Yerli Tedarikçinin Değeri Zor Zamanlarda Anlaşılıyor

0
4134

Bu sayımızda Led Aydınlatma sektörüne boş kasa imalatı yapan LED Kasalar Genel Müdürü Murat ZORLU ile tedarik noktasında gelişmeleri ve firma faaliyetlerini konuştuk.

Kısaca Firmanızdan Bahsedebilir misiniz?
Firmamızın merkezi İstanbul Pendik’te olup, toplam 40 kişilik bir ekip ile Led aydınlatma sektörüne üretim yapıyoruz. Başlıca faaliyet alanımız, linear aydınlatma profilleri, enjeksiyon kasalar, dekoratif ürünlerin ve aksesuarlarının toptan tedarikini sağlamaktayız.

Led kasalar, aydınlatma sektörünün ihtiyacı olan Kalıp, Alüminyum boş Kasa, enjeksiyon ve dekoratif ürünlerin İmalatını yapmaktadır. Tamamen kendi tesislerimizde üretim gerçekleştirmekteyiz. Üç ana ürün grubunda yoğunlaşıyoruz.

Linear profil grubunda firmamıza ait kırkın üzerinde kalıbımız vardır. Ayrıca enjeksiyon imalatı ile projektör, sokak lambası, kanopi, yüksek tavan armatürü ürünlerin yanı sıra aksesuarlarda üretiyoruz. Son olarak ise dekoratif ürün gruplarımızdan halka, davul, kare, üçgen..vb projelere özel tasarım ürünlerimiz mevcuttur. Müşterilerin taleplerine göre ürünlerde üretiyoruz. 

Firma olarak bu taleplere nasıl cevap veriyorsunuz?
Kurulduğumuz günden itibaren kendi üretimimiz olan ürünler ile müşterilerimize cevap verdik. Al sat yapmadık. Tamamen bize özgü ürünler geliştirerek pazara sunduk. Müşterilerimiz bizden hangi ürünleri talep edeceğini ön görüp stoklarımızı güçlü tutarak anında cevap verdik. Mağazamız dahil olmak üzere fabrikamızda da stoklarımızı hazır tutarak müşterilerimizi mağdur etmedik.

Nasıl bir organizasyona sahipsiniz?
Yukarıda bahsettiğimiz gibi satış mağazası dahil olmak üzere üç ana üretim alanımız var. Kendi içinde üretim farklılıkları gösterdiği için fabrika olarak üç farklı tesisimiz mevcut. Enjeksiyon baskı tesisimiz ile kalıphanemiz farklı yerlerdedir. Sanayi ürünleri olduğu için şu anda tek çatı altında üretim yapamıyoruz. Her birinin bağımsız alanda olması gerekiyor. İleri de tek çatı altında entegre bir tesise dönüştürmeyi planlıyoruz. Yakın zaman da satış mağazamızı büyütmeyi planlıyoruz. Hedef olarak 4000 metre karenin üzerinde bir alanda müşterilerimize hizmet vermektir.

Ürünlerinizdeki öncelikler nelerdir?
Önceliğimiz müşteri odaklı çalışmalardır. Yaptığınız kalıbın tamamen sektöre ve piyasaya uygun olması gerekiyor. Kendi kafamıza göre ürünler tasarlayıp piyasaya süremiyoruz. Bazı kriterler mevcut olduğu için tamamen piyasaya hitap eden ürünleri üretmek durumundasınız. Yıl içinde planlama yapılır, parametreler çizilerek bir sonraki yılın trendleri belirlenir. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bir çok kalıp ile sektöre yeni ürünler kazandırdık. Bunu yaparken de sektörü takip ediyor ve öngörülerde bulunuyoruz. Bir kalıp yaptığınızda onun size verdiği maliyet ile getireceği kazancıda hesaplamak durumundasınız. Yıl içinde gelen talepleri değerlendirerek bir sonraki yılda neler üretebiliriz, sektöre nasıl bir katkı sağlayabiliriz ona bakıyoruz. Aydınlatma sektöründe sürekli ürün geliştirmek zorundasınız. LED ile birlikte tasarımlar standart dışına çıktı. Kendi fikir ve öngörümüzden yola çıkarak tasarlayıp ürettiğimiz ürünlerin yanı sıra müşterilerimizin firmalarına özgü ürünler de üretmekteyiz. Gelen talebi değerlendirip teknik bilgilerimizi birleştirerek kalıp tasarlanır ve yaptığımız kalıp tamamen müşteriye ait olur.

Standart dışı üretimi biraz anlatabilir misiniz?  
Her sektörde olduğu gibi bizim sektörde de birçok ürün hemen hemen bir birine yakındır. Standart dediğimiz hazır stokta bulunan, piyasaya hitap eden ürünlerdir. Müşteri ürünü alır ve kullanır. Bunu herkes sağlayabilir. Müşteri kalıbı tamamen kendisine istediğinde bizde o müşteriye özgün ürünler yaparız. Başka bir müşteriye o kalıptan ürün satmayız. Çünkü müşteri bütün maliyeti üstelenmiş oluyor. Bu şekilde çalıştığımız birçok müşterimiz vardır.

Tedarikçi bir firma olduğunuz için hammadde ihtiyacı en çok olan sizlersiniz. 2020 yılında fiyatlar beklenmedik seviyelere yükseldi. Bunun nedenleri nelerdir? 

2020 yılında ağırlıklı olarak Plastik ve Polikarbon hammaddesi sıkıntısını yaşandı. Pandemi sürecinin de getirdiği olumsuzluklardan dolayı bu süreç daha da sıkıntılı bir hal aldı. Ülkeye hammadde girişi yavaşladı. Bu süreçte değerli müşterilerimizin ‘Çözüm Ortağı’ olarak ve sözümüzün arkasında durarak güçlü stoklarımız ile tedarik konusunda herhangi bir sorun yaşatmadık. Led Kasalar ailesi olarak bu gayemizin her zaman önde geleceğini de belirtmek isterim.

Alüminyum tedariği konusunda sıkıntı olmadı. Fakat LME borsasından kaynaklı fiyat artışları var. Kurlarda yaşanan dalgalanma artışların tetikleyicisi oldu. Uzun yıllar ticaretin içinde olduğumuzdan bu şekilde ortamlar için tecrübe kazandık. Stoklu çalışarak yıl içinde yaşanacak olumsuzluklara hazırlıklı davranıyoruz. Bundan dolayı müşterilerimiz bir endişe içine girmiyor.

LED ürünlerde kasa çok önemlidir. Sonuçta enerjinin verildiği bir hammaddeyi satıyorsunuz. Her zaman alüminyum önceliklidir. Bazen bizleri plastik ürünleri soğutucu yerine kullanan firmalar ile karıştırabiliyorlar. Alüminyumum ile plastik arasında maliyet farkı vardır. Ayrıca aydınlatma için riski barındırıyor. İkisi de aynı görevi yapıyor olsa da alüminyumumun kalitesi ve güvenirliliği daha fazladır.

Dünyada bir pandemi ilan edildi. Bu dönemde neler değişti.
Maalesef ülkemizde ve dünyada bir covid-19 salgını oldu. Henüz etkileri tam olarak bitmiş değil. Gelecekte ne olacağını bilmiyoruz. Firma olarak bizde bu sürecin etkilerini yaşadık. Kötü anlamda değil ama iş anlamında yoğun bir dönem yaşadık. Geçmiş yıllara göre iş hacmimiz çok fazla arttı. Bu da yerli tedarikçinin önemini gösterdi. Bizden daha önce ürün talep etmeyen firmalar ürün talep etmeye başladı. Bir ülkede yerli tedarikçi yoksa o ülkede üretimde yok demektir.

Mutlaka yerli tedarikçiye sahip çıkılması gerekiyor. Özellikle konteyner eksikliği ve ek vergiler yüzünden gümrüklerde sıkıntılar yaşandı. LED aydınlatma sektöründe Çin odaklı çalışıldığı için Çin’den kaynaklı gecikmelerden dolayı mağduriyetler oldu. Bu yüzden fiyatlar iki katıda çıktı. Konteyner maliyetlerindeki artış henüz bitmiş değil. Yerli üretici çare olarak bizleri buldu.

2021 Yılına nasıl bir başlangıç yaptınız?
 2021 yılına iş anlamında yoğun ve etkin bir başlangıç yaptık. Dünyanın normalleşmesi ile işimizin daha iyi olacağını düşünüyorum. Normal bir yıla başlar gibi yeni ürünlerimiz ile sektörün ihtiyaçlarına cevap veriyoruz. Ülkemizin büyük bir ekonomik potansiyeli var. Buna katkı sunmaya gayret ediyoruz. İstediğimiz ülkemizde kötü olaylar olmamasıdır. Jeopolitik konumumuz dan dolayı etrafımızda bizim istemediğimiz durumlar yaşanıyor. Umarım ki kısa sürede bunları atlatmış oluruz.

Son olarak Aydınlatma sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Evet! Uzun dönemdir bu sektöre ürün tedariği sağlıyoruz. Sektöre giren ve çıkan firmalardan haberdar oluyoruz. Son yıllarda led aydınlatma sektöründe hızlı yükseliş trendi var. Yenilikçi bir yapıya sahip olan LED teknolojisinin sektöre ve hayatımıza dokunmasının etkilerini görüyoruz. LED en son teknoloji ışık kaynağı olduğu için kendisini sürekli yenilemektedir. Yeni tasarımlar, yeni ürünler karşımıza çıkıyor. Şu anda ülkelerin tamamına bu teknoloji yayılmadığı için hâlihazırda her ülkenin kendi içinde bir pazarı var. Bu tamamen üretim potansiyeli ile alakalıdır. Ülkemiz dahil kırsal kesimlerde LED teknolojisinin tam anlamı ile kullanımı yok denecek kadar azdır. LED teknolojisi yeni olduğu için büyük bir potansiyelin önemli mesafeler kat edeceğine inanıyorum. Firmalarımızın yapması gereken kaliteyi üst seviyelerde tutarak bu teknolojiyi hak ettiği şekilde kullanmasıdır. Bu açıdan sektöre girecek olan kişilerin doğru ürün ile kendi tarzlarını oluşturmalarını tavsiye ediyorum. LED teknolojisi ile birlikte elektronikte aydınlatmanın bir parçası haline geldi. Bu parçalar birleştiğinde iyi bir noktaya gelecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz