AYDINLATMA SEKTÖRÜ YILIN 2.YARISINDA İHRACAT ATAĞINA KALKTI

1
11729

Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM), ihracat rakamlarını düzenli olarak yayınladığı web sitesinden alınan verilere göre Aydınlatma sektörü 2020 yılının ikinci yarısında büyük bir sıçramayla yükselişe geçti.

2019 – 2020 dönemleri karşılaştırıldığında geçen yıla göre ihracat rakamları 2020’nin 1. Yarısında pandeminin etkisiyle -%10,54 olarak gerçekleşti. 2020’nin ikinci yarısında ihracat rakamları büyük bir sıçrama ile kayıp oranlarını aşağı çekerek -%5,04 oranında tamamladı. Bu hareketlilik bize Aralık 2020 sonu itibari ile ihracat rakamlarının geçen yılı yakalayacağını göstermektedir.

Aydınlatma sektöründe yaşanan ihracat rakamlarındaki düşüşte en büyük etki otomotiv sektöründen kaynaklandı. Otomotiv üretiminin yavaşlamasıyla sektöre tedarik sağlayan aydınlatma firmalarının kayıplarının ihracat rakamlarına olumsuz yansıdığı görülmektedir.

2020’nin 11 ayını geçmiş yılla karşılaştırdığımızda; 1 OCAK – 30 KASIM 2019 tarihleri arasında aydınlatma ürünleri ihracatı 153.366.852,84 ($) olarak gerçekleşirken,bu yılın aynı döneminde 1 OCAK – 30 KASIM 2020 arasında 145.643.381,53 ($) olarak gerçekleşti. Pandemi sürecinin başındaki olumsuz etkileri üzerinden kısmen atan aydınlatma sektörü, oluşan kaybı telafi etmeye başladı. Bütün bu gelişmelere göre -%5,04 ‘lük gerileme ile sene tamamlanmak üzere gözüküyor.   

2020 yılı ihracat oranlarına bakıldığında marka ve üretim gücü olan firmalarımız seneyi yine zirvede tamamlıyor. İhracattaki ilk 10 firmamız üretim ve ürün çeşitliği yüksek markalardan oluşmaktadır. Bu firmaların geçmişte uzun bir dönem yurtdışı çalışmalarıyla marka ve ürün tanıtımlarına verdikleri ağırlığın karşılığını Pandemi döneminde artıya çevirdiği görülmektedir. Kalite ve marka bilinirliği ile üretim kapasitesinin birleşmesi aydınlatma sektöründe ihracat kapıları zorlanmadan aşıldığı ortaya çıkıyor. İlk onda yer alan markalara baktığımızda bu firmaların yıl içinde en az üç veya dört yurtdışı fuara katıldığı, yurtdışı bayilik ağlarının sağlam olduğu ve kaliteli üretim yaptıklarını görmekteyiz.  

AYDINLATMA ÜRÜNLERİNDE EN FAZLA İHRACAT YAPAN İLK ON FİRMA

İMMİB verilerine göre en çok ihracat yaparak birinci Avolux oldu. Aydınlatma Sektöründeki güçlü üretimi ve ürün çeşitliğine kalitesini de ekleyen Avolux bu başarısını uzun yıllardır sürdürmektedir. www.avolux.com

Ciddi yatırımlar ile ülkemiz ve bölgenin en büyük üretim tesislerine sahip EAE ve Pelsan Aydınlatma pazardaki hâkimiyeti ve yükseliş trendi devam ediyor. Acil Aydınlatma ürünleri üretmesine rağmen EEC elektronik ise öne çıkan markalarımız arasında. Sokak aydınlatmasında önemli projelere imza atan Grup İmaj, ilk 15 içinde yer alarak yükselişi devam ediyor. İkizler Aydınlatma özgün tasarım ve AR-GE yatırımlarına verdiği ağırlığın karşılığını ihracat rakamlarında görmekteyiz.

  1. MURAT AYDINLATMA SAN. VE TİC. A.Ş (AVOLUX)
  2. EAE ELEKTRİK AYDINLATMA AŞ.
  3. VEKSAN AYDINLATMA SANAYI TICARET A.S
  4. PELSAN ELEKTRİK SAN. VE DIŞ TİC. A.Ş.
  5. KREON AYDINLATMA SAN. VE TIC. A. S.
  6. HPR PAZARLAMA A.Ş.
  7. İKİZLER AYDINLATMA A.Ş.
  8. LOBAN ELEKTRİK (ERAYLAR DIŞ TİC.)
  9. ELEKTRONİK CİHAZLAR SAN. VE TİC. A.Ş. (EEC)
  10. PEDAŞ LED VE AYDINLATMA LTD. ŞTİ.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz