Mimaristudio’dan Yeni Bir Çalışma Kültürü Yaratan Yenilikçi Tasarım: Basf Türkiye Ofisi

0
2030

Yeni nesil çalışma mekanları, biyofilik tasarım ve insanı merkezine alan “well-being” üzerine çalışmaları ile ön plana çıkan Mimaristudio, dünya kimya endüstrisi devi Basf’in Türkiye’deki yeni ofisini tasarladı.  Tüm kademedeki çalışanların sosyalleşerek, etkileşim içinde çalışmalarına ve ofiste oldukları sürece hem fiziksel, hem zihinsel olarak kendilerini iyi hissedecekleri bir ortamda bulunmalarına sebep olan yaklaşımları, çevreci ve sürdürülebilir tasarım kriterleri ile bütünleştirilerek, firmanın kurumsal renklerinin hakimiyetindeki dinamik ofis tasarımında vücut buldu.

Basf İdari İşler ve Gayrimenkul Yönetimi liderliği ve işbirliği ile gerçekleştirilen yeni Türkiye Ofisi tasarımı, İstanbul’un  gelişen  iş  ve  finans  merkezi  Batı  Ataşehir’de,  Nida  Kule  Kuzey  binasında,  2.500 m2 net kullanım alanına sahip 2 kattan oluşan, toplamda 5.500 m2’lik bir alana yayılıyor. Türkiye’nin ve dünyanın önde giden kurumsal firmaları için tasarladığı çağdaş ve yenilikçi ofis projeleriyle tanınan Mimaristudio imzası ile çok katlı ve içe dönük bir fiziksel çalışma yapısından, yatay mimari üzerine kurulu açık ofis sistemine geçilen yeni tasarımda, firmanın çalışma kültürü ve alışkanlıkları da değiştirilerek yepyeni bir çalışma ve yaşama alanı kurgulanmış.

Resepsiyon ve ana karşılama mekanının ayrı bir katta planlandığı yeni ofis tasarımında, iki kat, Mimaristudio tasarımı merdivenler ile bağlamış. Merdivenin düşey sirkülasyon hizmeti yanında oluşturulan podyum alanları ile çalışanı fiziksel aktiviteye yönlendiren ve aynı zamanda ofisin buluşma, toplanma ve sosyalleşme noktalarını meydana getiren Mimaristudio,  bu alanlardaki kurumsal renk vurgusu ile de dinamik ve tüm ofise enerji veren bölümler ortaya çıkarmış.

İnsanı Merkezine Alan Ürün Tasarımları…

Mevki ve görevine bakılmaksızın tüm çalışanların bir arada ve ortak çalışma istasyonlarında planlandığı tasarımda monotonluğun ve birbirinin tekrarı yerleşim düzeninin önüne geçmek için farklı amaçlara hizmet eden sosyalleşme, görüşme ve toplantı alanları kurgulanmış. Gerek birimler arası, gerekse birimlerin kendi içlerinde tasarlanan bu alanlarda farklı kullanımlara yönelik seçilen ürünler içerisinde ise Mimaristudio tasarımı ürünler ön plana çıkıyor. Ayça Akkaya Kul imzalı ve Nurus üretimi görüşme kabukları (Office Stop) ve eksenel çalışan ayırıcı akustik paneller yanında, yine aynı tasarımcı imzalı, Connection Turkey üretimi oturma grupları (Rom&Jul) ofisi farklı ve sıra dışı kılar nitelikte… Farklı kapasite ve sayıdaki toplantı, görüşme ve eğitim odaları için de mimarların tercihi, ergonomik çalışma koltukları ile elektronik yükseklik ayarlı masaların yönünde olmuş.

Kurumsal Kimlik ile Bütünleşen Tasarım…

Tüm projelerinde olduğu gibi Basf Ofisi’ nde de tüm mekan tasarımını, tamamlanan doğru planlama sürecini takiben, zemin, duvar, tavan, aydınlatma, akustik, peyzaj, grafik tasarım, mobilya alt disiplinleri ile bir bütün olarak ele alan Mimaristudio, mekanın tamamını, birbirini tamamlayan öğelerin bir arada yer aldığı, bütünsel bir kabuk olarak tasarlamış. Firmanın yenilikçi, dinamik ve renkli kimliği, ince yapı malzemelerinin farklı form, biçim ve geometrik kullanımları ile ön plana çıkartıldığı tasarımda, firmanın kurumsal renkleri de, mekan tasarımları içerisinde abartısız bir şekilde kullanılmış.

Basf global kimliği sebebi ile firmanın vitrin yüzü olması adına da önemli bir çalışma olan yeni ofis tasarımında, bu bağlamda, yine firmanın kendi üretimi olan ince yapı malzemelerine yer verilerek merdivenler, merdiven podyum alanları, açık ofis içinde planlanan toplantı odaları, görüşme odaları ve bu odaların açıldığı ortak sosyalleşme alanlarının zeminlerinde poliüretan kaplama malzemesi uygulanmış. Firmanın güçlü ürün gruplarından olan akustik “basotect” ürünü de, Mimaristudio tasarımı ile estetik bir dilde hayat bulmuş. Merdiven galeri boşluğu üzerinde, aydınlatma öğesi ile birlikte tasarlanan dev enstalasyonlar projenin ilgili çeken detayları arasında yer alırken, toplantı ve eğitim odaları ile rekreasyon alanı tavanlarındaki paneller ise, malzemenin akustik amacının yanında, alışılmışın dışında kullanımı ile mekanların özgün parçaları.

Çalışan Sağlığı ve Motivasyonuna Yönelik Olarak Şekillenen Tasarım Kriterleri…

Tüm ofisin otomasyon sistemi ile yönetildiği projede, aydınlatma tasarımı da tüm tasarımın bir parçası olarak Mimaristudio tarafından planlanmış, teknik ölçüm ve hesaplamalar için ise profesyonel destek alınmış. Farklı geometri ve kotlarda, farklı ince yapı malzemeleri ile tasarlanan tavan plakaları, düzensiz geometrik yapısı ancak homojen aydınlatma dağılımı ile ön plana çıkartılmış. Gergi tavan, lineer ve noktasal ışık kaynakları ile genele hitap eden ürünlerin yanında, LED teknolojisine sahip tüm dekoratif ürünlerin bir kısmında, kullanıldığı mekanın kullanım amacına yönelik olarak akustik aydınlatma ürünleri tercih edilmiş.

Açık çalışma ve yaşam alanlarında, tasarım süreci ile birlikte planlanması gereken akustik kriterlerin yanı sıra bu proje özelinde alınan profesyonel danışmanlık hizmeti doğrultusunda ele alınan tasarım ve malzeme seçimlerinin uygunluğu, pratikte de çalışan yorumları ve memnuniyeti ile doğrulanmış. Tüm çalışmanın sonunda proje, işverenin yenilikçi, çevreci ve renkli kurum kimliğini yansıtan, çalışanların mutluluğuna ve motivasyonuna odaklı yaklaşımı ile, sadece çalışma değil aynı zamanda LEED adayı bir yaşam alanı olarak da işverenden tam not almış.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz