleştirdik. 2018 yılında yaşanan ekonomik zorluklara ve zorlu piyasa koşullarına rağmen, mali yerimizi koruduk ve gelirimizi artırdık’’ dedi. Dikmen; 2019 yılında aydınlatmanın ötesinde fotonik ve optik teknolojileri alanına daha da güçlü bir şekilde odaklanmayı hedeflediklerini belirtti.

Otomotiv alanında başarılarla dolu bir yıl

Yüksek teknoloji şirketi Osram; modüller, armatürler ve yüksek verimli ışık yönetim sistemleri ile dünyanın en büyük ürün ve çözüm sağlayıcılarından biri olarak öne çıkıyor. “Geleceği Aydınlatıyoruz” mottosu ile çalışmalarına devam eden Osram, 2018 yılı içerisinde otomotiv sektörünün en önemli organizasyonlarından biri olan Automechanika’da, VW Golf VII için geliştirdiği araba farları ile inovasyon ödülüne sahip oldu. Bunun yanı sıra, sinyal lambası pazarında devrim yarattı ve Koito iş birliğiyle yeni XLS ürün ailesi standart ışık kaynağını LED teknolojisiyle birleştirdi. Osram, üç farklı ışık versiyonuna sahip tek tip bir platform olma özelliğine sahip yeni XLS ile sektörde bir ilki gerçekleştirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz