Küresel Aydınlatma şirketleri, Orta Doğu’nun Gelişen, Akıllı Aydınlatma Pazarında

0
2982

Bölgenin tahminlerine göre, BAE ve Suudi önderliğinde 2030 yılına kadar yüzde 25 oranında büyüme ile 2 milyar doların üzerine çıkmaları bekleniyor.
Dubai, BAE: Uluslararası aydınlatma sektörünün öncü firmaları, Ortadoğu’nun önde gelen endüstri ağı ve aydınlatma kaynak fuarı ve konferansında, Ortadoğu’nun hızla genişleyen ve 2030 yılına kadar 2 milyar doların üzerine çıkacağı tahmin edilen akıllı aydınlatma pazarında pay kazanabilmek için en son teknolojilerini göstermek için bir araya geliyor.

30 ülkeden 300’den fazla katılımcı, 15-17 Ekim tarihleri arasında Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde başlayacak olan Light Middle East için kaydoldu, kuzeydeki ABD’den güneydeki Avustralya’ya, Doğudaki Singapur’dan batıdaki Slovenya’ya endüstriyel ürün yelpazesinin temsilcileri katılacak.

Light Middle East Fuarı Müdürü Dishan Isaac: “İngiltere, Avrupa ve Amerika’dan muazzam bir katılım gerçekleşecek. Bölgedeki Akıllı Aydınlatma Pazarına olan ilgi, önümüzdeki on yıl içerisindeki tahmin edilenin %25 üzerine çıktı.” dedi.

TechSci Araştırma şirketine gore sektörde 2030 yılı itibariyle 2.16 Milyar Dolarlık yatırım bekleniyor. %39’luk payla en büyük payı BAE aldı, Suudi Arabistan ise %38’lik pay ile arkasından takip etti. Diğer ülkelerin payları ise; Katar %13 ve Kuveyt %5.8 , geri kalan paylar ise bölgeye yayılarak devam ediyor.

LED teknolojisi, piyasanın çoğunluğunu, iç mekan aydınlatması ile işlerin yüzde 75’ini alarak sorumlu olacak. Işık kontrolleri, işlem yapılan işlerin yüzde 48’ini, armatürler yüzde 42’sini ve akıllı ampuller ise yüzde 10’unu oluşturacak.

Isaac, “Dış aydınlatma sektörü pazarın yalnızca yüzde 25’ini oluşturuyor, akıllı dış mekan çözümleri sektörünün, yıllık en yüksek büyümesine ulaşması bekleniyor” dedi.

TechSci Araştırma Şirketi, hükümetlerin profesyonel enerji verimliliği ve akıllı şehir girişimleri, güvenli, lüks evler için artan tercihler ve Nesnelerin İnterneti (IoT) pazarındaki artan talebe olan beklentisi taşiyor.

LI-FI (IŞIK UYGUNLUĞU) ve diğer teknolojik gelişmelerin, görünür LED aydınlatmasının aciliyetinin artmasına, gerçek zamanlı ev güvenliğine olan talebin artmasına, kablosuz teknolojideki yeniliklerin ve gelişmelerin kit sürücü pazarında ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Raporda, “Ayrıca, LED fiyatlarındaki düşüş ile Orta Doğuda akıllı aydınlatma pazarında hızlı büyüme kaydetmesi bekleniyor” .“Nüfusun artması nedeniyle, bölgenin akıllı aydınlatma pazarına ihtiyaç duyan konutlar olduğu gibi enerji verimliliğine olan talebi de artıyor.”

Diğer sektörel teşvikler arasında, karbon emisyonlarını en aza indirmek için akıllı ve yeşil teknoloji tabanlı aydınlatma sistemlerinin Ar-Ge yatırımlarının arttırılması, mega konut ve ticari projelerin sayısının artması, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi geliştirme projelerinin artması ve çeşitli uygulamalarda yer alan iç mekan aydınlatma sistemlerine bağlı aydınlatma talebinin artması yer alıyor.

TechSci Araştırma Şirketi Hzılı teknolojiyi benimseyen şirktetler Orta Doğu ile birlikte, sensör tabanlı aydınlatma sistemlerine yönelik talebin de bölgede artışta olduğunu açıkladı. Rapora gore; “Son birkaç yıl içerisinde akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatler vb. Akıllı cihazların penetrasyonu bölge genelinde güçlü bir büyüme kaydetti. Akıllı cihaz, kullanıcıların çeşitli mobil uygulamalar üzerinden akıllı aydınlatma cihazlarını yönetmesini ve kontrol etmesini sağladığından, Orta Doğu bölgesinde akıllı telefon uygulaması tabanlı akıllı aydınlatma çözümlerinin kullanımı artmaktadır. ”

Akıllı aydınlatma çözümlerine olan büyük ilgi, İtalyan aydınlatma devi Grupo MCI’nin dikkatini çekti ve Orta Doğu’yu aydınlatmaya ve burada bazı mevcut uygulamaları ortaya çıkararak, bir dizi uygun maliyetli ve tamamen kontrol edilebilir LED çözümü sunmaya ikna başladı

Ortadoğu MCI Grup Genel Müdürü Sergio Rodriguez: “Dış Cephe aydınlatmasında eski moda yansıtılan ışık yerine, binaların şeklini vurgulamak için şekillendirilen, çok daha şık ve sıcak mekanlara ulaşmak için dolaylı ışıklandırmayı herhangi bir özel duruma uyarlayan, yazılım tarafından kontrol edilen ışıkları göstereceğiz. Yeni ürünler bize çevre ve ekonomi üzerindeki etkiyle birlikte elektrik tüketimini azaltırken, ürünlerin ömrünü uzatma şansıda veriyor.” dedi.

ABD’de bulunan Musco Aydınlatma’ya göre, LED artık son kullanıcılar ve enerji tedarikçileri için bir kazan-kazan teknolojisi. Musco Gulf Aydınlatma Genel Müdürü Brett Paulsen: “LED geleceğin yoludur ve pazarda öncü olarak mevcudiyetini korumalıdır. Örnek olarak havaalanları gibi 7/24 operasyonların olduğu ve spor etkinliklerini baz alın. Gün boyunca bu bu bölge çok sıcak olmakta, bu yüzden operasyonel yüzeyleri geceleri güvende tutarak aydınlatma sağlıyoruz. Geceleri aydınlatma da daha fazla verimlilik sağlayıp ve daha güvenli bir çalışma ortamı oluşturuyoruz.”dedi.

Middle East light Fuar’ını düzenleyen Messe Frankfurt, tüm endüstri yelpazesini, bölgenin yaşama, çalışma ve oynama biçimini değiştirebilecek bir şovla sergileneceğini belirtiyor. Serginin yanında gerçekleşen ‘THINKLIGHT’ konferansı bu yılki temasını ise şöyle: “Değişime adapte olma; Değişim çağında, yönünü belirleyebilmektir.”

Isaac: “Biz zaten dönüşüm çağındayız, ancak bu gelişim hızı, büyük fırsatları beraberinde getirerek, süratle hızlandıracak gibi görünüyor. Uluslararası katılımcılar burada ortaya çıkan sonuçları değerlendirmek isterken, küresel sektöre ortak olabilecek yerel ve bölgesel oyuncular tarafından ciddi büyük iş fırsatları var ”dedi.

14. Middle East light Fuarı dekoratif aydınlatma ve aksesuarları ile ilgili 6 alanı kapsamakta; aydınlatma sistemleri için elektrik ve elektronik komponentler ve aksesuarlar, elektrikli lambalar, LED aydınlatma, teknik aydınlatma ve aksesuarları, ev ve bina otomasyonları.sunmaktadır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz