Philips GreenPower LED ile gül yetiştiricilerine özel aydınlatma

0
1745
  • Yeni GreenPower LED tavan aydınlatması ile kesme gül yetiştiriciliğinde optimum ışık spektrumu sağlıyor.
  • Philips Aydınlatma’nın yeni ürünüyle saha iri tomurcuklu ve daha ağır dalları olan daha yüksek kaliteli güller üretmek mümkün.

Aydınlatmada dünya lideri Philips Aydınlatma (Euronext: LIGHT), Philips Gül Uzmanlık Grubu’nun etkinliğinde kesme gül yetiştiriciliği için optimize edilmiş ışık spektrumu ile yeni Philips GreenPower LED tavan aydınlatmasını tanıttı. Kesme gül spektrumlu yeni Philips GreenPower LED tavan aydınlatması, yetiştiricilere yıl boyunca ısıyı yükseltmeden ışık seviyelerini artırma imkânı sunuyor. Araştırma kurumu Delphy ve Wageningen Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen kapsamlı deneyler sırasında ve deneyimli gül yetiştiricilerinin gözlemlediği üzere, yeni kesme gül spektrumlu ışıklandırma güllerin kalitesini artırmakla kalmıyor, ayrıca enerji verimliliği açısından da yüksek basınçlı sodyum aydınlatma ile kıyaslandığında %40 daha verimli bir seçenek sunuyor.

Philips Aydınlatma Bahçecilik İş Birimi Yöneticisi Başkanı Udo Van Slooten konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “İlk LED tavan aydınlatmasını çıkardığımız 2015 senesinden bu yana yaklaşık 30’a yakın gül yetiştiren şirket, gül yetiştiriciliği sektörünü geliştirmek üzere aktif olarak çalışan danışmanlar, üniversiteler, araştırma kurumları ve Hollanda hükümeti temsilcileri ile birlikte yoğun çalışmalar yürüterek gül yetiştiriciliği için ışık formülümüzü daha da iyileştirdik. Bu ağdan aldığımız geri bildirimler LED ışığında büyüyen güllerin kalite ve adet açısından iyileşmesini sağladı.”

Gül yetiştiriciliğinde LED zorluğu

“Gül yetiştiricilerinden seçilmiş bir grup kesme gül yetiştirmede GreenPower LED tavan aydınlatması kullanıyor ve LED ile ürünleri için daha yüksek ışık seviyelerine ulaştıklarını dile getiriyorlar” diye anlatan Van Slooten şöyle devam etti: “Bu da daha yüksek mahsul elde etmelerine sebep oldu fakat gül yetiştiricileri umdukları kalite artışını standart LED ile yakalayamadılar. Sene içerisinde, kesme güller günde ortalama 20 saate kadar ışık ihtiyacı duyuyor, bu açıdan da hem kaliteyi hem adeti iyileştirecek bir ışık spektrumu bulmak çok mühim.”

Hollanda’dan SK Roses adlı şirketin sahibi Marc Koene: “Yeni spektrum altında gül dalları daha uzun, daha ağır ve tomurcukları daha iri” yorumunu yaptı.

Gül Işığı Formülü ile Yeni GreenPower LED Tavan aydınlatması

Yeni LED gül ışığı formülü yetiştiricilerin aydınlatma saatlerini artırmalarını, üretimi verimli bir şekilde yukarı çıkarmalarını ve sabitleştirilmiş iklim sayesinde yüksek kalitede mahsul üretmelerini sağlıyor. Yeni LED gül ışığı formülü, en yeni nesil Philips GreenPower LED tavan aydınlatması ile birlikte sunuluyor. Bu spesifik ürünler tipik olarak modül başına 500 or 600µmol/s ışık seviyesini 3.0 µmol/J değerinde çok yüksek etkinlik seviyesinde sağlıyor. Gül spektrumlu Philips GreenPower tavan aydınlatmasına az miktarda beyaz LED eklendi, böylece biçme ve izleme gibi işgücüne dayalı görevlerde sera çalışanlarına destek olundu. Modül ısıyı verimli şekilde yayacak ve ömrü 35.000 saate kadar garanti altında olacak şekilde tasarlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz