logo

“TÜRK SANAYİSİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR FIRSATIN GELMEKTE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

Aydınlatma Sektöründeki firmalarımıza Pandemi döneminde neler yaptıklarını, bundan sonra bizleri nelerin beklediğini sorduk.

Grup İmaj Aydınlatma Genel Müdür Vekili  Pelin Grit SARI


Ülkemizde Sanayi Bakanlığınca yürütülen firmaların çalışması ve üretimi devam ettirmesi adına alınan kararlar perspektifinde Grup İmaj Aydınlatma olarak çalışanlarımızın sağlığını koruma ve üretimimizi devam ettirme adına bir dizi önlemler aldık. Ülkemizde salgının başladığı ilk dönemde hızlıca evden çalışabilecek ekip arkadaşlarımızın evden çalışmasını sağladık. IT alt yapımız yeterli olduğu için evden çalışabilecek olan personelimizi hızlıca eve yönlendirdik. Uzaktan çalışmanın firmamıza katkıları oldukça olumlu oldu.

Üretim tarafında sürdürülebilirliği sağlamak amacı ile önlemleri üst düzeyde tutarak üretimimize devam ettik. 2 ayrı üretim tesisimizin olmasının avantajı bu noktada büyük oldu. Personellerimizi ve servislerimizi ayırarak sosyal mesafeye uygun bir üretim hattı kurulmasını sağladık. Her iki fabrikamız her hafta sonu profesyonel ekiplerce dezenfekte edildi. Bununla birlikte günlük temizlik önlemleri uzmanların uyarıları ile paralele olacak şekilde arttırıldı. Klasik önlemlerin yanı sıra günde 4 kere maskelerin değişmesini sağladık. Belli alanlarda el dezenfektanı koyarak çalışanlarımızın ellerini sık sık yıkamasını sağladık. Bu önlemlerin yanında çalışanlarımızın sağlığını koruma adına bazı kurallar koyarak bu süreci daha sağlıklı yürütme gayreti gösterdik. Alanında uzman kişiler tarafından hem sosyal hayatlarında hem de iş hayatlarında Covid 19’dan nasıl korunacakları ile ilgili bilgilendirmeler yapılmasını sağladık. Şirket için rutin toplantıları, müşteri ve tedarikçi görüşmelerimizi online platformlara taşıdık. Fabrikalarımızda çalışanlarımızın sağlığını korumaya çalışırken evden çalışan personelimizin çalışma motivasyonunu yüksek tutmak amacıyla çalışma sürelerini kısalttık. Düzenli olarak birebir online toplantılar yaparak çalışanlarımızla iletişim ve koordinasyonu yüksek tuttuk. Aynı zamanda birçok eğitime, ilgili çalışanlarımızın katılmalarını sağlayarak bu süreçte bilgilenmelerini ve kendilerini geliştirmelerini sağladık.  Tüm bu çerçevede düzenli olarak bakanlığın sunmuş olduğu talimatlar doğrultusunda hareket ederek üretimde devamlılığı sağlarken, çalışanlarımızın sağlığını korumaya çalıştık. Kapasitemiz, verimliliğimiz ve çalışan sayımızda herhangi bir düşüş yaşamadan bu süreci tüm ekip olarak iyi yönetmeye çalıştık. Ekip arkadaşlarımızın geri bildirimlerini dikkate alarak düzenlemelere devam ettik ve sonuçlarının çok olumlu olduğunu hep birlikte gördük.

Pandemi döneminde tüm dünyanın yaşadığı olumsuz etkileri doğal olarak hepimiz yaşadık. Kısa zamanda yaşanan bu olumsuz etkilerin uzun dönemde önemli bir fırsat olacağını görüyoruz. Artık dünyanın değiştiği daha dijital bir hale geldiğini ve teknolojinin önemi tüm çevreler tarafından yaşayarak öğrenmiş bulunuyoruz. Tüm ülkeler bu dönemde tekrar içe dönmenin, ülke içerisinde üretim yapmanın değerini bir kez daha gördü.

Türkiye’nin genç nüfusu, coğrafi konumu ve üretim kabiliyeti göz önüne alındığında pandemi krizinin önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Bu fırsatı devlet politikası ile bir stratejiye dönüştürebilirsek, Türkiye gelecek dönemde üretim kabiliyeti açısından çevre coğrafyada önemli bir oyuncu olabilir.

Sadece aydınlatma sektörü için değil tüm sektörler ve Türk sanayisi için çok önemli bir fırsatın gelmekte olduğunu düşünüyoruz. Salgın sürecinin ilk iki ayının ardından ülkemizin salgınla mücadelede ki iyimserliği ve beraberinde gelen yeni normalleşme adımları, projelerin tekrardan başlaması, ihracat tarafında tekrardan bir hareketliliğin oluşması gibi faktörler sektörümüzün yeni normal ile birlikte nispeten salgının ilk iki ayına göre daha canlı olduğunu gösteriyor.

Etiketler: » » » » » »
Share
12713 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?