BİZ SADECE ACİL AYDINLATMA ARMATÜRLERİ VE ACİL YÖNLENDİRME ÜRÜNLERİ ÜRETİYORUZ.

0
5697

Bu sayımızda sadece Acil Aydınlatma Armatürleri ve Acil Yönlendirme ürünleri üretimi yapan ARSEL ELEKTRONİK firmamızı ziyaret ettik. Daha büyük üretim merkezine taşınan ARSEL ELEKTONİK Genel Müdürü Sebahattin Aydoğmuş’a markanın geldiği noktayı ve firmanın hedeflerini sorduk.

 • Öncelikle kendinizden ve firmanızın faaliyet alanı hakkında bilgi verebilir misiniz?

2004 yılının Mart ayında başlayan yolculuğumuzu başarılı bir şekilde bugünlere taşıdık. 30 yıllık bir bilginin getirdiği sonuç Arsel Elektronik diyebilirim.

İlk günden itibaren bazı ilkeler koyduk. Öncelikli hedefimiz ‘Kaliteli ürün üreterek sürdürülebilir olmak ve bildiğimiz işi en iyi şekilde yapmak’ olarak benimsedik. Zaman içerisinde kadro ve üretim alanı olarak büyük değişiklikler yaşadık. Makine parkuru başta olmak üzere birtakım ilave yatırımlar yaptık. Her zaman yeniliklere açık olduğumuz için değişen şartlara göre kendimizi sürekli olarak güncelleyerek markamızı bu günlere taşıdık. Başlangıçta yaptığımız işler Yangın algılama, kamera ve güvenlik sistemleri sektörü ile ilgiliydi. Aslında acil aydınlatma da bir güvenlik ürünü olarak öne çıkmaktadır. Acil Aydınlatma ürünleri üretiminde Türkiye’nin ilk beş firması içine girdik.

 • Arsel Elektronik, Acil Aydınlatma Ürünleri üretmektedir. Ürün Gruplarınızdan ve bu ürünlerin teknik özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi başlangıçta yangın algılama, kamera ve güvenlik sistemleri ile birlikte acil aydınlatma ürünleri üretimi yapıyorduk. Bünyemizde yürüttüğümüz bu işler 2011 yılına kadar bu şekilde devam etti. Aldığımız bir kararla tamamen Acil Aydınlatma ürünlerine yöneldik. Tanıdığımız firmalara mevcut müşterilerimizi mağdur etmeden devrettik. Bakıldığında aldığımız karar büyük riskti. Bu şekilde alınan kararlar her zaman içinde riskleri barındırıyor. Ama kendimize olan güven vardı.

ACİL AYDINLATMADA İHTİSAS SAHİBİ OLDUK.

2011 yılından sonra tamamen Acil Aydınlatma ürünlerinde ilerlemeye başladık. Daha fazla zaman ayırdık. İşimizin kalitesini yukarılara taşıdık. Başka hiçbir konuya dahil olmadan bugünlere geldik.

 • Acil Aydınlatma dediğimizde insanlar ne anlıyor? Sizce Acil Aydınlatma nedir?

Acil aydınlatma bir güvenlik ürünüdür. İnsanların yoğun olarak kullandığı ve riski her zaman kendisinde barındıran yapılardaki acil çıkış yollarını gösteren ürünlerdir. Yangın ve deprem gibi istenmeyen durumlarda binaların hızlı bir şekilde boşaltılmasına yardımcı olmaktadır. Hastaneler, Kamu binaları, Okullar, Metro, Havalimanı, AVM’ler, çok katlı yapılar, yanıcı ve patlayıcı madde üreten tesisler diyebiliriz. Acil Aydınlatma ya da Acil yönlendirme dediğimizde bazen tam bir mana verilemiyor. Biz bu konuda açıklama yapıyoruz. Firma olarak kendimizi tanımlarken Acil Aydınlatma ve Acil Yönlendirme sektörüne konumlandırıyoruz. Arsel Elektronik acil aydınlatma ile birlikte acil yönlendirme ürünlerini üretmektedir. Normal acil aydınlatma ürünleri veremediğimiz noktada ise acil aydınlatma Konvertör kiti ve pilini veriyoruz. Müşteriler acil aydınlatma ürününe dönüştürmüş oluyorlar. Acil aydınlatma ürünü kullanacağınız yapılar da çok önemlidir. Metro istasyonu ile fabrikada çok farklı ürünler kullanmak zorundasınız. Binaların tavan yükseklikleri, insan sirkülasyonu, binanın ne amaçla faaliyet göstereceği çok önemlidir.

Ülkemizde Yangın ve İş Sağlığı Güvenliği Yönetmeliği kapsamında birçok şartlar getirildi. Bu anlamda bakıldığında yönetmenliklerin yeterliliği konusunda neler söylemek istersiniz?

Ülkemizde 2008 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yasalaşan kanunun bir maddesinde bu konu zorunlu hale getirildi. Apartmanlar hariç her yapı için geçerlidir. Aklınıza gelen Okul, Hastane, Metro istasyonları gibi birçok binada bu maddenin uygulanması zorunlu tutulmaktadır. Bir iş yeri açtığınızda açılış ruhsatı alabilmeniz için belediyelerin ilgili yerlerine müracaat ettiğinizde görevli; yangın algılama sistemleri, yangın merdivenleri ve acil çıkış ürünlerine dikkat etmektedir. Bu aşamaya kadar her şey yasaların öngördüğü şekilde ilerlese de sonrasında denetimler yapılmamaktadır. Bina sahiplerinin dışında sigorta şirketleri olağan bir durum olduğunda acil yönlendirme armatürlerine ve acil yönlendirme ürünlerinin çalışıp çalışmadığına dikkat etmektedir. Burada ayrıca bir uyarı da yapmış olalım.

DENETİMLERİNİN YAPILMASI ŞARTTIR

Ruhsat sürecinden sonra yapılan yangın denetimlerinde acil aydınlatma ürünlerinin de mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Maalesef acil aydınlatma ürünleri dikkate alınmıyor. Bir anlamda bina sahiplerinin insafına kalıyor. Sigorta edilmiş binalardaki acil aydınlatma ürünlerinin denetiminin daha çok bina sahipleri tarafından yapıldığını söyleyebilirim. Bu ürünlerin de belli ömürleri var. Pil ve akü belli bir zaman sonrasında bitmektedir. Hatta yoğun nemli ve dumanlı ortamlarda pcb kartları da zarar görmektedir.    

 • Çok katlı yapılar hayatımızın bir parçası oldu. DALI sistemi ile bu binalardaki aydınlatma artık kontrol edilmektedir. Acil aydınlatma ürünleri de bu sisteme dahil oldu. Firma olarak bu konuda neler söylemek istersiniz?

Evet DALI otomasyon sistemi Aydınlatma sektörüne çok kolaylıklar sağladı. Sahayı gezmeden sistem üzerinden Acil aydınlatma armatürlerinin kontrolü yapılabilmektedir. Sistem üzerinden bir sorun varsa o noktaya müdahale edebiliyorsunuz. Kurulum maliyeti yüksek olsa da sürdürülebilirliği ve denetim noktasında sizlere önemli avantaj sağlıyor. Bu sistem teknik ekiplerin maliyetini de minimum seviyelere indirmektedir. Her üç ayda bir kontrol etme yerine sistemi kendi başına otokontrol yapabiliyorsunuz. Arıza olduğunda anında size tepki verebiliyor.

Düşünün ki burasının bir AVM olduğunu ve tek tek ürünleri kontrol etmek zorunda kalıyorsunuz.

Alırken biraz maliyetli olsa da daha sonraki süreçte elemanlarınızı boşa çıkarmış oluyorsunuz. 750 adet ürün takılan binada her bir ürünün tek tek kontrol edildiğini düşündüğünüzde DALI sisteminin avantajını rahatlıkla görebilirsiniz.

ÜRÜNLERİMİZ DALI SİSTEMİNE UYUMLUDUR.

Arsel Elektronik olarak DALI sistemine uyumlu ürünler de üretiyoruz. Bu sisteme entegre olan ürün gruplarımızı müşterilerimize teknik özellikleri ile birlikte anlatıyoruz. DALI sistemi çok yeni bir sistem olduğu için daha önce böyle bir sistemi ürünlerimizde kullanmamıştık. Başladığımız ilk günden itibaren benimsediğimiz ARSEL ELEKTRONİK ürünleri kaliteli olacak, uzun ömürlü olacak, az akım çekecek, az enerji harcayacak ve en önemlisi geri dönüşümü olacaktı. Ürünlerimizin sökülüp takılması ve pillerinin değişim süreçlerinin pratik olmasına dikkat ettik. 

Diğer bir konu ise enerji tasarruflu olması yani enerji akımı düşük seviyelerdedir. Rakip ürünlerle karşılaştırma yaptığımızda aramızda çok büyük farkların olduğunu görüyoruz.

 • Bu kadar farklar olunca mutlaka teknik olarak güçlü bir ekipten bahsediyoruz. Bu noktada ne gibi AR-GE çalışmaları yapıyorsunuz?

Yukarıda bahsettiğim gibi bilgi ve tecrübe en büyük avantajdır. Yazılımı her zaman olmasa da – dışarıdan destek alsak da- diğer konulara direk olarak müdahale edebiliyoruz. Başka firmaları örnek alarak ürün çıkarmıyoruz. Daha kendimize özel tasarımlar yapıyoruz. Fakat bizim ürünleri taklit eden çok firmayı görüyoruz. Etik olarak hoş bir durum değil. Üretimini yaptığımız tüm ürünlerin tasarımları bize ait olup, tasarım süreçleri ve teknik kontrolleri AR-GE bölümümüzden çıkmaktadır. Özellikle Avrupa’da gerçekleştirilen fuarları ziyaret ediyoruz ve orada yapılmış çalışmaları yakından takip ediyoruz. Birebir yapılan ürünleri kopyalamak yerine üründe kullanılan malzemeler, teknolojik sistemler bizim daha çok ilgimizi çekiyor. Gerekli çizimlerin ardından kalıp aşaması ile birlikte dizgilerinin yapılması ve ürünün son şeklini alması üç aylık bir süreyi almaktadır.

Burada bizi farklı kılan ise AR-GE’dir. Kartların tüm tasarımları iyi bir ekip tarafından yapılmaktadır. Üründe kart çok önemlidir. Kartın uzun ömürlü çalışıp çalışmadığına bakmanız yeterli olacaktır. Isınması, devre kesiyor mu, pilin ömrü ve akü gibi birçok teknik konu burada üç ay gibi sürede kontrolden geçiyor. Süreç tamamlandıktan sonra gerekli satın alımlar yapılarak ürünün üretimine geçilerek kataloğumuza girişi sağlanıyor. Satın alımlar yapılırken kompenet, akü ve pilleri kendini ispatlamış onaylı firmalardan tedarik ediyoruz. Böylece ileride karşımıza çıkacak olumsuz her türlü riskten uzaklaşmış oluyoruz. Dizgileri yapıldıktan sonra gerekli testler yapılıyor. Testlerin tamamlanmasıyla etiketleri vurulduktan sonra paketleme aşamasından sonra müşteriye sevkiyatını gerçekleştiriyoruz.

MÜŞTERİLERİN TALEPLERİNE AÇIĞIZ…
Hali hazır ürünün tasarımını bünyemizde yapmış olsak da müşteri taleplerini de dikkate alıyoruz. Örneğin; ürünün pratik sökülüp takılması bir müşterimizden gelen talep doğrultusunda son şeklini aldı. İşin sonunda ürüne avantaj sağladığını gördük. Diğer ürünlerimizde de bu yönde değişimler yaptık. Her zaman yeni fikirleri değerlendiriyoruz.

 • Arsel Elektronik ürünleri ağırlıklı projelerde kullanılmaktadır. Projeye hangi süreçte dahil oluyorsunuz? Projelerdeki yol haritanızdan bahsedebilir misiniz?

ARSEL ELEKTRONİK ürünleri birçok satış noktasındaki bayilerimiz aracılığıyla satılsa da projelere de ürünler veriyoruz.  Proje ekiplerimiz sahadan veya daha önce yaptığımız referans projelerden yeni işler yer alıyor. Müşteri bizi ya fuardan ya da dijital ortamdan da bulabiliyor. Tabi ki farklı bir ürün yapma durumumuz olmuyor. Sadece tavan yükseklik farklarından askı veya renk gibi konularda değişiklikler yapıyoruz. Ayrıca ürünlerin ebatında da düzenlemelere gidiyoruz. Gelen talepler proje ekipleri tarafından değerlendirmeye alınarak müşteriyi yerinde ziyaret ederek gerekli bilgilendirmeyi yapıyoruz. TOKİ, EMLAK KONUT, KİPTAŞ gibi kurumların yanında proje geliştiren veya uygulama yapan mühendislik firmalarına belirli aralıklarla ziyaretler gerçekleştirerek ürünlerimizdeki yenilikleri anlatıyoruz.

Diğer bir konu ise projelerde çok fazla uygulama yapmıyoruz. Biz sadece ürün tedariki sağlıyoruz. Bu sebepten dolayı kaybettiğimiz projeler oluyor. Çok ısrar edildiğinde işi partner uygulama firmalarına yönlendiriyoruz.

HER YAPIYA UYGUN ÜRÜN SUNUYORUZ

Gelen taleplerde binanın ne amaçla kullanılacağını soruyoruz. Okul ile fabrikada aynı ürünleri kullanmanız mümkün değil. Yapının durumuna göre çizimler ve ürün ölçüleri hazırlanıyor. Ona göre ürün seçimini yapıyoruz. Mutlaka yönetmelikler ve karşılaşılacak sorunlar karşı tarafa bir sunum şeklinde aktarılıyor.

 • Bugün ülkemizde acil yönlendirme armatürlerini üreten birçok firma var. Birçok ürün de standartlara uygun değil. Bu konuda nelere dikkat etmek gerekiyor?

Pazara denetimi yapılmayan çok fazla ürün girişi oluyor. Uzak doğu menşeili binlerce kalitesiz ürün var. Bunların bir kısmını reklam baskı işi yapan firmalar veya güvenlik şirketleri üzerinden girişinin yapıldığını görüyoruz. Bu pastadaki payımıza da etki etmektedir. Standartlara uygun ürünlerin satılması için denetimlerin artırılması gerekiyor. Acil aydınlatma ürünlerinin riskli ürünler grubunda olması zorunlu şarttır. Ülkemizde bizim gibi acil aydınlatma ürünleri yapan firma sayısı çok görünüyor. Ciddi anlamda öncülük eden beş firmayı geçmez.


Yeni bir alana yönelmek biraz kapasite ile alakalı olduğu için yeni işler yapmak bizim asıl işimizden uzaklaşmamıza sebep oluyor. Kendi işimiz de dahil belli bir kapasitesinin üzerine çıktığınızda ekstra yük getirmektedir.

Prensip olarak sadece Acil Aydınlatma armatürleri ve Acil aydınlatma yönlendirme ürünleri üreteceğiz, dedik. Bunun dışında farklı talepler gelmiş olsa da firma olarak aldığımız kararın arkasında duruyoruz.

 • Servis noktasında ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

Bir projeye ürünler teslim edildikten sonra işimiz bitiyor. Bundan sonraki süreç tamamen işin sahibine kalıyor. Pil ve akünün ömrü bellidir. Bizim ürünler bu tip ihtiyaçlar için yenilenmesi kolaydır. Tozlu ve nemli ortamlarda pil ve akünün ömrü iki yıldır. Kullandığımız pil ve aküler belirli standartın üstünde olan markalara aittir. Arıza olduğunda garanti kapsamı devam ediyorsa iadesini talep ediyoruz. Onun dışında ise ürün talep edilir, gerekli test ve revizesi yapılarak tekrar müşteriye gönderilir. Her zaman ürünlerimizin arkasında olduk. Kaliteli iş yaparsanız servis o kadar az olur.

 • Acil aydınlatma ürünlerinde ciddi sertifikalar var. Ürünlerinizde ne gibi sertifikalar var? Yurtdışı müşterilerinize nasıl bir hizmet sunuyorsunuz?Sertifika olarak CE, TSE, TÜV ve İSO sertifikalarımız var. Yurtdışı için belli ülkelere giriş sağlayan sertifikalarımız da mevcuttur. Bağımsız laboratuvarlardan aldığımız test raporlarına sahibiz. Bizim en büyük sıkıntımız belge konusunda maliyetlerin yüksek olması ve bu belgelerin onay sürelerinin uzun olmasıdır. Piyasaya sunduğumuz yeni bir ürünü mutlaka bizim laboratuvarda test ederiz ve akredite olmuş bağımsız bir laboratuvara daha göndeririz. Gelen sonuçla birlikte ürünün satışına başlıyoruz.

Ürünü satın alacak kişilerin buna hakim olması gerekir. Genelde bu arkadaşların yaptıkları bir ürünü nasıl ucuza tedarik edebilirim. Günün sonunda belki bu amaçlarına ulaşmış oluyorlar. Zaman içinde ürün arızaları sebebiyle yaptıkları harcamanın maliyetini geçtiğini bizlere anlatıyorlar. Mutlaka ürünlerin detaylı bir karşılaştırılmasının yapılması gerekir. Biz ürünlerimize garanti veriyoruz.

 • Yurtdışı ihracat çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz?
  Kurulduğumuzdan bugüne kadar her şeyi zamanı geldiğinde yapmayı hedefledik. Yurtdışında birçok ülkeye ürünlerimizi gönderiyoruz. Bazen proje ile bazen de direkt olarak müşteri taleplerinden gelen satışlardır. Yeni taşındığımız binamızda ihracat departmanını daha kurumsal hale getiriyoruz. Almanya light + building fuarı ile birlikte birçok ülkede pazarlama faaliyetleri yapmayı planlamaktayız. Artık marka olarak buna daha fazla hazır olduğumuzu düşünüyorum. Ürün kalitemizin olumlu tepki verdiğini görüyoruz. Birkaç firmaya kendi markaları ile ürün de üretiyoruz.
 • 23 yıllık bir tecrübeye sahip ARSEL Elektronik yeni binasına taşınarak büyümesini devam ettiriyor. Firma olarak bundan sonra ürün ve şirket planlarınız nelerdir?

Evet bunun için bir çerçeve çizmek kolay değildir. Bir reklamda kullanılan güzel bir motto vardı “Kontrolsüz güç, güç değildir” buna her zaman inanmışımdır. Yapıyorsanız bir işi en kalitelisini yapmanız gerekir. Kontrol edemediğiniz her şey size büyük bedeller ödetebilir.  Doğru ilerlemeniz çok önemlidir. Belli hedeflerimiz var ama farklı bir alana girmek gibi düşünce içinde olmadık. Çok geniş bir kadro ile daha büyük bir alana geçelim anlayışı içinde değiliz. Yaptığımız, işin en iyisini yaparak pazara nitelikli ürünler sunmaktır. Hiçbir iddianın içinde olmayacağız. Amacımız; mevcudu koruyarak markamızı daha ilerilere taşımaktır. Şahsım adına söylemek gerekirse plan yaparak yaşamıyorum. Görelim bakalım ne olacak? diyen bir kişiliğe sahibim. 2004 yılından bugüne baktığımızda ürün adetlerimiz fazlalaştı. Üretim yapan firmalar çoğaldı.

Buna rağmen ülkemizde imalat yapan firmaların geliştiğini görebiliyoruz. Geldiğimiz nokta çok farklı oldu. Alıcıların hala ucuz ürüne daha fazla yöneldiğini görüyoruz. Kaliteli ürünün pazara girişinin sağlanması için daha çok kontrolün yapılması gerekir. Bunun da devlet imkânlarıyla yapılması gerekir. Özellikle hassas konularda denetimlerin sıkılaştırılması ve belli kalitenin desteklenmesi üreticilere fayda sağlayacaktır. Elimizdeki imkanlar ile Avrupa’yı yakalamayı düşünüyoruz. Bunun için de kaliteden taviz vermeyeceğiz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz