GELECEĞİN AKILLI ŞEHİRLERİNİ KURUYORUZ…

0
2656

“Akıllı Otomasyon Sistemleri” ile; OLIPTEK markasıyla; “Akıllı Şehir Aydınlatma Sistemleri”, “Akıllı Otopark Yönlendirme Sistemleri”, “Akıllı Aydınlatma Sistemleri”, “Kablosuz Sensör Sistemleri” Mimari Dış Cephe Aydınlatma Sistemleri yelpazesinde de “Mesh Bar”, “LED Bar” ve “Mesh Pixel”  ürünleri ile İstanbul Yapı 2019 fuarında ziyaretçilerle buluşacak olan Dijital Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı ÖZCAN KARS ile fuar öncesinde güzel bir söyleşi yaptık.

Kısaca, Dijital Mühendislik firmasından bahseder misiniz?

Dijital Mühendislik, 2008 yılında elektronik alanında elektronik ve bilgisayar mühendisleri tarafından kurulmuş, “Oliptek” markasıyla birlikte günümüzde Bina Cephesi Aydınlatma Sistemleri, Otopark Yönlendirme Sistemleri, LED Ekran Sistemleri, Akıllı Şehir Aydınlatma Sistemleri, Mimari Aydınlatma ve Açık Hava Reklamcılık sektörlerinde faaliyet gösteren bir mühendislik firmasıdır.

Eğlence sektörü için proje bazlı çözümler üreterek başladığımız yolculuğumuza, TV programları ve yarışmalar için interaktif yazılım ve donanım hizmeti vererek devam ettik. İlerleyen dönemde ürün gamımıza bankalar ve fabrikalar gibi alanlarda kullanılmak üzere, tek merkezden yönetilebilen LED ekran enformasyon panolarını ekledik.

Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine hemen tüm illerinde gerçekleştirdiğimiz projelerimizin devamı olarak Ortadoğu, Amerika ve Afrika’da mimari dış cephe aydınlatma sistemleri, led ekran sistemleri, akıllı şehir aydınlatma sistemleri alanlarındaki projelerimize devam etmekteyiz. Kurulduğumuz günden bugüne açık hava reklamcılık sektöründe kullanılmak üzere LED tabanlı otomasyon sistemlerinin üretimini yapmakta ve portfolyomuza her geçen gün yeni bir ülke ve proje ekleyerek yolumuza devam etmekteyiz.

2011 yılında üretimine başladığımız bina cephesi aydınlatma sistemlerimizin ürün gamını genişleterek yurtdışındaki müşterilerimize de hizmet vermeye devam etmekteyiz.

2017’de hizmet alanlarımıza dahil ettiğimiz “Akıllı Otomasyon Sistemleri” ile;OLIPTEK markasıyla; “Akıllı Şehir Aydınlatma Sistemleri”, “Akıllı Otopark Yönlendirme Sistemleri”, “Akıllı Aydınlatma Sistemleri”, “Kablosuz Sensör Sistemleri” Mimari Dış Cephe Aydınlatma Sistemleri yelpazesinde de “Mesh Bar”, “LED Bar” ve “Mesh Pixel”  üretimi üzerinde yoğunlaştık.

Sadece yurtiçi değil yurtdışında da gerçekleştirdiğiniz projeler olduğunu söylemiştiniz. Kısaca bu projelerinizden bahseder misiniz? 

2012 yılından itibaren çeşitli Avrupa ülkelerinde uyguladığımız projelerimizi 2015 yılında U.S.A Florida’daki dev led ekran uygulaması takip etti.  Daha sonra 2018’de Los Angeles’da totem led ekran projemizi gerçekleştirdik. İlk olarak 2011’de Türkiye’de üretimine başladığımız mesh led dış cephe aydınlatma sistemlerimizi 2017 yılında Fas ve Cezayir’deki projelerimizle birlikte Kuzey Afrika Bölgesi’ne taşıdık. Kuzey Afrika’daki referans projelerimizi takiben Avrupa’da mesh pixel ürünlerimizi kullanarak projeler gerçekleştirdik.

Önümüzdeki dönemde yurtdışı fuarlara katılarak bu bölgelerdeki mevcut penetrasyonumuzu arttırmayı, yeni pazarlara açılmayı ve müşteri portföyümüzü genişletmeyi hedefliyoruz.

Yerli üretim çift yönlü MESH BAR ürününüzü OLIPTEK markasıyla tanıtarak Türkiye’de bir ilke imza atıyorsunuz. MESH BAR hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

LED teknolojileri kullanılarak üretilen uygulamalar, %50 ilâ %70’e kadar varan oranlarda enerji tasarrufu sağlamaktadır. Mesh Bar teknolojisiyle üretilen dış cephe animasyonlu LED aydınlatmalar özellikle enerji tasarrufu açısından tercih edilen uygulamalardır. Mesh Bar ile yapılan aydınlatma uygulamaları, yapıların mimari özelliklerini ortaya çıkararak yapıyı daha dikkat çekici bir hale getirmektedir. Sistem, DMX aydınlatma kontrol sistemleriyle kontrol edilebilmekte ve aydınlatma rengi değiştirme, açma-kapama ve animasyon gibi işlevler bu sistem sayesinde rahatlıkla yönetilebilmektedir. Mesh Bar uygulamaları aynı zamanda bir ekran işlevi de gördüğü için, daha güçlü ve ilgi uyandıran anlatımlara olanak sağlamaktadır.

Türkiye’de firmamız tarafından üretilen çift yönlü MESH Bar yerli üretim özelliğiyle öne çıkarak bir “Türk Markası” imzasını taşımaktadır. Bu yıl 18- 22 Haziran tarihleri arasında 42.’si düzenlenen Yapı Fuarı’nda “OLIPTEK” markasıyla birlikte sergileyeceğimiz “Mesh Bar” ürünümüzü lanse etmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Çift yönlü MESH Bar teknolojisi ile cumhuriyet tarihinin en büyük cami projesi olan Büyük Çamlıca Camisi’nin minareleri arasına uyguladığımız mesh ekranımız aynı anda iki yönden görüntü sağlarken bir yüzü 840 m² olup toplamda 1680 m² görüntüyle yayın yapmaktadır.

Faaliyet alanlarınız arasında yer alan Akıllı Şehir Aydınlatma Sistemleri’ne oldukça önem verdiğinizden bahsettiniz. Akıllı aydınlatma sistemlerinin insan yaşamına katkıları nelerdir?

Şehirlerde kullanılan akıllı şehir aydınlatma sistemleri enerji tasarrufu sağlamakla birlikte, şehirdeki insanlara yaşanabilir yaşam alanı oluşturmak, otoyollarda ve şehir içi yollarda güvenli ulaşım ve sürüş sağlamak, kamusal alanların yaşayan alanlara dönüşmesini sağlamak, ev, iş yeri ve şehir merkezi gibi yaşam alanlarında güvenliği arttırarak, şehirde yaşayan insanların yaşam kalitelerini arttırmak gibi özetleyebileceğimiz avantajları da bulunmaktadır.

Akıllı Şehir Aydınlatma Sistemleri AVM, otoyol, otopark, meydan, altgeçit, park ve tünel gibi yoğunluğu gün içerisinde değişen mekanlarda kullanılmaktadır. Akıllı Şehir Aydınlatma Sistemlerinin merkezi bir sistem üzerinden kontrol edilebilmesi, park ve alan aydınlatmalarında yaya trafiğinin olmadığı zamanlarda aydınlatma tasarrufu yapılmasına veya tamamen kapatılmasına imkan sağlamaktadır. %60’a varan enerji tasarrufu sağlayan akıllı şehir aydınlatma sistemleri günümüzde şehir hayatının vazgeçilmez teknolojileri haline gelmiştir.

Sektöre getirdiğiniz yenilikçi çözümler nelerdir?

Firma olarak yerli üretimi destekliyor ve istihdam sağlayarak ülkemizin ekonomisine katkı sağlıyoruz.

Kurulduğumuz günden bugüne kadar olan süreçte de yerli üretimin sürekliliğini sağlamak adına  AR-GE alanında yatırımlar yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz.

Kendi ürünlerimizi ve Avrupa’daki ürünleri karşılaştırdığımızda, firmamızın üretim kalitesinin Avrupa standartlarında olduğunu ve üretim maliyetlerimizin de Avrupa menşeli ürünlerden daha düşük olduğunu açıkça görüyoruz.

Sözünü ettiğimiz bu farkın rekabet konusunda avantaj sağladığını yurtdışı pazarlarda görmekteyiz. Her geçen gün yurtdışındaki müşteri portföyümüzün gelişmesini bu konudaki üstünlüğümüze bağlamaktayız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz