Signify, Austrails Seafoods deniz ürünü çiftliklerini aydınlatacak

0
2156

Australis Seafoods, Şili’deki sürdürülebilir deniz ürünü çiftliklerinin LED aydınlatmasında ana tedarikçi olarak Signify’ı tercih etti

Aydınlatmada dünya lideri Signify (Euronext: LIGHT) Australis Seafoods’un Şili’deki deniz ürünü çiftliklerinin su altı LED aydınlatması için ana tedarikçi seçildi. Australis, Signify’ı kendi sorumlu ve verimli su ürünü yetiştiriciliği hedeflerini güçlü bir şekilde desteklediği ve sürdürülebilir bir dünya yolundaki kararlılığı dolayısıyla tercih etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Signify Tarımsal Aydınlatma iş grubu lideri Bill Bien; “BM’ye göre, dünya denizlerindeki balık rezervinin yaklaşık %90’u tamamıyla sömürülmüş, aşırı sömürülmüş veya tüketilmiş durumda. Balık stoklarını korumaya yönelik düzgün politikalara ve sorumlu balık yetiştiriciliğine ihtiyaç var.” dedi. “LED aydınlatmamız ile müşterilerimizin deniz somonu çiftliklerini daha verimli hale getirmelerine, yem çevrim oranlarını iyileştirmelerine, gıda maliyetlerini ve enfeksiyon risklerini azaltmalarına yardımcı oluyoruz.”

Daha sağlıklı balıklar

Signify’ın kapasitesi 100.000 lümene varan sualtı lambaları ile yaz güneşi taklit ediliyor. Tıpkı yemlerin daha iyi şekilde dönüştürüldüğü (daha yüksek Yem Çevrim Oranı) yaz aylarında olduğu gibi bu lambalar da büyüme yardımcı oluyorlar. Böylece yem ihtiyacının azalması ile maliyetler de düşüyor ve suların daha temiz olması sağlanıyor. Beş metrelik derinliğe yerleştirilen lambalar, balıkları kendisine çekerek yüzeye yakın yaşayan deniz bitlerinin yol açtığı enfeksiyonları önemli ölçüde azaltıyor.

Signify, Philips su altı LED aydınlatması ürünlerini ilk olarak Australis’in Şili, Aysén’deki Moraleda balık çiftliğine kurdu. Büyüme ve Yem Çevrim Oranlarında (FCR) alınan mükemmel sonuçların üzerine Australis, Signify’dan tesisin tamamını yeni teknolojiyle donatmasını istedi. Üstelik Australis tarihinin en iyi üretim rakamlarını kaydeden tesis, 11. Bölgenin en iyi Skretting 2019 Balık üretim çiftliği seçildi.

Mükemmeli hedefleyen Australis Seafoods, sürdürülebilirlik standartları çerçevesinde yüksek kalitede ve taze somon üretiyor. Çevresel koşullardan duyduğu kaygıları dile getiren somon ve alabalık uzmanı şirket, özellikle Şili Patagonyası’ndaki türlerin sürdürülebilir üretimine odaklanıyor. Endüstride uzun vadede sürdürülebilirliği sağlamanın, herkesin görevi olduğunun farkında olan Australis, bu temel ilkeye oldukça önem veriyor.

Signify, ışığın süresini kontrol ederek somon üretimini optimize eden inovatif fotoperiyot sistemleriyle Şili somon sektöründe yıllardır hizmet veriyor. Atlantik somonu, tatlı suda ve tuzlu suda özellikle parr-smolt dönüşümü (Juvenil (yavru) balıkların, tatlı sudan tuzlu suya adaptasyonunda geçirdiği fizyolojik değişimler) sırasındaki fotoperiyot – günlük ışığa maruz kalma süresi- değişikliklerine karşı çok duyarlı bir balık.

Aysén 11. Bölgedeki balık çiftliklerinin çoğuna Signify’ın fotoperiyot sistemlerini kuran Australis, Magallanes 12. Bölgedeki sistemleri de buna göre uyarlayacak.

Australis Seafoods’un Bakım ve Yapılardan Sorumlu Müdür Yardımcısı Lucas Correa, “Signify, Şili’de su ürünleri yetiştiriciliği sektörünün aydınlatma alanındaki yenilikçi bir aktörü olarak öne çıkıyor. Bunu dikkate aldık, farklı çözüm ve seçenekleri karşılaştırmalı olarak değerlendirdik ve sonunda kendilerini balık üretiminde fotoperiyot kategorisinin ana tedarikçisi olarak seçtik” diye konuştu.

Bill Bien ise “Australis; yenilikleri, yeni teknolojileri, inovasyonları, iyileştirmeleri denemeye daima açık olmuştur. Özellikle üretimle ilgili konularda hep bir adım önde olduklarını, daima konuya ilgi gösterdiklerini, analitik düşündüklerini, kararlarını gerçek çalışma ve testler ışığında aldıklarını düşünüyoruz. Sürdürülebilir balık yetiştiriciliği konusunda iki tarafın da kararlı olması, iyi bir işbirliği kurabilmemiz için çok önemli. Australis ile tek bir ekip olarak birlikte gelişiyoruz, üretim döngüsünün her alanında ve aşamasında kendilerinden mükemmel bir lojistik ve operasyon desteği alıyoruz.” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz