AYDINLATMA SEKTÖRÜ 2021 YILINDA İHRACAT REKORLARI KIRDI.

0
3288

Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM), ihracat rakamlarını düzenli olarak yayınladığı İMMİB web sitesinden alınan verilere göre Aydınlatma sektörü İMMİB üyeleri 2021 yılının ilk ayı dışında tüm aylarda ihracat rekoru kırdı.

2020 – 2021 dönemleri karşılaştırıldığında geçen yıla göre ihracat rakamları 2021 yılnının 1. Ayında (ocak) pandeminin etkisiyle -8,74% değer kaybıyla başladı. 2021 yılının ikinci ayından itibaren ihracat rakamları büyük bir sıçrama ile yılı rekorlarla tamamladı. Yükseliş trendi Ocak 2022 yılında da devam ediyor. Geçen yılın ocak ayına göre % 10’luk bir yükseliş ile 2022 yılına merhaba dedi. Bu da bize yeni yıla bir sıkıntı olmazsa yeni rekorlar yaşayacağımızı gösteriyor.

Aydınlatma sektöründe yaşanan ihracat rakamlarındaki düşüşte en büyük etki otomotiv sektöründen kaynaklandı. Otomotiv üretiminin yavaşlamasıyla sektöre tedarik sağlayan aydınlatma firmalarının kayıplarının ihracat rakamlarına olumsuz yansıdığı görülmektedir.

Omicron varyantı ile birlikte bir çok ülke de kapanma yaşanması aydınlatma sektörünün bir miktar hızını kesti. Ayrıca hammadde sıkıntısını da ilave edersek buna rağmen aydınlatma sektörü ihracattaki payını yükseltmeye devam etti. .   

2021 yılı ihracat oranlarına bakıldığında marka ve üretim gücü olan firmalarımız seneyi yine zirvede tamamladı. İhracattaki ilk 10 firmamız üretim ve ürün çeşitliği yüksek markalardan oluşmaktadır. Bu firmaların geçmişte uzun bir dönem yurtdışı çalışmalarıyla marka ve ürün tanıtımlarına verdikleri ağırlığın karşılığını Pandemi döneminde artıya çevirdiği görülmektedir. Kalite ve marka bilinirliği ile üretim kapasitesinin birleşmesi aydınlatma sektöründe ihracat kapıları zorlanmadan aşıldığı ortaya çıkıyor. İlk onda yer alan markalara baktığımızda yurtdışı bayilik ağlarının sağlam olduğu ve kaliteli üretim yaptıklarını görüyoruz.  

İLK ÜÇ FİRMA DEĞİŞMEDİ.

İhracat birinciliğini uzun yıllardır kimseye bırakmayan Avolux 2021 yılında da listenin ilk sırasına adını yazdırdı.

İMMİB verilerine göre en çok ihracat yaparak birinci Avolux oldu. Aydınlatma Sektöründeki güçlü üretimi ve ürün çeşitliğine kalitesini de ekleyen Avolux bu başarısını uzun yıllardır sürdürmektedir. 

Ciddi yatırımlar ile ülkemiz ve bölgenin en büyük üretim tesislerine sahip EAE Elektrik ve Aydınlatma her geçen gün ihracat rakamlarını yukarı doğru taşımaktadır. Önümüzdeki dönemde ilk üç sırada bir değişiklik göreceğiz. Pelsan Aydınlatma pazardaki hâkimiyeti ve yükseliş trendi devam ediyor. Acil Aydınlatma ürünleri üretmesine rağmen EEC elektronik ise öne çıkan markalarımız arasında yer almaktadır. İkizler Aydınlatma özgün tasarım ve AR-GE yatırımlarına verdiği ağırlığın karşılığını ihracat rakamlarında görmekteyiz.

Kendini yenilemeyen bazı firmalar ise ilk on beş içindeki konumlarını kaybetmeye devam ediyor. Özellikle marka ve fuar katılımlarını üst seviyede tutan firmalar ihracat rakamlarını ve ülke sayısını her geçen gün artırdığını görüyoruz. İlk on firma ile rakam ve ülke sayısında ciddi artış yaşanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz