Kandela

0
1890

Standart Uluslararası aydınlatma şiddeti ölçüsüdür. Bir kandela, bir lümen/steradyan’dır. Daha önceden “mum” olarak ifade edilmiştir.

Bir ışık kaynağının belli bir doğrultudaki aydınlatma şiddeti kandela (cd) cinsinden ifade edilir. İlgili doğrultuya bağlı olarak herhangi bir ışık kaynağı pek çok farklı aydınlatma şiddetlerine sahip olacaktır. Aydınlatma şiddeti bizzat ışık kaynağının bir özelliği olduğundan belli bir doğrultudaki kandela değeri, kaynağa uzaklıktan bağımsız olarak aynı kalır.

Aynı watt değerine sahip lambaları aydınlatma şiddetlerine göre karşılaştırmak ilginçtir. Aşağıdaki örneklerde lambaların tam aşağı bakan 0° pozisyonunda ve bu doğrultudan 20° yukarı açı verilecek şekilde konumlandırıldığını düşünelim. Her ne kadar tüm kaynaklar için geçerli olmasa da bu örnekler içerisinde en yüksek kandela değeri 0°’de gerçekleşmektedir.

Lamba 0°’de Kandela 20°’de Kandela
150-W R40 Projeksiyon 1,100 cd 820 cd
150-W R40 Spot 5,800 cd 780 cd
150-W PAR38 Projeksiyon 4,000 cd 1,100 cd
150-W PAR38 Spot 11,800 cd 500 cd

Işık merkezini kesen bir düzlem içerisinde bulunan bir lamba veya ışıklığın aydınlatma performansındaki değişimi temsil eden ve genellikle polar olan eğridir. Bir lamba veya ışıklıktan belli açılarda gelen ışığın aydınlatma şiddeti (kandela olarak ölçülen mum değeri) bir tablo veya grafik üzerinde gösterilebilir.

Eğer ışığın dağılımı, mesela tavana monte standart 2 ft x 4 ft’lik floresan lambalarda olduğu gibi dikey bir hat etrafındaki tüm yönlerde simetrik değilse, aydınlatma değerleri (kandela cinsinden), ışıklığı kesen birkaç dikey düzlemde alınabilir. Kullanılan en yaygın üç düzlem: lamba eksenine paralel olan düzlemler, lamba eksenlerine dik olan düzlemler ve lamba eksenlerine 45o açı yapan düzlemlerdir.

Buradan yola çıkarak tercih edilen düzleme göre ışık üretme eğrileri çizilebilir. Her bir lamba ve lamba-ışıklık kombinasyonu kendisine özel ayrı bir ışık aydınlatma dağılımına sahiptir.

Interior Lighting for Designers (Tasarımcılar için İç Aydınlatma)’dan uyarlanmıştır.

Işık merkezini kesen dikey bir düzlem içerisinde çeşitli yükselti açılarında ölçümler yaparak dikey aydınlatma dağılım eğrisi elde edilir. Düzlem belirtilmediği müddetçe dikey eğrinin, mesela lamba veya ışıklık dikey ekseni etrafında döndürüldüğü zaman elde edilen eğri gibi bir eğriyi temsil ettiği kabul edilir. Bir ışıklığın aydınlatma dağılımı reflektör tasarımına, lambada kullanılan muhafaza tipine ve lamba-balast seçimine dayalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz