Bir Avize Alırken Bilmeniz Gerekenler

0
84163

Avizeler denince birçok insanın aklına görkem, lüks, kristal ve parıltı gelmektedir. Ancak artık modern dünyada avizeler çok daha modern, bazen minimal ve kolay ulaşılabilir eşyalardır. Eviniz için kişisel tarzınızı yansıtan mücevher parçaları gibidirler. Daha yakından bakarsanız evinizin genel tarzını dönüştürmenin en kolay yollarından birinin avizeler olduğunu göreceksiniz. Bu yazı size eviniz için gerekli avizeleri nasıl seçebileceğiniz konusunda yardımcı olacaktır.

Aydınlatmada neye ihtiyacınız olduğunu bilmek uzun vadeli mutluluğun anahtarıdır. Herhangi bir eşyanın öne çıkarılıp vurgulanması ya da özel amaçlı bir çalışma aydınlatması dışında genel bir ortam aydınlatması için en iyi seçenek avizelerdir. Avizeniz odanızın genel ışık kaynağıdır. Avizeler evinizin mücevherleridir ve çevresine zarafet ve cazibe saçarlar, odanızı ışıkla doldurur ancak doğru bir aydınlatma için odanızda bulunan diğer aydınlatmalar ile hem görsel hem de ışık açısından uyumlu olmalıdır. Bir avize seçmeden önce bilmeniz gerekenler şunlardır.
Amaç Kullanılacak mekânın gereksinimlerine göre gerekli ışık miktarı ne kadar olmalı?Salon, oturma odası, mutfak, yatak odası gibi farklı mekânlarda farklı ışık değerlerine ihtiyaç duyulur.

•EbatKullanılacak oda boyutlarına göre avizenizin büyüklüğü ne olmalı ?
•YükseklikOda ve avizenin yerleşim yerine göre yükseklik ne kadar olmalı ?
•TarzAklınızda herhangi bir tarz var mı?
•RenkOdada bulunan eşyalarınızla hangi renkler uyumlu olacak ?
•AğırlıkAlacağınız avizenin ağırlığı ne olmalı?

AMAÇ :Avizenizi kullanacağınız odaya göre ışık ihtiyacı değişkenlik gösterir. Örneğin mutfak ve banyo gibi yerlerde çok daha yüksek ışık gerekirken, yatak odası gibi yerlerde daha az ışığa ihtiyaç duyarız. Konunun uzmanları bu mekânlar için gerekli ışık seviyesi ve hesaplamaları ilgili tablolar hazırlamaktadırlar. Avizenizi satın alırken satış temsilcisinden konu hakkında bilgi edinmeyi ihmal etmeyin. Daha ayrıntılı bilgiler ve tablolar için http://www.avonni.com/tr/Blog/sayfasına göz atabilirsiniz.

Geniş salonlar için avizenizi farklı ışık kaynakları ile desteklerseniz çok daha göz alıcı bir ortam oluşturabilirsiniz. Örnek olarak bir köşe lambaderiya da sehpa üzeri bir abajurlu masa lambası gibi. Ancak dikkat edilmesi gereken bu aydınlatmaların hem görsel tarzları hem de ışık renkleri (Kelvin değerleri) birbirleri ile uyumlu olmalıdır. Bu ürünlerde aynı tip ampulleri kullanmayı deneyin. Salonunuzda kullanacağınız spot ve gizli ışıklar gibi LED ışık kaynağını kullanan destek aydınlatmaları var ise ve avizeleriniz ampuller ile aydınlatıyorsa bu durumda kullanılan LED’lerin ışık rengi olarak 2700K ve 3000K değerlerini seçmeniz tavsiye edilir. Kendinize Işık rengi nedir diye bir soru soruyorsanız http://www.avonni.com/tr/Blog/sayfasında ışık rengini açıklayan bir makale bulunmaktadır.

Yatak odası için avize seçimi

Dinlendirici etkisinden dolayı avizenizde sarı ışıkları (3000K) tercih edin.
Makyaj ve kıyafet seçimleri için beyaz renkte ışık veren destek aydınlatmaları ya da dolap içi aydınlatmalar kullanabilirsiniz.
Avizelerinizde loş ve yumuşak bir ışık elde etmek için abajurlu modeller ya da indirektaydınlatma veren modeller seçilmelidir. Ampulün çıplak olarak görüldüğü modelleri yatak odanızda kullanmayın.

Mutfak için avize seçimi
Unutmayın : Işığa en çok ihtiyaç duyacağınız yer mutfaktır. Mutfak avizeleri yoğun ışık verebilmelidir. Yüksek lümen sunan ışık kaynaklarının kullanımına uygun olmalıdır. Yemek hazırlıkları bol ışık altında hem görsel kontrol hem de herhangi bir mutfak kazasına mahal vermeden hazırlanabilmelidir. Tezgâh üstü aydınlatmalar ile aydınlatmanıza destek sağlayın.
Mutfak tezgâhında çalışırken avizenizin arkanızda kalmasından dolayı önünüzde gölge oluşur. Gölgenin keskin olmaması için merkezinde tek bir ampul bulunan avizeler yerine birden fazla ampul bulunan ve ampullerin birbirinden uzak olduğu modeller tercih edilmelidir.

BOYUT ÖNEMLİDİR :Bir avize bulunduğu mekâna hem ışık açısından hem de büyüklük açısından uyum sağlamalıdır. Mekâna küçük gelen bir avize negatif anlamda çok dikkat çekici olur. Ebat konusunda net bir kararınız yoksa ve iki ebat arasında kalmışsanız büyük olanı tercih edin. İç dekorasyon uzmanları seçimlerini uygun ölçüden biraz daha büyük olanlar yönünde yaparlar. Avizenizin biraz büyük olması, küçük olmasından çok daha iyidir. İç dekorasyon konusunda uzman olanlar bir mekâna uygun avize büyüklüğü için bazı hesaplama yöntemleri geliştirmişlerdir. Bunlardan en basit olanını şu şekilde uygulayabilirsiniz.

Avizenizi asacağınız odanın En ve Boy bilgilerini cm cinsinden hesap edin. Bu iki değeri toplayın ve toplam değeri /12 ‘ye bölerseniz satın almanız gereken avizenizin çapı ortaya çıkacaktır. Örnek olarak odamızın boyutları 4m x 5m olsun. Oda değeri 400cm +500 cm=900 cm olacaktır. Avizemizin çapı 900 cm/12 = 75 cm olacaktır. Tasarıma bağlı olarak 75 cm çapında avize bulamıyorsanız bu değere (+-%10 ) yakın ürünler tercih etmelisiniz.
Eğer odanız tam bir dikdörtgen ve 2 adet avize asılması gerekiyorsa bu durumda şu formülü uygulayabilirsiniz.

Avize çapı = 1.50 x (En+Boy) /24

Örnek olarak odanızın ebatları 6m x 4 m olsun ve tavandan avize asılacak 2 adet bağlantı noktası olsun. Kullanılacak olan avizenizin her birinin çapı : 1.5 x (400+600) /24 = 62,50 cm olacaktır.

YÜKSEKLİK
Avizenizin altında yürüyecekseniz, avizenizin en alt kısmının yerden yüksekliği 200 cm olmalıdır.Avizeniz bir sehpa ya da yemek masası üzerinde sarkıtılıyor ise bu durumda yükseklik daha az olabilir. Eğer mekânın tavan yüksekliği 350 cm den daha yüksek ise avizenin asma yüksekliği artırılmalı ya da daha uzun bir avize seçilmelidir. Eğer tavan yüksekliğiniz 240 cm ‘den daha düşük ise bu durumda tavanda avize yerine avize görüntüsü veren tavan armatürleri kullanabilirsiniz. Avizenizi yemek masası üzerinde sarkıtıyorsanız avizeniz yemek masasından en az 80 cm yukarıda olmalıdır. Avize seçimleriniz için masa yüksekliğiniz konusunda bilgi sahibi olmanız size kolaylık sağlar.

TARZINIZ NEDİR?
Avizeler, dekorunuza veya özel zevkinize uyacak çeşitli görünümlere sahiptir. Aydınlatma mağazalarında sıkça karşılaşabileceğiniz avize tarzlarına kısaca bir göz atalım.

•Kristalli Avizeler
Tarihsel olarak en yaygın stillerden biridir. Kristal avizeler lüks duygusu ve parıltı sağlarlar. Kristal avize alacağınız zaman en çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisi avize içinde kullanacağınız ampullerdir. Enkandesen ya da halojen ampuller kristalli avizeler için çok uygun aydınlatma sunarlar. Kristalin içinden geçen ışık 7 renge ayrılabilir ve parıltılı bir atmosfer sunar. Görsel zarafetin en yoğun şekli bu rengârenk ışık huzmeleri ile kendini gösterir. Enerji tasarruflu ya da düşük CRI değerine sahip LED ampuller kullanıyorsanız bu renk parıltısını çok net olarak göremezsiniz. Bu nedenle halojen ampuller kullanmaya özen göstermelisiniz. Klasik avizelerin modası zaman zaman azalsa da hiçbir zaman kaybolmaz ve kendini her zaman değerli olarak göstermeye devam edebilir. Kristal kaliteleri ürünün değerini belirleyen temel unsurdur. Gençler tarafından çok tercih edilmese de orta yaş ve üzeri insanlarda avize denince akla gelen ilk seçenek kristalli avizeler dir.

•Tiffany(Cam Mozaik) Avizeler
Birden fazla, küçük ve farklı renklerdeki dekoratif cam parçaları her biri bir bakır çerçeve içine montaj edilir ve tiffanyarmatürü bu renkli camları içeren çok sayıda çerçeveden oluşur. Genellikle çok renkli, cam geometrik desenlerde düzenlenir. Renkli camlar rastgele dağıtılabileceği gibi bütüncül bir desen oluşturacak şekilde de imal edilebilirler. Bulunduğu ortama çok şık bir ambiyans sağlar ancak yeterli aydınlatmayı sunamaz. Özellikle dekor olarak kullanılırlar. Bu ürünler camilerin üstte güneş alan pencerelerinde, kutsal mekânlarda, eski tarzda dekore edilmiş lokanta, kafe ve nargile salonlarının mozaik avizelerin de kendilerini gösterirler. Aydınlatma ihtiyacınızın çok az olduğu loş mekanlar için uygundur.

RustikAvizeler
Kelime anlamı olarak köy evi ya da köy görünüşü veren dekor anlamına gelir ancak aydınlatma dilinde doğadan gelen elementlerden oluşan avizeler rustik avizelerdir. Kullanılan materyaller ahşap, demir, doğal taşlar, ip ve urgan gibi malzemelerdir. Bu avizelerin en güzel özelliği yaşlandıkça yani eskidikçe nostaljik değeri artmaktadır.

•Modern / Çağdaş Avizeler
1930’dan sonra tasarlanan her yeni tarz çağdaş olarak kabul edilir ve o günden bugüne kadar olan her şeyi kapsar. Modern avizeler, teknolojik gelişmelerin en çok uygulandığı tarzdır. LED ampuller yerine ürün üzerinde tümleşik olarak gelen LED aydınlatmalar genellikle modern avizelerde bulunmaktadır. Sadelik ve gösterişi bir arada sunarlar. Modern avizeler neredeyse her yıl kendilerini ve tarzlarını yenilerler. Her yıl tasarlanan ve pazara sunulan yeni modeller nedeni ile aldığınız ürün 3-5 yıl içinde tarz dışı kalabilmektedir. Modern avizeleri satın alan genç insanlar ürün henüz daha eskimeden ya da işlevselliğini kaybetmeden, tarz değişimi nedeni ile avizelerini birkaç yıl sonra yenilemektedirler.

•Geleneksel (Klasik) avizeler
Oymalı döküm kolları olan avizeler klasik avizeler grubuna girerler. Döküm olarak pirinç, alüminyum ya da zamak malzemeler kullanılabilmektedir. Bu avizelerde dekorasyonu tamamlamak için dekoratif kristaller, seramik tabaklar ya da cam fanuslar kullanılabilir. Orta kısmında yine oymalı döküm bir baba bulunan avizeler gösterişli ve oymalı bir koltuk takımı bulunan salonlar için çok uygun ürünlerdir. Yüz yıldan daha uzun bir süredir kullanılan bu tarz, çok uzun ve modası asla geçmeyen bir kültürün izlerini günümüze taşımaktadır. Bu avizeler yüksek tavanlı mekânlarda kendilerini daha iyi gösterirler. Bu avizelerin en güzel özelliği yaşlandıkça daha iyi görünmeleridir. Geçen zaman ürüne hem karakter hem de güzellik katar. Gençler tarafından çok tercih edilmese de orta yaş ve üzeri insanların sıkça tercih ettiği bir avize tarzıdır. Günümüzde döküm kollar yerine cam kollar kullanılarak modern bir evrim geçiren modelleri de pazarda sıkça yer almaktadır. Cam kollu olan bu modellerde döküm parçalar kendini daha az gösterirler. Avizenin ortasında döküm baba yerine kristal babalar da kullanılabilmektedir.

•Endüstriyel sarkıtlar
Alüminyum ya da demir malzemeden imal edilmiş sarkıtlar, kafes şeklinde sarkıtlar, su tesisatı boruları ve boru bağlantı parçaları kullanılarak imal edilmiş aydınlatma ürünleridir. Bu avizeler birçok müşteri tarafından “fonksiyonel ama görsel olarak ilginç” diye tanımlanmıştır. Endüstriyel tarzlar genç nüfusu hedefleyen kafe, pastane ve lokantalarda kullanılmaktadır. Ancak bu ilginç tarz genç odalarından, kuaför salonlarına kadar birçok mekânda kullanılabilir.

AĞIRLIK
Avizenizi satın almaya gitmeden önce evinizde bulunan tavan yapısı hakkında bilgi sahibi olun. Tavanın taşıyabileceği ağırlığı öğrenin ve bu taşıma kapasitesin 1/3’ü kadar ağırlıkta bir avize satın alın. Eğer avizenizi kendiniz asmak istiyorsanız avizenizi asacağınız kancanın tavandaki betona ya da çelik konstrüksiyona çok sağlam bir şekilde tutturulduğundan emin olun. Unutmayın avizenizin altında siz ve aileniz yaşayacak. Avize üreticisinin tanımladığı güvenlik direktiflerine uygun olarak montaj edin. En uygun olanı satın aldığınız avizenin satışı yapan firma tarafından ya da uzman ehliyetli bir montaj profesyoneli tarafından yapılmasıdır.

İLAVE HANGİ BİLGİLER GEREKLİDİR.
•Avize mağazasında çalışan satış danışmanlarından daha iyi bir danışmanlık alabilmek için evinizin iç fotoğraflarını cep telefonu ya da tabletiniz ile yanınızda götürün.
•Henüz eşyalarınızı satın almamış iseniz (yeni ev kuruyor ya da evleniyorsanız ), satın almayı planladığınız halı, mobilya ve duvar boya renklerini cep telefonuz ile fotoğraflayın ve bunları aydınlatma mağazasındaki satış danışmanına gösterin.
•Evinizin tavan yüksekliği konusunda net bilgi sahibi olun.
•Oda ölçülerini biliyor olmanız avize seçiminiz konusunda size kolaylıklar sağlar.
•Salonunuzda kaç tane avize yeri olduğu konusunda bilgi sahibi olun. Birden fazla ise avizeler arası mesafe bilgisini not edin.
•Tavanda kartonpiyer göbeği olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olun. Avizelerin tavan bağlantı aparatları seçiminde size yol gösterecektir. Avize seçimini yaptığınız odada kartonpiyer göbeği olup olmadığını satış danışmanınıza bildirin.
•Özellikle salonlarda avize dışında bir aydınlatma olup olmadığını kontrol edin. Gizli LED aydınlatmalar, tavan kenarında gömme spotlar v.b.Bu ilave aydınlatmaların hem ışık renkleri hem de sayıları konusunda bilgi sahibi olun.Avizelerinizin ışık yeterlilik seçimlerinde size ve satış danışmanınıza yol gösterecektir.
•Antrenize avize alıyorsanız daire kapınızın açılış konumu ile avizenizin asılacağı noktayı kontrol edin. Açılan daire kapınızın asılı avizenize çarpmayacağından emin olun. Aksi durumda tavana yapışan bir aydınlatma armatürü seçmelisiniz.

Mustafa HASTAOĞLU
Elektrik-Elektronik mühendisi
Avonni Lighting

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz