Aydınlatma Sektörü Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyada Çıkarma Yaptı

0
155

İstanbul Sanayi Odası’nın, Elektrikli Aydınlatma Ekipmanları Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) Projesi kapsamında; proje ortağı (AGİD) Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği’nin liderliğinde aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren 9 firma ile Riyad Ticaret Odası’na bir ziyaret düzenlemiştir.

İstanbul Sanayi Odası’nın, Ticaret Bakanlığı desteğiyle hayata geçirdiği, “Elektrikli Aydınlatma Ekipmanları Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) Projesi” kapsamında; proje ortağı Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fahir Gök öncülüğünde proje kapsamında 9 firma ile Suudi Arabistan başkenti Riyad’a bir gezi düzenledi.

İSO’nun “Elektrikli Aydınlatma Ekipmanları Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) Projesi” kapsamında gerçekleştirilen yurt dışı gezilerinin ikincisi son dönemde ekonomik ilişkilerin arttığı ve hayata geçirilmesi planlanan büyük ölçekli projelerin öne çıktığı Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad kentine düzenlendi. İstanbull Sanayi Odasında, yatırım, üretim, istihdam ve ihracatıyla dikkat çeken aydınlatma sektörünün gücüne güç katacak olan proje kapsamında, 9 firmadan 14 yetkili UR-GE Projesinin desteğiyle sektör için önemli bir pazarı yerinde inceleme imkanı buldu.

14 kişilik heyet, gezi kapsamında ilk olarak Heyetin ilk durağı, 28 Ocak Pazar günü Riyad’da bulunan  Zinco ve inşaat alanında faaliyet gösteren Sawaed firmaları olmuştur. Ertesi gün, 29 Ocak Pazartesi, Riyad Ticaret Müşaviri Yardımcısı Sayın Burak Balkanlıoğlu’nun da katılımıyla Riyad Ticaret Odası’nı ziyaret  ziyaret etti. Ziyarette iki ülke arasındaki son dönem ekonomik yakınlaşmalar, Suudi Arabistan pazarındaki Türk ürünlerine olan ilgi ve ülkede hayata geçirilmesi planlanan büyük ölçekli projeler hakkında bilgiler paylaşıldı. Daha sonra 14 kişilik heyet Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi Sayın Fatih Ulusoy makamında ziyaret ederek ticari gelişmeler üzerine görüş alışverişinde bulundu. Firmaların iç ve dış pazardaki konumlarını değerlendiren heyet, Türkiye-S.Arabistan ticaretinin bulunduğu konum ve gerçekleşen iş birliklerini etkileyen faktörler hakkında bilgi aldı.

3 gün süren Riyad gezisinde AGİD başkanı Sayın Fahir GÖk, ihracatı artırmanın yolunun üretimden, üretimi artırmanın yolunun da ihracattan geçtiği gerçeğinden hareketle yatırımcının işini kolaylaştıran bu tür projelerin öneminden ve devam edeceğini dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz