“YAN SANAYİSİ OLMAYAN HİÇBİR SEKTÖR AYAKTA DURAMAZ”

0
3397

İthal ürünlere getirilen vergiler sonrası üretim tesisi kuran Yavuz Aydınlatma, yeni fabrikasıyla birlikte Aydınlatma Sektöründe yan sanayi oluşmasına katkı sunmaktadır. YAVUZ AYDINLATMA YÖNETİM KURULU BAŞKANI Mustafa YAVUZ ile firmanın çalışmaları ve sektörde yaşanan gelişmeleri konuştuk.

Kısaca Yavuz Aydınlatmadan bize bahseder misiniz?
Yavuz Aydınlatma, Yavuz Metal tarafından 2015 yılında kuruldu. Yavuz Metal 1993 yılında, aydınlatma sektöründe bağlantı ekipmanları üretimiyle başladı. Dekoratif ve teknik aydınlatma ürünlerinin bağlantı ve metal aksamlarını, yoğun teknoloji makine parkıyla üretim faaliyetlerine devam etmektedir. 2015 yılında Avrupa Menşeili ürünlerin haricindeki diğer ülkelerden, ithal edilen aydınlatma gereçlerine getirilen ek gümrük vergilerinden sonra Yavuz Aydınlatma şirketini kurmaya karar verdik. Yavuz Aydınlatma ürün bazında kendisini ihtisaslaştırarak, daha önce ithalatı yapılan ürünleri, yüksek kalite beklentisi olan ithalatçı firmalara, kendi markalarıyla yerli üretim konsepti ile üretim yapmaktadır.

Üretim hatlarınızın kapasitesi ile ilgili bize bilgi verebilir misiniz?
Öncelikle şunu söylemek isterim ki Yavuz Aydınlatma bir montaj firması değildir. Hammaddeden nihai ürün haline kadar olan aşamaları bünyemizde gerçekleştiriyoruz. Şu anda hammadden ürüne dönüşüm yapabilen ender firmalardanız. Aydınlatma gereçleri mekanik, optik ve elektronik olarak üç ana bileşenden oluşmaktadır. Yavuz aydınlatma, mekanik olarak adlandırdığımız alüminyum veya sac konstrüksiyon gövdelerin tamamını kendi tesisinde ham maddeden yarı mamule dönüştürmektedir. Optik bileşenler olarak adlandırdığımız, yansıtıcı görevi gören Difüzör, LGP ve Reflektör parçalarını ise plastik granül veya levha malzemelerden kendi tesisimizde istenilen forma dönüştürmekteyiz. Elektronik bileşenler de ise PCB üzerine LED ve mercek dizgilerini bünyemizde bulunan dizgi hatlarıyla gerçekleştiriyoruz. Aylık 30.000 m2 üretim kapasitesine sahip PCB üretim hattımız bulunmaktadır. LED sürücüleri ise üretim kalitesi sürekli kontrol edilecek şekilde, doğrudan ithalat edilerek tedarik etmektedir.

ürkiye’de aydınlatma sektöründe üretici olmak zor. Genellikle aydınlatma sektöründe montaja dayalı bir sistem bulunmaktadır. Siz de hammaddeden son ürüne kadar üretim sağlıyorsunuz. Peki aydınlatma üretiminde sizi en çok zorlayan kısım nedir?
Maalesef bu ülkenin kronik bir sorunu olmaktadır. Ciddi anlamda tedbirler getirilmesi gereken ve gün geçtikçe kangren haline dönüşen sorunlar yumağından bahsediyoruz. 2015 yılından itibaren devlet gümrük tarifelerinde, cari açığı düşürmek, istihdamı artırmak, yurt içi imalatçıları korumak ve haksız rekabetin önüne geçmek amacıyla birtakım tedbirler uygulanmaya başladı. Daha öncesinde, bitmiş veya de monte aydınlatma gereçlerinde uygulanan 8 USD olan gözetim vergisine ek olarak %20 denetim vergisi almaya başladı. Alınmış olan bu tedbir, bizim aydınlatma sektörüne yatırım yapmamız için ana etken oldu. Eğer bu koruma tedbiri olmasaydı, Yavuz Aydınlatma kurulamazdı. Yavuz Aydınlatma, 100’e yakın personeliyle ileri teknoloji üretim yapan bir firmadır. Yavuz Aydınlatma, doğrudan ithalatı engelleyerek, cari açığın düşürülmesine ve istihdam oranının artırılmasına katkı sağlamaktadır. Bu kanun uygulama noktasında, aydınlatma gereçlerinin aksam ve parçalarının ithalatında, gözetim ve denetim vergisini kapsam dışı bırakmaktadır. İthalatçı firmalar bütün parçaları ithal edip, burada sadece montaj yapmaya başladılar. Esasında bir aydınlatma gerecinin de monte getirilmesi, gözetim ve denetim vergisinden muaf olmasına sebep değildir. İthalat esnasında firmalar bu durumu kendi lehlerine çevirmek için yasayı etkisiz hale getirmektedirler. Şöyle ki de monte ürün parçalarını, aksam ve parça olarak beyan edip, farklı yükleme veya farklı şirketler adına ülkeye getirip, gözetim ve denetimden kaçırıyor ve kamuyu zarara uğratıyorlar. Böyle yaparak gerçek yerli üretim yapan firmalara rekabet ortamı bırakmamaktadırlar. Ayrıca kalite gün geçtikçe daha da geriye gelmektedir.

Bu konuya acil olarak bir çözüm üretilmesi gerekmektedir. Çünkü bir sektörün hayatta kalabilmesi için o sektörün güçlü bir yan sanayisinin olması gerekiyor. Bir sektörün yan sanayisini haksız rekabete karşı korumadığınız zaman, ayakta kalma şansı kalmıyor. Sonuç olarak farklı sektörlerde uygulanan koruma tedbirlerinin, aydınlatma sektörü içinde uygulanması gerektiğini düşünmekteyiz. Örneğin; mobilya sektöründe ya da küçük ev aletleri sektöründe olduğu gibi aydınlatma gereçleri içinde aksam ve parçalarına da gözetim denetim vergisi getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yavuz Aydınlatma olarak, ürettiğimiz ürünlerin aksamlarının %30 kadarını ithal ettiğimiz halde bu denetimin sağlıklı bir şekilde uygulanmasını istiyoruz. Çünkü yan sanayisi olmayan hiçbir sektör, ayakta duramaz.

Firma olarak yurt dışında bu yazıyı okuyacak olan partnerlerinize, Türkiye’deki üretim şartları ile ilgili ve kalite ile ilgili ne söylemek istersiniz? Size yurt dışından gelecek talebe nasıl bir cevap vermek istersiniz?
Yavuz Aydınlatma olarak, kalite odaklı ürün üretimine önem vermekteyiz. Ürünlerimizin CE normlarına uygun olarak üretilmesi ve uzun ömürlü olması amacı ile bu yıl içerisinde laboratuvar yatırımı bir üst seviyeye taşıdık. Laboratuvarımızda, fabrikamızda üretilen ürünlerin LVD ve EMC kapsamındaki testlerini gerçekleştirebilecek durumdayız. Daha önce dışarıdan hizmet olarak satın aldığımız, EN 60598 kapsamında LVD testlerinden sıcaklık, IP, IK, plastik ve metal aksamları testlerini, EN 55015 kapsamında Conducted ve Radiated Emission, Surge, Burst/EFT ve ESD testlerini yapabilecek ve gonyo fotometre ve küre ile ışık testlerini yapabilecek ekipmanları kendi fabrika bünyemize kattık. Bu kapsamda nitelikli ürün yatırımlarımızı arttırmayı planlıyoruz. Nitelikli ürünlerimizin artması ve kalitenin yükselmesi ile yurt dışından gelecek olan taleplere de tam anlamı ile cevap vermeyi hedefliyoruz. İthal eden bir ülke olmaktan çıkmak ve ihraç eden bir ülke olma yolunda Yavuz Aydınlatma olarak üzerimize düşen görevi yapmaya bütün gayretimizle çalışıyoruz.

HABERİ PDF OLARAK İNDİREBİLİRSİNİZ….

yvz lighting-min

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz