11. Ulusal Aydınlatma Kongresi’nde akıllı teknolojiler konuşulacak

0
1244

ATMK, AGİD ve UBM’in işbirliği ile düzenlenen “11. Ulusal Aydınlatma Kongresi” 21-22 Eylül 2017 tarihlerinde Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek.

Konusunda uzman, önemli araştırma ve projelere imza atmış 6 çağrılı konuşmacı, 12 sunumlu bildiri ve 20 poster bildirinin yer alacağı “11. Ulusal Aydınlatma Kongresi”, “10. İstanbulLight Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı” ve ilk kez düzenlenecek “Aydınlatma Tasarımı Zirvesi” ile birlikte aynı ortamda 21 – 22 Eylül 2017 tarihlerinde Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK), kurulduğu 1995 yılından beri her iki yılda bir, aydınlatma sektöründe araştırma, tasarım, uygulama ve üretim gibi değişik alanlarda çalışan kişileri bir araya getirip, yeni gelişmeleri tartışarak karşılıklı bilgi ve deneyim aktarımını sağlamayı amaçlayan Ulusal Aydınlatma Kongresi’ni düzenliyor. Kongre, bu sene güncel konular ve konusunda bilinen çağrılı uluslararası / ulusal konuşmacılar ile farklı bir platforma taşınıyor. Bu yılki ana teması “Aydınlatmada Akıllı Teknolojiler” olan kongre, aydınlatma alanındaki en son gelişmeleri, teknolojileri tartışmanın yanı sıra genel aydınlatmanın kuralları ve gereklilikleri konularında da vurgulayıcı bilgiler üretmeyi hedefliyor.
İlk gününde sektör dışından farklı bir görüş açısı ile Serdar Kuzuloğlu’nun “Teknoloji – Akıllılık” üzerine keyifli söyleşisi ile açılacak kongre, Heper’in sponsor olduğu “Akıllı Şehirler” oturumu ile devam edecek. Bu oturumda
İskandinav ülkelerinde ve Türkiye’de çok sayıda kamu alan aydınlatması danışmanlığını üstlenmiş olan AF Lighting’in lideri Allan Ruberg çağrılı konuşmacı olarak yer alacak ve akıllı şehir teknolojileri ile aydınlatma ilişkisini kuracak.
Günün ikinci oturumunda ise “İnsan Odaklı Aydınlatma” konusunda dünyaca bilinen araştırmacılardan biri olan Bianca Van Der Zande, çağrılı konuşmasında aydınlatmanın kullanıcısı insanın ihtiyaçları ve tercihleri üzerinden giderek “Sağlıklı Bina ve Çevre Aydınlatmaları”na geçiş yapacak. Philips Aydınlatma’nın sponsor olduğu bu oturum ve kongrenin ilk günü sonunda akıllılık – teknoloji – aydınlatma ilişkilerinin kurulmuş olması hedefleniyor.
LED Aydınlatmanın Standartları Son yıllarda verimleri, ömürleri ön plana çıkarılarak aydınlatmada yoğun olarak
kullanılmaya başlanılan LED’ler kolay kumanda edilebilmeleri nedeni ile akıllı uygulamalarda da yerlerini aldı. Ancak, LED ışık kaynaklı aydınlatma armatürlerinin belirli standartları sağlamaları ve optik gereklilikleri yerine getirmeleri de çok önemli olmazsa olmazlardan biri. Schreder’in sponsor olduğu “LED Standartları” oturumunda, hala eksiklikleri olan LED uygulama standartlarının mevcut durumu, Türkiye’de önemli elektrifikasyon projelerine imza atmış Sabri Günaydın’ın çağrılı konuşması ile incelenmeye başlanacak ve diğer bildirilerle detaylandırılacak.

Optik Tasarım
Pelsan’ın sponsor olduğu dördüncü oturumun konusu ise, LED ya da konvansiyonel herhangi bir ışık kaynaklı armatürün dünyada kabul görmesi, katma değerli ürün haline gelmesi için ilk şartlardan biri olan “Optik Tasarım”. Ulusal ve uluslararası iki çağrılı konuşmacının yer alacağı bu oturumda ışığa yön ve şekil verme aracı olan optik tasarımın önemi ve gereklilikleri vurgulanacak. Türkiye’de yetişmiş Fizik disiplinli optik tasarımcı Mesut Işık ve yine Fizik kökenli tasarımcı Alberto Ruffino’nun çağrılı konuşmaları ile konu masaya yatırılacak. Kongrenin Fiberli’nin sponsor olduğu son oturumunda armatür tasarımındaki yeni yaklaşımlar ve uygulama örnekleri ele alınacak. Prof. Dalia Galico çağrılı konuşmasında uluslararası işbirlikleri, ortak inavosyonun önemini uzun yıllar İtalya – Çin arasında koordine ettiği entegrasyon projesi örneği ile açıklayacak. “Geleneksel Gala Yemeği” bu yıl da yine Kongre kapsamında 22 Eylül 2017 Cuma akşamı protokol, yabancı misafirler, üst düzey sektör temsilcileri ve konuşmacıların
katılımı ile Lamp83’ün sponsorluğunda gerçekleşecek. Aydınlatma alanındaki güncel ve yeni teknolojiler hakkında tartışma ortamları yaratabilmek amacıyla, ulusal boyutundan çıkıp uluslararası boyuta uzanarak kapsamlı bir şekilde hazırlanmış olan 11. Ulusal Aydınlatma Kongresi, sektör çalışanlarını 21-22 Eylül 2017 tarihlerinde Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi’ne bekliyor
http://www.atmk.itu.edu.tr/Icerik.aspx?sid=13632

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz