ÖRGÜN AYDINLATMA SEKTÖRÜ DIŞA BAĞIMLI OLMAKTAN KURTARIYOR

0
2253

Üç ortakla Beyoğlu’nda küçük bir dükkânda başladıkları üretime, bugün yüzlerce çalışanı, binlerce ürüne sahip Aydınlatma sektörünün önemli markalarından biri haline gelen Örgün Aydınlatma kurucu ortaklarından Yakup Piraz ile geçmişten günümüze firmalarını ve sektörün geldiği noktayı konuştuk.

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı?

 Firmamız Sıdkı Piraz, Fahrettin Oymak ve ben Yakup Piraz tarafından 1977 yılında Beyoğlu Kuledibi Hacı Ali sokakta küçük bir dükkânda ilk olarak faaliyetimize başladık. Daha sonra belediye caddesinde bir dükkâna,1992 yılında da şu an merkez olarak kullandığımız işyerimize taşındık. 2004 yılında Küçükköy Avizeciler Sitesi’nde yeni bir şube daha açtıktan sonra imalatımızı Ümraniye’deki yeni fabrikamıza taşıdık.

Firmanızın ürün grupları nedir?

Örgün Aydınlatma avize ve aydınlatma sanayiinin ihtiyacı olan tüm parçaların tedarikini sağlamaktadır. Özellikle duy grubu, Fişli Kablolar, Arapuarlı fişli kablolar, Plastik Sarkıtlar imalat olarak öncü olduğumuz ürünlerdir. Bunun yanında metal aksesuarlar, iletim kabloları, dekoratif kablolar, elektrik malzemelerinin de tedariki ve satışını yapmaktayız.

Ürettiğiniz, ürünlerin özellikleri ve benzerlerinden farklı yanları neler?

 Üretimimizin büyük çoğunluğunu kapsayan Duy gruplarının imalatını 42 yıldır yapmaktayız. İmalatını yapmakta olduğumuz tüm ürünlerimiz gerekli kalite normlarına ve kalite belgelerine sahiptir.42 yıllık bilgi birikimi ve tecrübeyi ürettiğimiz ürünlerimize yansıtmaktayız.

 Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek ister siniz?

  2004 yılından itibaren Ümraniye’deki 2500 m2 kapalı alanda üretimlerimiz devam ediyor. Son teknolojiye sahip bir üretim parkuruna sahip firmayız. Enjeksiyon makinelerimiz Alman ARBURG markasına aittir.   Son yıllarda yaptığımız otomasyon yatırımları ile günlük imalat kapasitemizi yükselterek, kaliteden taviz vermeden üretimimize devam etmekteyiz.

 Firmanız AR-GE çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

 Aydınlatma parçaları imalatında firmamız dünyanın öncü markaları arasındadır. Firmamızın inovatif düşünce anlayışı sayesinde Aydınlatma sektörü dünyadaki yenilikleri yerli ürün kullanarak da takip edebilmektedir. Bu konuda ülkemize ekonomik bir katkı sağlayabilmek firmamız için bir övünç kaynağıdır. Sürekli yeni ürünler sunarak bu konuda oluşan yeni ihtiyaçları yurtdışından ithal etmeden hızlı bir şekilde sektör firmalarına sağlamaktayız. Gelişen yenilikleri takip eden ve bu yönde çalışmalar yapan bir üretim becerisine sahibiz

Ürettiğiniz ürünlerin ihracatını yapıyor musunuz? Ağırlıklı olarak hangi ülkelere ürünlerinizi satıyorsunuz?

Ürünlerimiz; Orta Doğu, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa, Rusya ve Türki Cumhuriyetlerine İhraç edilmektedir. Bunun yanında iç pazardaki müşterilerimizin bizim ürünlerimizi kullanarak yaptığı ihracatlar ile dolaylı olarak 7 kıtada ürünlerimiz kullanılmaktadır. Firma olarak bu konuda tecrübeli kadroya sahip durumdayız.

 Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek ister siniz?

 Firmamız imalat kapasitesini ve kaliteyi sürekli artırarak iç piyasanın ihtiyaçlarını karşılamayı bunun yanında da pazarlama ağını genişleterek ihracat oranımızı arttırmayı hedeflemekteyiz.

 Satışını yaptığınız ürünlerle ilgili bir sorun yaşandığında teknik destek veriyor musunuz? Bu konuda ürettiğiniz çözümler nedir?

 Kendi imalatımız olan ürünler ile ilgili her türlü desteği veriyoruz ve müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını eksiksiz karşılamayı görev olarak kabul ediyoruz. Ürünlerimizin kalitesi bu yönde gelen ihtiyaçları düşük seviyede tutuyor.

 Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek ister siniz?

 Firmamız 2016 yılında itibaren TUV-SUD firması ile kalite sözleşmesi imzalayarak birlikte çalışmaya başladı. Bu ortaklık ile var olan kalitemizi daha da yükselterek, süreklilik sağlamayı hedeflemekteyiz.

 Bilgi ve tecrübenizle geçmişten günümüze sektöre baktığınızda gelinen nokta nedir? Sektörün dünya ile rekabet etme konusunda neler söylemek istersiniz?

 90’lı yıllarda Avrupa merkezli olan Avize Parçaları imalatı 2000’li yıllar ile birlikte Çin e kaydı. Firmamız kurulduğu günden itibaren yüksek kalite-düşük fiyat politikası ile sektörümüzün İthalat yapmasına gerek bırakmamıştır. Bundan sonraki çabamız ülkemizin jeopolitik avantajlarını kullanarak içeride sağladığımız bu gücü diğer ülkelere de kabul ettiren bir marka olmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktır.

 Sektör olarak yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nelerdir?

 Sektörümüzdeki imalatçıların en büyük sıkıntısı denetimsiz yapılan ithalat ürünlerin girişidir. Düşük fiyatlarla giriş yapan kalitesiz ürünler sektöre ve ülkeye büyük zarar vermektedir.  Bu konuda yetkililerin alacağı basit önlemler ile kalitesiz ürünlerin ithalatı yasaklanmalıdır. Mutlaka kalite standardı olmalıdır. Ülke ekonomisine katma değer oluşturan yerli üreticilerin zor durumda kalması engellenebilir. Sektör firmalarımıza her konuda gerekli olan avantajları yerli üreticiler olarak sağlıyoruz.

 

Örgün Aydınlatma Sektörü Dışa Bağımlı Olmaktan Kurtarıyor. pdf olarak indirebilirsiniz…………..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz