Türk ve Dünya Aydınlatma Sektörü, IstanbulLight’ta olacak

0
1865

IstanbulLight, 12. Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Malzemeleri Fuar ve Kongresi, 18-21 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılacak. Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) stratejik ortaklığı ile düzenlenen fuarda, Türk Aydınlatma sektörü, global Aydınlatma sektörü oyuncuları ile bir araya gelecek.Fuar ve yaptıkları çalışmalar hakkında İstanbul Light 2019 Fuarının Koordinatörü Mustafa ÇELEN ile konuştuk.

Okuyucularımızın sizi tanıması adına kısaca kendinizden bahseder misiniz?
Kariyerime, 16 yıldır fuarcılık sektöründe devam ediyorum. Bugüne kadar bir çok projede farklı pozisyonlarda görev aldım. 2 yıldır ise IstanbulLight Fuarı Proje Müdürü olarak kariyerime devam ediyorum.

İstanbul Light fuarının yurtiçi ve yurtdışı yansımasını değerlendirebilir misiniz?
İstanbul Light, Türk aydınlatma sektörünün uluslararası tek fuarı olup, bu sene 12.si organize edilecektir. 2018 yılında gerçekleştirdiğimiz strateji ile yapılan yenilikler ve değişimle birlikte yükselme trendine giren İstanbulLight, 2019 yılında da aydınlatma sektörünü tek çatı altında toplamayı hedeflemektedir.

Kaliteli üretimi ile aydınlatma alanında önemli üretici ülkeler arasında yer alan ülkemiz bu özelliği ile yakın çevre coğrafyadan da ilgi görmektedir. 2019 için İstanbulLight tanıtımı kapsamında Orta Doğu, Rusya ve Afrika pazarından 45 ana hedef ülkemiz var. Belirlenen bu ülkelerde aydınlatma anlamında üretim düşük olup, dışa bağımlılık fazladır. Yine bahsi geçen bu ülkelerin yıllık aydınlatma ürünleri ithalatı 5 milyar $ rakamına ulaşmaktadır. Bu hedef ülkelere var olan coğrafi yakınlığımız, aktarmasız tek uçuş mesafede olmamız, kültürel yakınlıklarve vize kolaylığından dolayı; ülkelerin tedarik anlamında tercihi Türkiye olmaktadır. Var olan bu fırsatı 2018 fuarımızda yurt dışı ziyaretçisi olarak iyi bir şekilde kullandık ve 2019 yılında da geçen senenin üzerine koyarak devam edeceğiz.

İstanbul Light 2019 fuarına katılan firmalarımıza ne gibi yenilikler sunacaksınız?
Biz IstanbulLight ekibi olarak, fuarımızda stand ile yer alacak firmalarımıza yeni iş birliği ve ihracat fırsatları sunuyoruz aslında. Bu yıl, 45 farklı ülke özelinde ziyaretçi çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu ülkelerin yıllık aydınlatma ürünleri ithalat rakamları toplamı da 5 milyar dolar. Bu yüzden, hedef ülkelerimizin yer aldığı Orta Doğu, Afrika, Doğu Avrupa, Balkanlar, BDT ülkelerinden gelecek ihracat müşterileri, Türk aydınlatma sektörü ile buluşacak ve yeni ticari iş fırsatlarını görüşecek. Fuar, Türkiye’nin sektörün en kuvvetli olduğu üretim konusundaki mühendislik ve AR-Ge çalışmalarını yurt dışına pazarlamak başta olmak üzere aydınlatma sektörünün pastayı büyütme hedefi doğrultusunda yapılan çalışmalara destek verecek. Biz, bu fırsatı Türk aydınlatma sektöründe faaliyet gösyteren tüm firmalara sunuyoruz. Bu yüzden de bu yıl, ilk kez IstanbulLight Fuarı’na katılacak firmalar için özel bir pavilyon hazırladık. Standları tarafımızdan kurulacak ve özel bir fiyatlandırma ile fuarda yer alabilecekler.

Buna ek olarak, bu yıl da IstanbulLight sektörün ihtiyacı olan etkinliklere ev sahipliği yapacak. 12. Ulusal Aydınlatma Kongresi, stratejik ortaklarımızdan Aydınlatma Türk Milli Komitesi organizatörlüğünde Türkiye’de Nitelikli Aydınlatma ana temasında gerçekleşecek. Yine Aydınlatma Tasarımı Zirvesi bu yıl da alanında önemli isimlerin konuşmalarını yapacağı bir platform olacak. Ticaret sahnesinde firmalarımız ve önemli derneklerimiz aydınlatma sektörünü ticaret sahnesinde konuşacaklar.

Aydınlatma sektörünün Aydınlatma Fuarlarına bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Aydınlatma sektöründeki firmaların, fuara katılım konusunda çekingen ve yetersiz davrandığını görmekteyiz. Türk aydınlatma sektörünün tek fuarı olan İstanbul Light’ın, normal şartlarda tüm sektörü tek çatı altında toplayarak ,10.000 – 15.000 m2 aralığında bir büyüklüğe gelebilecek potansiyelinin olduğunu biliyoruz. Fakat Türk aydınlatma sektöründe olan özellikle üretici firmalar, İstanbul’da organize edilen fuarı yerel bir fuar olarak görüp katılım konusunda çekingen davranıyor. Değişen dünya ticaretinde, Türkiye’deki fuarcılık sektörü de değişmiş ve değişime devam etmektedir.

Dünyanın en büyük fuar organizatör firması olan Informa’nın ,aydınlatma sektörünün öncü derneği Agid (Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği) ve sektörün öncü kurumu olan Atmk (Aydınlatma Türk Milli Komitesi ) ile organize ettiği IstanbulLight Fuarı, yurt içinde yapılan, öncelikli hedefi ihracat olan ve Türk aydınlatma sektörünü uluslararası arenada tek çatı altında buluşturan uluslararası tek fuardır. Bu sebepten dolayı Türk aydınlatma sektörünün tüm ekibimiz ve diğer paydaşlarımızla yapmış olduğumuz çalışmalara; öncelikle güvenmeye ve sonrasında da bölge coğrafyanın en güçlü aydınlatma fuarı olacak olan İstanbulLight’ı sahiplenmeye davet ediyoruz.

Ulusal Aydınlatma Kongresi ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Kongre için bu yıl ne gibi çalışmalarınız ve yenilikleriniz olacaktır.?
Her zaman söylediğimiz gibi, IstanbulLight Fuarı hem ticari iş birlikleri için hem de sektörün bilinç düzeyinin ve farkındalığının artması ve dış dünya ile rekabet düzeyinin artmasına olanak sağlayan, Türk aydınlatma sektörünü kucaklayan uluslararası bir platform. Bu yüzden fuar ile eş zamanlı gerçekleşecek etkinliklerimizi de çok önemsiyoruz. Bu etkinliklerden biri de bu yıl 12.si düzenlenecek olan Aydınlatma Kongre’si. Kongre, startejik ortaklarımızdan Aydınlatma Türk Milli Komitesi tarafından 18-19 Eylül tarihlerinde fuar ile eş zamanlı gerçekleşecek. Bu yıl kongrenin ana teması Türkiye’de Nitelikli Aydınlatma. Bu ana başlık altında Aydınlatmada Eğitim ve İnsan Kaynağı, Nitelikli Aydınlatma için Tasarım, Dünya Standartlarında Tasarlanmış Üretim ve Aydınlatmada Satış ve Tüketim Bilinci konuları uzman konuşmacılar ve sunumlar ile ele alınacak.

Son yıllarda ülkemizde yapılan fuarlarda yabancı ziyaretçinin azaldığı ifade ediliyor. Bunun en belirgin sebebi nedir? Bu konuda ne gibi çalışmalar yapılmalıdır. Sizin yurtdışı ziyaretçi konusunda yaptığınız faaliyetler nelerdir.?
Son yıllarda Türkiye’ye gelen global sermayeden, Türk fuarcılık sektörü de nasibini almıştır. Var olan bu yeni yapıda dünyada söz sahibi olan sektörün marka firmalarını artık Türkiye’de de görmekteyiz. Bahsi geçen bu firmaların sermaye yapıları, pazar büyüklükleri ve sahip oldukları güncel datalar, Türk fuar sektörünü dünya sahnesinde ki hak ettiği yere taşımaya başlamıştır.

Bahsi geçen bu global markalar çatısı altında doğru strateji,ekip ve bütçelerle yapılan fuarlarda; sizin bahsettiğinizin aksine yabancı ziyaretçi sayılarının arttığını resmi rakamlarla görmekteyiz.

Informa olarak 2019 yılı içinde şuana kadar organize ettiğimiz tüm fuarlarımızdaki yurt dışı ziyaretçi sayısında ki ciddi artışlarda bunu desteklemektedir. Burada önemli olan, stratejiyi doğru belirlemek ve sektörün ihtiyaçlarını doğru tarif etmek aslında. Bizim ana hedefimiz Türk aydınlatma sektörünü global oyuncular ile biraraya getirmek ve ihracatın artmasına katkı sağlamak. Bu yüzden tüm pazarlama stratejimizi de yurt dışı ziyaretçi üzerine kurguluyoruz. Hedef ülkelerimizde bizde olduğu gibi aydınlatma sektörümüzün bulunduğu önemli pazarlarda ekiplerimiz davetiye dağıtırken, bir yandan da değişen dünya ile dijital pazarlama ile hedef odaklı ziyaretçi çalışmaları gerçekleştiriyoruz.

Bunun yanı sıra yurt dışı dernekler ile yakın çalışmalarımız, satın alım yapabilecek önemli devlet kurumları yetkililerinin fuarımıza davet edilmesi, bölgelerde bulunan önemli yayınlar ile ilan ve haber çalışmaları yabancı ziyaretçi için yaptığımız aktiviteler içerisinde yer alıyor. Özetle biz, 360 derece pazarlama yöntemleri ile hem yüzyüze iletişim tekniklerini kullanıyor hem de dijital dünya ile hedef kitlemize ulaşıyoruz.

Şu anda fuara katılım için firmalarımızın zamanı var. Katılmayı düşünen firmalara söylemek istediğiniz var mıdır?
İstanbul Light Aydınlatma Fuarı, dünyanın en büyük fuar organizatörü Informa tarafından bu sene 18-21 Eylül 2019 tarihleri arasında 12.defa organize edilecektir.
Biraz öncede bahsettiğim gibi, öncelikli amacı ihracat olan İstanbul Light, 5 milyar $ yıllık ithalatı olan hedef 47 ülkeden gelecek olan ziyaretçilerle aydınlatma sektörünü buluşturmayı amaçlamaktadır.
Ayrıca İstanbul Light kapsamında organize edilecek olan Aydınlatma Tasarım Zirvesi ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi çatısı altında yapılacak olan kongreyi; sektörün değerli aydınlatma tasarımcıları ve mimarları da takip edecektir.
Bunlara ilave olarak yurt içi ve dışından gelecek olan kamu ve özel sektör yatırımcıları, taahhüt firmaları, belediyeler, müteahit firmalar, toptancılar, elektrik mühendis ve teknisyenleriyle birlikte İstanbulLight fuarı sektörün tek uluslararası buluşma noktası olma özelliğini bu yıl da sürdürecektir.

Daha önce de bahsettiğim gibi, IstanbulLight Fuarı, Türk aydınlatma sektörünün hedef pazarlarına giriş kapısı. Gelişmek ve değişime ayak uydurmak isteyen tüm firmalarımızın standları ile fuarda yer almaları gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzdendir ki, fuara ilk kez katılacak firmalar için özel bir pavilyon hazırladık. Herkesin bu deneyimi yaşamasını istiyoruz. Ayrıca, IstanbulLight Fuarı KOSGEB tarafından da desteklenmektedir. Firmalarımız bu destekten yararlanarak maliyetlerini düşürürken, fuara katılarak maksimum fayda sağlayabilirler. Aydınlatma sektörü, 18-21 Eylül’de Istanbul Fuar Merkezi’nde buluşuyor. Sektörün tüm paydaşlarını bekliyoruz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz