İnovatif Ürünlere Yönelerek Piyasada Fark Oluşturacağız…

0
1565

Bu sayımızda DEKA LED AYDINLATMA SİSTEMLERİNE konuk olduk. Sekizinci yılını doldurmak üzere olan firma; ülkemizde çok önemli aydınlatma projelerine imza attı. Firma Genel müdürü EBRU OKUTAY referanslarımız güçlü, ürünlerimiz kaliteli, yaptığımız işler pazarlamamızı oluşturdu. Artık yurtdışına açılma vakti geldiğine inandığımız için markamız bizi ileriye taşımaya başladı dedi.

Kısaca firmanızdan ve ekibinizden bahseder misiniz?

DEKA LED AYDINLATMA SİSTEMLERİ 2010 yılından beri aktif olarak LED AYDINLATMA ARMATÜRLERİ ÜRETİMİ ve OTOMASYONUNU yapan bir firmadır. Aydınlatma Piyasasında artmakta olan Klasik Aydınlatmadan Enerji verimliliği yüksek LED’li ürünlere geçişi sağlayan firmamız, Ülkemizin Lokomotifi olarak sayılabilecek birçok firmanın Aydınlatma partneri durumundadır.

Firma olarak hangi ürünlerin üretimini gerçekleştiriyorsunuz?

Firmamız  dış aydınlatmaya yönelik Led li Projektör, Sokak Lambası, Kanopi, Wallwasher , Lineer , Park-Bahçe Tipi Yere Gömmeler ve Bollardlar üretiyoruz . İç Aydınlatmaya yönelik olarak da  Yüksek Tavan, Led Panel, Plastik Etanj,  Acil Kit, Lamba ve Lineer üretimi yapmaktadır .

Firma olarak Akıllı Aydınlatma ile ilgili neler yapıyorsunuz ?

Akıllı Aydınlatma ve Otomasyonu; Enerji verimliliği için olmazsa olmaz konuma gelmiştir. Led li ürünlerle sağlanan tasarrufun üstüne merkezi sistem ve sensörlerle yapılan düzenlemeler enerji tasarruflarını belirli alanlarda % 95’e çıkarabilmektedir. Bu alanda Avrupanın en önde gelen yazılım ve donanım firmasının ürünlerini kullanarak yaptığımız çalışmalar müşterilerimizde tam bir memnuniyet oluşturmuştur.

Firma olarak yurtiçi ve Yurtdışında önemli proje işlere imza atıyorsunuz. Yapılanmanızı nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Led’li armatürlerin; Depo, Mağaza içi , Sokak , Fabrika  gibi kullanılacağı farklı ortamlara göre özel olarak seçilmesi gerekir . Bunun içinde uzman bir kişinin öncelikle DIALUX çalışması yaparak ortam için en uygun ışığı ve armatürü seçmesi çok önemlidir. Doğru ışığı uygun sayıda armatürle optimize etmeyi başardığınızda müşteriniz içinde hem yol gösterici hem de çözüm ortağı olmuş oluyorsunuz. Firmamızın uzman kadrosunun da bu alanlarda müşteriye gerekli hizmeti sunduğunu düşünüyoruz.

Yurtdışı ile ülkemiz aydınlatma sektörünü kıyasladığınızda avantaj ve dezavantajlarımız nedir? Teknolojik olarak yeterli alt yapıya sahip miyiz?

Türkiye sahip olduğu Sanayi birikimi sayesinde Led’li Aramtür imalatı konusunda güçlü bir kapasiteye sahip . Ancak teknik malzemeler konusunda dışa bağımlılık ve belirli ürünlerdeki model konusundaki sığlık ürün çeşitliliği yaratmak konusunda Türk üreticisinin sorunlu olduğu alanlar olarak görülmektedir. Kendimize ait orjinal ürün geliştirebilme kapasitemizin artmasıyla birlikte Dış Pazar gücümüzün artacağını düşünüyoruz.

Aydınlatma LED ile birlikte büyük değişim yaşadı. Sizce LED aydınlatma konusunda ciddi sorunlar ortaya çıkıyor. Bu sorunların temel nedenleri nedir?

Led’li ürünlerin klasik aydınlatmanın yerini alması halen süren sancılı bir süreç. Bu sancılı süreci yaratanda piyasada halen aşılamayan kalite sorunudur. Herkes elbette en uygun fiyatla ürün almak istiyor. Ancak aldıkları ürünün yeterliliği konusunda ciddi araştırma yapmaları gerek, zira ısı iletkenliği düşük soğutucu kasalar, markasız led çipler ve driverlar (sürücü)  la yapılan armatürler maalesef çok kısa zamanda çalışamaz hale geliyor . Buda tüketicinin led’li ürünlere karşı şüphe duymasına neden oluyor. Led’li ürünleri alırken kasa ağırlıklarının karşılaştırılması, lümen/watt oranlarına bakılması, led çip ve driver seçimine dikkat edilmesi alıcı için doğru ürünü almasını kolaylaştırıcı faktörler olarak karşımıza çıkıyor.

Aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren bir çok global marka bazı pazarlardan çekiliyor veya Aydınlatma faaliyetlerini farklı isimler üzerinden tekrardan yapılandırmaktadır. Sizce bu gelişmelerin temel nedeni ne olabilir?

Bu konu hakkında kesin bir şey söyleyemem, ancak Türkiye deki Yerli üreticinin Kalite-Fiyat dengesinde oldukça iddialı olduğunu görüyoruz. Bugün Türkiye de üretilen kaliteli bir malın aynı kalitede Çin de üretilen bir ürünle fiyat farkı nerdeyse yok gibidir. Bununda en önemli nedeni işçilik dışında kullanılan bütün girdilerin global olarak fiyatlarının birbirine çok yakın olmasıdır. Buda kaçınılmaz olarak dış piyasadan iç piyasamıza mal satışını zor hale getiriyor. Ancak şu da bir gerçek ki önemli ölçüde düşük fiyat odaklı ve kaliteyi önemsemeyen bir iç pazara sahibiz ve bu yüzden üretildiği ülkede dahi yasak olabilecek düzeyde ürünler Türkiye de geniş bir pazara sahiptir.

 2018 yılında dövizde yaşanan dalgalanma aydınlatma sektörüne nasıl yansıdı? Sizin bu konudaki gözlemleriniz nedir?

Ekonomik alandaki belirsizlik ve Parasal manada bir daralma öncelikle yapmayı düşündüğünüz yatırımları bekletmenize neden oluyor. Yaşanan süreç de gösteriyor ki büyük, küçük bütün firmalar kristal bir eşya kadar finans konusunda hassas ve en ufak darbede kırılma riskleri çok fazla. Şu zamana kadar gördüğümüz, reelde önemli bir sorun yok ancak kısalan vadeler, artan fiyatlar ve maliyetlerin önümüzdeki dönemde ne getireceğini bekleyip görmekten başka yapacağımız bir şey yok. Ancak şu da bir gerçek ki her krizin öğrettiğini bir kez daha öğreniyoruz; finansal anlamdaki eksikliklerimiz, müşteri sürekliliği sağlama açısından ihracata yönelmeyi gerektiriyor.

Firma olarak önümüzdeki dönem için beklenti ve hedefleriniz nedir?

Önümüzdeki dönemin zor olacağı şüphesizdir. Ancak bu dönemi atlatabilmek adına özellikle inovatif ürünlere yönelerek piyasada fark yaratmayı ve rekabetçi ürünler çıkarmayı düşünüyoruz. Yine ürün çeşitliliği ve hizmet alanında etkin bir çalışmayla Yurt içi ve Yurt dışından yeni müşterilere ulaşmayı hedefliyoruz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz