“ÜRETİMİ ÇİN’DE ÖĞRENDİK, YATIRIMI ÜLKEMİZE YAPTIK”

0
36854

20 yıla yakın Çin’den ithalat yaptıktan sonra İstanbul Silivri’de kurduğu 22.000m2’lik fabrikasında ithalatını yaptığı ürünlerin üretimini yapmaya başlayan Kendal AŞ. Yönetim Kurulu Üyesi ve Firma Ortağı Faruk ECE ile yeni yatırımlarını ve ürünlerini konuştuk.

Kısaca Faruk Ece kimdir? Sektöre girişiniz ne zaman oldu?

1984 yılından itibaren Elektrik ve Aydınlatma sektöründe çalışmaya başladım. Önemli bir markanın pazarlama müdürü olarak sektöre hizmet verdikten sonra şimdi ki firmamıza katıldım. Kendal Elektrik Aydınlatma Yönetim Kurulu üyesi ve firma ortağı olarak Kendal Bey’le birlikte faaliyetlerimizi yürütmekteyiz.

Kendal Elektrik Aydınlatmanın kuruluşundan ve bugün gelmiş olduğu noktadan bahseder misiniz?

Kendal Elektrik aydınlatma 2000’li yılların başında İthalat yaparak sektörde yer almaya başladı. Elektrik ve Aydınlatma ürünlerinin ithalatını Çin’den sağlamaktaydık. Uzun yıllar Çin’den ürünlerimizi ülkemize getirdik. Çin’de kendimize ait bir üretim tesisi vardı. Sürekli olarak bu ülkede yaşanan gelişmeleri yakından takip ederek sektöre katkı sunduk. Edindiğimiz bilgi ve tecrübeyi ülkemize taşımaya karar verdik. 2018 yılından itibaren ise üretim için yatırım kararı aldık. Şu anda İstanbul Silivri’de 22.000 m2 ’lik alana sahip tesisimizde yerli üretim yapmaktayız.

Ülkemizde üretim yapma kararı almanızda en büyük etken ne oldu?

Firma olarak uzun yıllar Çin’de üretim noktasında önemli bilgi ve beceriye sahip olduk. Oluşan bu bilgi birikimine güvenerek Çin’li partnerimize düşüncemizi paylaştıktan sonra kendilerinin de destek olabileceklerini ifade etmeleri ile birlikte yatırım yapma kararımızı hayata geçirdik. 2018 yılında Silivri’de yer alan fabrika binasını satın alarak gerekli makine yatırımı ile birlikte üretim yapmaya başladık. Bu yatırımın ülkemiz Aydınlatma sektörü için örnek teşkil edeceğini düşünüyoruz. Bizim gibi yatırım yapacak firmaların çoğalması ile birlikte yan sanayimiz güçlenecektir. Bu da daha rekabetçi bir konuma gelmemizi sağlayacaktır. Biz Çin’de kazandığımız tecrübelerimizi üretim için ülkemize aktarıyoruz.

Şu anda tesisin kapasitesi ve yatırım değeri nedir? Hangi ürün gruplarına yoğunlaştınız?

Fabrikamızın yatırım değeri konusunda tam bir rakam vermek için mevcut makine parkuruna ilave edilecek yatırımlarımızın bitmesi gerekiyor. Şu anda LED Ampul üretimi için tam kapasite ile çalışmaktayız. Yıllık 100 milyonun üzerinde LED Ampul üretim kapasitesine ulaşmış olacağız. Hali hazırda önemli markalara da üretim yapmaktayız. Ayrıca K2 markamız ile piyasada çok tutan LED Ampul ürünlerimizin üretimi ve satışı devam etmektedir. Üç vardiya halinde üretimimizi aksatmadan yürütüyoruz.

Neden LED ampul üretimine girdiniz?

Öncelikli olarak ülkemizde bu anlamda bir üretim tesisi yoktu. Bitmiş üründe Sanayi ve Ticaret bakanlığı bazı kriterler getirdi. Birçok belge ve bitmiş üründe vergiler artırıldı. Bunun yanında ülkemizde bu yönde pazarda bir boşluk da vardı. Yıllık ampul tüketimimizi göz önüne aldığımızda bizim gibi üretim yapan üç beş firmanın bu talebe cevap vereceğini düşünmüyorum. Bu konuda yeni firmalarında olması gerekir. Ayrıca LED ile birlikte ampul üretimi daha da kolay bir hale geldi.

Kendal Aydınlatma olarak üretim ekibi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Firmamızda sürekli araştıran ve geliştiren bir mühendis grubu var. AR-GE birimimiz ise yeni ürünlerin üretimi noktasında önemli çalışmalar yapmaktadır. Yabancı birkaç tane mühendis de ekipte yer almaktadır. AR-GE’ye önemli yatırımlar yaptık. Kalite anlayışımızı firma felsefesi haline getirdik. Çok uzun yıllardır sektörün içinde olan Elektrik ve Aydınlatma üretim ve satış bilgisi olan bir kadroya sahibiz. Bu bilgi ve tecrübe bize büyük avantajlar sağlamaktadır.

Kendal Aydınlatma Frankfurt Light + building fuarı gibi yurtdışında önemli etkinliklerde yer almaktadır? Yurtdışı çalışmalarınız ve ihracat oranlarınız nedir?

Evet, biz yerli üretim yapan ve yurtdışı pazarlara ürünlerini satan firmayız. Yurtdışında önemli bir orana ulaştık. Yüzde 50 iç pazarda yer alırken yüzde 50 de yurtdışına ürünlerimizin ihracatını gerçekleştirmekteyiz. Özellikle fuarlar pazar müşterisine ulaşmanızda büyük kolaylık sağlamaktadır. Yurtiçi dağıtım ağımız çok güçlüdür. Kurulduğumuz günden itibaren marka tanıtımına büyük önem verdik. Bu yüzden yurtdışında da bu yönde çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Frankfurt fuarına gelecek olan yabancı misafirlerimize üretim gücümüzü ve sağladığımız lojistik avantajlarımızı anlatıyoruz. Birçok Avrupa firması ile üretim noktasında çalışmalar yapıyoruz. Dünyanın en büyük markalarına ürün tedariki ve üretimi sağlıyoruz. Biz kendimize güveniyoruz.

Yabancı Aydınlatma firmaları ile nasıl bir süreç yaşıyorsunuz?

Kendal Elektrik ve Aydınlatma ürünlerinin -bölge ülkeleri başta olmak üzere- Ortadoğu ve Afrika ülkelerine satışı devam ediyor. Bazen büyük markalar ile rakip olabiliyorsunuz. Bu markalar bir süre sonra sizi takibe alıyor ve kapınızı çalıyor. Bazı kriterleri firma olarak sağlamanız gerekiyor. Bir anlamda sizi denetliyorlar. Başarılı buldukları takdirde sizinle üretim için masaya oturuyorlar. Şu anda bu tesisi ziyaret eden Avrupalı firmalar hayran kalıyor. Onların istediği her kriteri sağlamak size de özgüven kazandırıyor. Bu da sizin kalitenizi tescillemiş oluyor.

Kendal Aydınlatmanın bundan sonraki planları nelerdir?

Firma olarak kendi ülkenizde üretim yapmak çok önemlidir. Bu, yaptığınız işte mutlu olmanızı sağlıyor. Ülkenize katma değer oluşturuyorsunuz. Biz ithalat yapan her firmamıza bunu yapmasını tavsiye ediyoruz. Yerli ve milli üretime geçmediğiniz sürece ülke olarak başarılı olamazsınız. Mutlaka bir kısım da olsa üretim yapmalarında fayda var. Önümüzdeki günlerde RUSTİK LED AMPUL üretimine başlayacağız. Şu anda makinelerimiz geldi.2020 yılı içinde bu segmentte yer alan ürünlerin üretimine başlamış olacağız. Ülkemizde en fazla ithalatını yaptığımız ürünlerin üretimi noktasında yatırımlarımız hiç durmadan devam edecektir.

Son olarak satıcı ve alıcıya neler tavsiye edersiniz?

Mutlaka Aydınlatma ürünü alırken kalitesine önem versinler. Ürünlerin dışında yazan değerleri mutlaka okuyup fiyat olarak pahalı ürünlerle karşılaştırsınlar. Yerli üretim ürünleri satın alsınlar. Aydınlatma ürünü satan firmalarımız ürün seçerken çok dikkat etmelerinde fayda var. Sattıkları ürünlerin gerçek değerinin ne olduğuna baksınlar. Müşterilerine kötü ürün vermesinler Şu anda aydınlatma konusunda tam bir bilgi birikimine sahip değiliz. Oysa hayatımızın uzun bir kısmını aydınlatma ürünleri ile geçiriyoruz. Uykuda bile yataklarımızın başucunda kullandığımız aydınlatma ürünlerinin bize verdiği zararları bilmiyoruz. Şu anda devletimiz bu noktada ciddi denetimler yapmaktadır. Bazı kriterler yerli üretimin önünü de açacaktır. Bunun için de mutlaka yeni üreticilere gerekli desteğin sağlanması şarttır. Baktığımızda son noktada işi aydınlatma olan firmalardan ürün almaları gerekir. Ayrıca aydınlatmayı bilen firmaların sektörde yer alması daha doğru olacaktır.

→→Kendal Inc. Member of the Board and Company Partner Faruk ECE SOYLESİYİ OKUMAK İCİN İNDİREBİLİRSİNİZ

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz