YABANCI MÜŞTERİNİN EN ÇOK TERCİH ETTİĞİ MARKA HALİNE GELİYORUZ

0
14205

Bu sayımızda yurtdışında önemli projelerin aydınlatma çözüm ortağı olan Light34 Dış Ticaret sorumlusu Emre CESUR ile yaptıkları çalışmaları konuştuk. Light34 artık 21 ülkede ürünleri kullanılan, çözüm üreten ve müşterisi ile aile olmuş bir markadır.

Öncelikle Firmanız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Light34 Aydınlatma faaliyetlerine 7 yıl önce başlayan, ağırlıklı olarak Dış Aydınlatma ürünleri imalatı yapan ve proje çözümleri sağlayan bir aydınlatma firmasıdır. Aydınlatma direkleri, park/bahçe ile peyzaj aydınlatmalarında kullanılan Bollard aydınlatma ürünleri yanında talebe göre ürettiğimiz özel tasarım aydınlatma ürünlerimiz vardır. Bazen bu 8m boyutunda bir AVM içinde kullanılan özel dekoratif aydınlatma direği ya da bütün bir park aydınlatmasında kullanılan çeşitli ürünler olmaktadır. Müşterilerin taleplerine göre tasarım yapan ve ürünler geliştiren yerli bir markayız.

Firma olarak kendimizi tamamen yurtdışı projelerinde aydınlatma çözümleri sunan bir marka olarak konumlandırdık. Amacımıza uygun olarak yer aldığımız çeşitli yurtdışı projelerle tecrübemizi arttırıyoruz ve müşterilerimize çözüm ortağı olarak verdiğimiz hizmetleri geliştiriyoruz. Kendimizi ihracat yapan bir firma olarak tanımlıyoruz. Bu yedi yıllık sürede ihracat oranımız, ciromuzun  yüzde 70’ni geçerek; ihracat, sadece hedef olmaktan çıkıp firmamızın ticaret politikasını  tanımlayan bir harekete dönüştü. Bu sebeple tanıtım ve pazarlama faaliyetlerimizde odak noktamız yurtdışı haline geldi.

Peki Yurtiçinden gelen talepler oluyor mu?

Tabi ki oluyor. Âmâ kendini ispatlamış ve nitelikli projeler geliştiren firmalar ile işbirliklerimiz oluyor. Her projede yer almamız zor oluyor. Önceliği kalite olan firmalar ile değer katabileceğimiz projelerde çalışmak birinci hedefimizdir. Uygun ürünler geliştirmek için sürekli teknolojiyi takip eden ve AR-GE yapan bir firmayız. Sektörümüzde sürekli gelilşen teknolojiye ayak uydurarak, yapılan çalışmaları takip ederek teknik ve mekanik alanda kendimizi geliştirmekteyiz. Yurtdışında edindiğimiz tecrübelerimizi  yurtiçindeki projelere taşımayı hedefliyoruz.

Yurtdışında Hangi ülkelerde proje gerçekleştirdiniz?

Yurtdışında 21 farklı ülkeye yerli imalat aydınlatma ürünlerimiz ihraç ediyoruz. Bunun içeresinde Avrupa ülkeleri, komşu ülkeler, Türki cumhuriyetler, Katar, Bahreyn,  S.Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri , İsrail gibi Arap yarımadası ülkeleri ile sürekli çalıştığımız Romanya, Bulgaristan onun dışında Danimarka, Fransa ve İtalya gibi ülkelere ürünlerimizi ulaştırıyoruz. Farklı coğrafyalardan ve ülkelerden gelen talepler ile bizde kendimizi her gün geliştirmekteyiz. Yeni Pazar arayışımız sürekli devam etmektedir.

Projelerinizde ortak kriter nedir? Süreci nasıl takip ediyordunuz.

Geçmişte yaptığımız projelerdeki iyi ilişkiler, ürün kalitesi ve çözüm odaklı yaklaşım sayesinde müşterilerimiz bizlerle tekrar iletişime geçiyor. Light34 markasının bilinirlik oranın yükselmesinin yanında aydınlatma sektöründeki trendleri takip ederek geliştirdiği özel ürünler müşterilerimizin bizlere ulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Doğal olarak müşterinin ilgisi ve dikkati bize yoğunlaşıyor. Dünyada kalite odaklı iş yapan firmalara baktığımızda kalite ve özel ürünler sayesinde bir yerlere geldiğini görüyorsunuz. Her şeyden önce şunu söyleyebilirim ki şini hakkıyla yerine getiren bir firmayız. Bu da tercih edilmemizdeki en büyük etkendir. Firmamızı kendimiz değil ürünlerimiz, projelerimiz anlatsın istiyoruz. Bir proje geldiğinde a-z tüm detayları müşterimizden paylaşmasını istiyoruz. Nerelerin aydınlatılacağı, kullanılacak ürünlerin modeli, özellikleri ve projenin içeriğini inceliyoruz. Ardından projenin ön çalışmasını yapıyoruz. Yaptığımız ilk iş proje veya ürün konseptine karar vermek oluyor. Müşteri burada klasik, modern veya dekoratif olarak hangi ürünleri tercih edecek onu soruyoruz. Aydınlatma çalışmasında müşterinin taleplerine sadık kalarak ilerlemeye özen gösteriyoruz. Bazen çevre ve proje  şartlarına göre ürün özelliklerine ilaveler ile aydınlatılacak ortama göre değişlikler sunuyoruz. Ürünlerimizin transferinden gümrük işlemlerine, yapılacaksa montajına kadar müşterilerimize yardımcı oluyoruz. Bu da size uzun soluklu iş yapma imkanı sağlıyor. Light34 olarak müşterilerimizle projelerinde sürekli tercih ettikleri bir firma olmak istiyoruz. Karşılıklı güven esasına dayanan yaklaşımımızla sorunları çözmeniz daha kolaylaşıyor. Burada müşterinin size bakışı da değişiyor. Yurtdışındaki insanlar iç piyasadaki gibi olayları değerlendirmiyor. Müşteri ile bir süre sonra aile gibi oluyorsunuz. Artık sizin için iş ikinci plana geliyor. Hem karşılaşılan problemlerin çözümünde hem de proje ilerleyişinde karşılıklı iyi iletişim her konuda iki tarafa da yarar sağlıyor

Yurtdışındaki Müşterinin en çok dikkat ettiği konular nelerdir?

Bizim firmamızı farklı kılan diğer bir konu ise tasarımda yenilikçi bir özelliğe sahip olmasıdır. Light34 iyi bir tasarım ekibi ile projelerini geliştiren bir firmadır. Herkes imalat ve pazarlama yapma yetisine sahiptir. Tasarım, zaman ve özveri isteyen bir konudur. Bu yeteneğiniz yok ise gelen projelerde başarılı olmanız çok zordur. Yurtdışındaki müşteriler öncelikle tasarımlarımızla ilgileniyor. Ürün yelpazemiz ve tasarım desteğimiz bizleri rakiplerimizden ayrıştıran en önemli unsurlardan biridir. Standart ürünlerin dışına çıkarak sektörde yenilikçi ve sektöre yön verebilen bir firma olabilirsiniz. Bazen müşterinin tasarımları üzerinden yol alarak ürünleri farklılaştırıyoruz. Dünyada maalesef aynı tip ürün yapan bir çok firma var. Standart dışında hareket ettiğimiz için müşteri ‘Biz bu ürünü görmedik bu olsun’ diyebiliyor.

azen müşterinin tasarımları üzerinden yol alarak ürünleri farklılaştırıyoruz. Dünyada maalesef aynı tip ürün yapan bir çok firma var. Standart dışında hareket ettiğimiz için müşteri ‘Biz bu ürünü görmedik bu olsun’ diyebiliyor.

Bir diğer konu dış mekân aydınlatma ürünlerinin üretimini yaparken çevre ve hava şartlarını göz önünde bulundurma gerekliliğidir. Ürünlerimizi nemli ve sıcak iklim şartlarına uygun üretiyoruz. Aşırı sıcak, rüzgârlı, nemli ve kum fırtınalarına karşı yüksek mekanik özelliklere uygun bir üretim yapmak şarttır. Ürün boyasından kullandığınız alüminyumun sınıfına kadar en ince detayları dikkate almak zorundasınız. Mekanik sorunlar da en az armatür içerisinde kullandığınız teknik aksamlar kadar önemli oluyor. Garanti süreleri burada devreye giriyor.

Garanti süresi içinde karşılaştığınız sorunlar olduğunda nasıl bir çözüm üretiyorsunuz?

Dünyada yaşanan bir pandemi sürecini var. Yaptığınız üründe yaşanan bir hata nedeniyle ürünün geri iadesi ve tekrar sevki zaman alabiliyor. Birçok olumsuz etkeni üzerine eklediğinizde ciddi maliyetleri de beraberinde getiriyor. Ürünlerimizde mümkün olduğunca modüler yapı ile tasarlanmaktadır ki müşterinin kendisinin bile  teknik olarak müdahale fırsatı olabilsin. Çeşitli nedenlerden kaynaklanan sorunların çözümünde müşterilerimiz ile ortak noktada buluşabilmek önemli diye düşünüyorum. Mekanik ve teknik noktasında şu ana kadar ürünlerimizde bir sıkıntı yaşamadık. Ama her zaman buna hazırlıklıyız.

En çok tercih edilen tasarımsal ürün grupları nelerdir? Kim neyi tercih ediyor?

Aydınlatma ürünleri konusunda çok farklı tercihler olabiliyor. Esas olarak bunu üç bölümde ele alabiliriz. Klasik, Dekoratif ve Modern ürünler konusunda tercihler önümüze çıkıyor. Bu tercihler bölgesel olarak hemen hemen aynı diyebilirim. Örnek vermek gerekirse Fas, Cezayir ve Libya gibi ülkeler klasik ürünleri, Avrupalı kullanıcı ise daha modern ürünleri sizden talep edebiliyor. Aydınlatmalar daha çok şehirleşme yapılarına göre değişiyor. Yeni bir şehirleşme olacaksa sıklıkla modern tarzda aydınlatma ürünü talep ediliyor. Tecrübelerimizden yararlanarak tasarımlarımızı ve ürün gruplarımızı bölgelere göre şekillendirebiliyoruz. Bazen o ülkenin şehirleşmesini inceleyerek alternatiflerimizi müşterilerimize sunabiliyoruz. Proje alanının ve konseptinin yapısı bizlere kullanacağımız ürünlerin tasarım özellikleri konusunda ipuçları sağlıyor. Bu da bizim işimizi daha kolay hale getiriyor. Ama her zaman daha iyisi ne olabiliri müşterinin beklentileri üzerinden faklı opsiyonlar sunabiliyoruz. Light34 esasen bir noktadan sonra bilgi ve tecrübesini pazarlıyor

.

Kalite, dayanıklılık ve teknik verimlilik konusunda taviz vermeden ürünü sunmak bizim önceliğimizdir.

Tasarımın tıkandığı noktalar nedir?

Tasarımda mekanik ve tekniği estetik ile buluşturmanız gerekiyor. Mekanik size ne kadar müsaade ediyor? Bunu da müşteriye çok iyi anlatmanız gerekir. Bir tasarım yapıldığında mekanik ya da teknik olarak bazı sorunlar karşınıza çıkabiliyor.  Yapılan iyileştirmeler ve değişiklikler müşteriyle işbirliği içinde geliştiriliyor. Kalite, dayanıklılık ve teknik verimlilik konusunda taviz vermeden ürünü sunmak bizim önceliğimizdir. Üründe logomuzun olmasından dolayı her türlü olasılığı dikkate alarak markamıza zarar verecek bir yaklaşımdan uzak duruyoruz. Dış mekân ürünlerinin olmazsa olmazı toza, neme ve suya karşı dayanıklılık mekanik yönden en çok dikkat ettiğimiz konular. Çok sıcakta ürün komponentlerinin zarar görmemesinden, sıktığımız cıvatanın paslanmayacak şekilde olması gibi ürünü her şekliyle ele alıyoruz. Aydınlatmanın aksaması kadar dış gövdenin aşınmaması da bir o kadar önemlidir. Dış mekân aydınlatmanın zorluklarına karşı sürekli hazırlıklı olmak gerekiyor. Bazen o bölgenin ya da ülkenin iklimini, çevre koşullarını araştırıyoruz

Yabancı müşterilere ne söylemek istersiniz?

 Bir defa şunu söylemekte fayda var ki biz kazandığımız tecrübeler ve yaptığımız işler ile yurtdışına yabancı bir marka değiliz. Yurtdışından gelecek taleplerin değerlendirilmesi ve müşteriye en uygun çözümü sunabilecek kapasitedeyiz. Üretimden sevkiyata kadar tüm proseslerde hassas davranan ve tüm operasyonları gerçekleştirebilen bir firmayız.  Özgün tasarım ve kalite sunuyoruz. Bizim için en önemli kriter ise müşteri memnuniyetidir. Light34 firması satış sonrasında dahi müşterisini takip ediyor. Yaptığımız işlerde ticari kazancı ön planda tutmuyoruz. Özel ürün tasarım ve üretimi konusunda müşterimize her türlü desteği sağlıyoruz.

Son olarak ne ilave edersiniz?

Artık dünyada bir pandemi süreci var. Bunun ne zaman biteceğini bilmiyoruz. Ürün kalitesi konusunda Türk firmalarına güvensinler ve tedarik zincirlerine güvenilir kalite bir firma ekleyeceklerini bilsinler. Lojistik olarak tüm kıtaların bağlantı noktasındayız. Türkiye’de üretim altyapısı oldukça iyi bir duruma geldi. Light34 tasarımda sınırsız alternatifleri üretime yansıtabilen bir markadır. Kaliteli bir ürün kullanmak istediklerinde bizimle iletişime geçmelerini bekliyoruz. Fiyatın ilk başta konuşulduğu projelerde biz yokuz. Zaten bizim ürüne bakışımız ona gösterdiğimiz ilgi bazı kriterleri kendiliğinden oluşturuyor. Biliyoruz ki insanlar her zaman kaliteli iş yapan markalara değer veriyor. Bu da sizin büyümenize ve marka değerinize etki ediyor.    

Aydınlatma Teknik dergisine bize sayfalarını ayırdığı için çok teşekkür ederiz.   

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz