UV-C LAMBASI NEDİR? FAYDA VE ZARARLARI NEDİR? TEHLİKESİ NEDİR !

0
58505
Eraslan BAKIR
Light Decoration,
Bilge Design

Son günlerde artan UV-C lamba çılgınlığı ve ortaya çıkan yeni fırsatçılığın aslında ne kadar tehlikeli olduğunu, bu ürünün nerede nasıl kullanılması gerektiğini kısaca anlatacağız.

Işık ve aydınlatma sektörünün içerisinde uzun yıllardır yer alan Bilge Design olarak konuyu araştırıp bilgilendirme yapma gereği duyduk. Her gün onlarca kişi bize ulaşarak UV-C ışıkları ile ilgili bilgiler soruyor ve bu ürünlerden satın almak istediklerini söylüyor. Bu sebepten dolayı doğru ve sağlıklı bilgiyi siz değerli müşterilerimizle  paylaşmak istedik. Bilge Design olarak önceliğimiz her zaman insan sağlığıdır. Zararlı ve sağlığa zarar verebilecek ışık kaynaklarını satmıyoruz. Fakat zararları hakkında bilgilendirmelerde yapıyoruz. UV-C tehlikesi ve faydalarını aşağıda bulabilirsiniz.

UV-C  IŞIKLARI İLE  CORONA’DAN  KORUNMA.

Ultraviyole ışıkları covid-19 virüsünden  korunmak için sağlıklı bir yöntem olmadığı gibi çok tehlikelidir.  UV-C nanometreleri, korumasız filtresiz kullanıldığında insanlara ciddi zarar vererek DNA ve RNA’yı parçalayarak cilt kanseri ve körlüğe sebep olmaktadır. Koruma filtreleri özeldir ve zaman sayacı ile kullanılmalıdır. UV-C ışığın %100 mikrop ve virüsleri öldüreceği yok edeceği kesin değildir. UV-C tüm yüzeylere eşit   şekilde   ve doğrudan nüfus ettiğinde etkili olmaktadır.

UV-C   ZARARLARI?

UV-C insan vücuduna temas ettiği anda cilt kanseri riskini yükseltmektedir. UV-C lambaları özel filtreler ile kullanılmalıdır ve bu filtreler zaman saati ile ölçülmelidir. Çünkü bu özel UV-C filtreler sürelidir ve süresi bittiğinde mutlaka değiştirilmelidir. Aksi takdirde kanser riskini yükseltmektir. UV-C ışıklarını yaşam alanlarında filtresiz kullanmak tehlikelidir.

UVC LAMBASI KULLANIMI

Ultraviyole ışınları, UVC kullanım alanları genel olarak kapalı mekânların havalandırma sistemlerinde kullanılan hava, filtrasyon sistemleri ile temizlenir. Havanın içindeki toz ve Partikül filtreler ile tutulur. Havanın içinde asılı olarak dolaşan ve normal filtrasyon sistemleri ile tutulamayan ve mikroskop altında görülebilen bakteri gibi virüsler insan sağlığını tehdit ederek sürekli olarak ortamda bulunur.

Virüsler, bakteriler, mantar ve mayalar kapalı alanlarda imalatı yapılan ürünler üzerinde etkisini gösterir. Hava  sistemlerinde  oluşan  tüm bu bakteriyel olumsuzlukları engellemek için  UV-C ışınları ile UVC hava sterilizasyonunun  yapılması kaçınılmazdır. UVC ışınlarının yaşam alanı ya da çalışma ortamlarında bakterilerden kaynaklanan kokuları gidermektedir.  Böylelikle daha sağlıklı bir hava ortamı sağlanır. UV-C  ışını hava sterilizasyonu uygulaması bir biyolojik arıtmadır. ( 254 nm dalga boyu ışık yayar  )

UV-C  LAMBASI NERDE KULLANILIR

Gıda sektöründe; Kırmızı ve Beyaz et,  meyve, sebze,  balık,  unlu mamul depolama alanları,  peynir, sütlü  mamul, raf ömrü yaşlandırma alanları, yumurta üretim alanları,  ambalaj malzemeleri üretim ve paketleme alanları, ilaç fabrikaları,  su depolama üretim alanları, su sterilizasyonu, spor salonları, oteller,  gösteri salonları, okullarda, yuva ve kreşlerde, hastanelerde, astım ve alerjik durumlarda kullanılması hava sterilizasyonu için çok önemlidir.  Özellikle uzun çalışma ortamlarında, gıda sektörü üretim ve depolama alanlarında kaçınılmaz olmalıdır. Dünyanın birçok ülkesinde  standart hale gelmiştir.

BİLGE DESİNG LİNK 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz