Fermada Aydınlatmadan Türk Tarımı ve Eğitimine Katkı

0
11839

LED teknolojisi ile tarım ürünlerinin yetiştirildiği ARGE laboratuvarı Gebze üniversitesinde öğrencilerin hizmetine Fermada Aydınlatma tarafından sunuldu. ARGE laboratuvarının açılışı Tarım ve Orman bakanı Bekir Pakdemirli tarafından gerçekleştirildi….

Bitki üreten fabrikaları da denilen yapay tarım alanlarında aydınlatma için genellikle LED teknolojisi kullanılarak üretim verimliliğinin yanı sıra, enerji tasarrufu da sağlaması amaçlanır. Güneş ışığının etkilerini gösteren özel aydınlatma sistemleri ile donatılan LAVFARM, Fermada LED Aydınlatma tarafından aydınlatılmıştır.

Bu özel sistem, verimli toprağın veya üretimin az olduğu alanlarda bitki yetiştiriciliği yapılabilmesi için geliştirilmiştir. A-Grup’un tüm growetch sistemlerini (ısıtma, hidroponik sistemler gibi) sağladığı bu laboratuvarda; Gebze Teknik Üniversitesi’nin de alanında uzman kadrosu ile farklı dalga boyları ve farklı senaryolarda bitki yetiştiriciliği konusunda bir çok bilimsel çalışmalara imza atması amaçlanmaktadır.

Tarımın teknoloji ile buluşmasının sağlandığı bu çalışmaların avantajlarından bazıları;
Ürüne ve dizayna göre 20 dönüm arazide yetiştirilecek olan bitkinin katlı sistemler ile 1 dönüm içerisinde yetiştirilebilmesi,
%70 ile %90 oranında su tasarrufu sağlanması,
Tarım ilaçları kullanmadan yılın 365 günü üretim yapılabilmesi,
Pandemi gibi olağan üstü durumlarda güvenli gıda üretimin sağlanabilmesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz