Darmstadt için Akıllı Aydınlatma – Tridonic

0
17798
DEU, Deutschland, Darmstadt-Wixhausen, Der Schleifweg

Daha fazla güvenlik ve çevre koruması için Tridonic’ten Akıllı Şehir Teknolojisi

Dornbirn, 4 Eylül 2019, “Dijital Şehir Darmstadt” projesinin bir parçası olarak, Darmstadt’ın Wixhausen bölgesinde bir sokak bölümü, uyarlanabilir aydınlatma ile donatıldı. Entegre PIR sensörleri, hareket ve ortam ışığına tepki vermekte ve sokak lambalarını gerektiği gibi kontrol etmekte. Bu sadece daha fazla güvenlik sağlamak ve enerji tasarrufu sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda çevreyi ışık kirliliğinden korumakta. Kablosuz modüller, hem sokak lambalarını birbirine bağlamak için ve  hem de Nesnelerin İnterneti’ne (IoT) bağlamak için kullanılır. Proje, istenilen seviyede ışık verme seçeneği sahip olup, Tridonic’in yenilikçi, akıllı şehir teknolojisinin ilk kurulumudur.  

 Darmstadt akıllı bir şehir haline geliyor. Şehir, mobiliteden, eğitime ve enerjiye kadar toplam 14 alt projedeki dijital yayılımıyla ilerliyor. En son, Wixhausen bölgesindeki akıllı aydınlatma projesinde, akıllı sokak lambaları, yol ve patikaları aydınlatıyor. Bu pilot kurulum Entega iştiraki olan Luxstream’in 13 adet enerji tasarruflu LED armatüründen oluşmaktadır. Tridonic’in entegre sensörleri, hareketleri tespit etmelerini ve parlaklığı kontrol etmelerini sağlar. Otomobil, yaya, koşucu veya bisikletçi yaklaştığında, sensörler sokak lambalarının yeterli düzeyde aydınlatmasını sağlar. Eğer çevrede kimse yoksa, lambalar karartılır.

Tridonic Akıllı Şehir Uygulamaları Ürün Müdürü Waldemar Becker; “Akıllı şehir projelerinin başarılı bir şekilde uygulanması için kurumlar arası işbirliği özellikle önemlidir. Daha önce ayrı olan bu kurumlar, artık akıllı şehir uygulamalarında ortak bir çözüme kavuşuyor ”, dedi. Darmstadt’ta akıllı aydınlatma projesi söz konusu olduğunda, Darmstadt belediyesinden proje ekibi, planlamacılar, ağ sağlayıcıları, armatür üreticileri ve bileşen tedarikçilerinden oluşan proje ekibi de dahil olmak üzere tüm taraflar bir ekip halinde birlikte çalışmaktadır. “Darmstadt şehir otoritesinden gelen proje ekibinin, ilgili tüm tarafların önerilerini ve fikirlerini memnuniyetle karşılaması konusundaki isteği ve en başından itibaren kurumlar arası işbirliği, projenin başarısı için çok önemliydi. Sonuç olarak, Luxstream’inde yardımıyla pilot projeyi hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlayabildik ”diye ekledi.

 

Dijital Bir Gelecek, Güvenli ve Çevre Dostu

Kablosuz modüller, ışıkları ve ileriye dönük sinyalleri birbirine bağlayarak tüm sokak aydınlatmakta. Bu sayede hem sokak sakinleri, hem de çevre adaptif aydınlatmadan yararlanmakta. Yayalara yüksek güvenlik ve emniyet sağlayan ışık, onlara kişisel güvenlik hissi vererek tepki vermekte. Işık kirliliği, gün ışığındaki minimum değişikliklere kadar verilen yanıt sayesinde önemli ölçüde azalır – Bu özellik, çevre, doğal yaşam ve bitkiler için büyük fayda sağlamakta, aksi düşünüldüğünde bu etkenler yapay ışıktan rahatsızlık hissi duyacaklardır.

Akıllı sokak aydınlatması ayrıca yüksek enerji verimliliği sağlar. Waldemer Becker yaptığı açıklamada; “Enerji tüketimi, geleneksel ışık kaynakları yerine LED’ler kullanılarak azaltılabilir. Fakat hareket sensörleri ile yüzde 50 daha fazla tasarruf sağlanabilir ve toplamda yüzde 87’ye varan tasarruf sağlanabilir ”dedi. Akıllı sokak aydınlatması şu anda test aşamasında olup, Darmstadt ve çevresindeki diğer bölgelere yaymak için uzun vadeli planlar bulunmakta.

 

Smart City Teknolojisi Sayesinde Talep Edilen Düzeyde Işık

 Tridonic tarafından geliştirilen pyroelektrik sensörleri (PIR), sıcaklık farklılıklarını algılayarak ve tabi ki herhangi bir kişisel veri oluşturmadan, aydınlatma seviyesini artırarak yol kullanıcılarından gelen termal radyasyona tepki göstermekte. Veri güvenliği, şifreli veri transferi ile kablosuz iletişim modülünden sunucuya aktarılması asğlanır. LED armatürleri ve sensörler güvenli bir ağa entegre edilmiştir. Operatörler diledikleri zaman, armatür gruplarını veya aydınlık seviyesini değiştirmek için Akıllı Şehir Platformunun yönetim portalı üzerinden sisteme erişebilirler. Platform ayrıca, enerji tüketimi, olası arızalar ve bekleyen bakım çalışmaları gibi armatürler hakkında önemli bilgiler sağlamaktadır.

PIR sensörleri, karartmanın mümkün ve mantıklı olduğu sokak ortamlarını tespit etmek için özel olarak tasarlanmıştır. Sekiz metreye kadar montaj yüksekliğinde, 560 metrekarelik bir alanı kaplarlar. Sağlam tasarım ve sert dış koşullarına karşı yeterli koruma, aydınlatma sensörlerini oldukça dayanıklı kılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz