Sylvania Türkiye, Yerli Üretim Aydınlatma Ürünleri ile Sektöre Farklılık getirdi…

0
1.592

100 yıldan fazla bir geçmişe sahip aydınlatma firmalarından Sylvania, geçtiğimiz ay Türkiye’de bir yaşını doldurdu. Sylvania Türkiye Pazarlama & Satış Müdürü olarak görev yapan Kemal Güver ile firmanın Türkiye yapılanması ve yaptıkları çalışmalar hakkında konuştuk.

Sylvania Türkiye pazarında birinci yılını doldurdu. Yaşadığınız süreci anlatabilir misiniz?

Sylvania Türkiye olarak geçen yıl düzenlenen İstanbul Light Fuarında lansmanımızı yaptık. Global tarafından CEO’ muz ve Ortadoğu bölge direktörümüz başta olmak üzere üst düzey bir katılım ile fuarda Sylvania markasının Türkiye pazarına resmi girişini ve tanıtımını yaptık. Kasım ayında ise İstanbul ofisimizi açtık. Bu yılın Ocak ayında da ilk faturamızı keserek ürünlerimiz bayilerimizin raflarında yer almaya başladı. Bu süre içinde tüm Türkiye’ye Sylvania markasını duyurmak için seyahatlerimizi gerçekleştirdik ve şu anda da 25 adet bayiye ulaşmış durumdayız.  Bir yıllık sürede markamızın verdiği güçle Türk Aydınlatma pazarında ses getirecek ürün ve projelere imza atarak gerek bayiler ve toptancılar olsun gerek aydınlatma tasarımcıları ve mimarlar olsun aydınlatma ve elektrik piyasasında ismimizi duyurduk. Ticari bayi ağı ve proje kanalı ile başladığımız organizasyonumuzu, önümüzdeki dönemde son kullanıcılara yönelik satış kanalları oluşturup pazarlama aktiviteleri ile ilerletmeyi düşünmekteyiz.

Sylvania global ofisin size koyduğu bir yıllık hedef neydi. Beklentilere ulaşıldı mı?

Geçen yıl bu dönemde organizasyonumuz yeni kurulmuştu ve ofisimiz bile tadilat halindeydi. Satış yapmaya bu yılın başında başladık ve şu anda 2018 hedeflerimiz içerisinde uygun olarak ilerlemekteyiz. Satışın yanında marka bilinirliğimizi arttırmak adına pazarlama faaliyetlerimiz de hedeflerimiz arasında olup bu kapsamda proje kanalı için armatür kataloğu, bayi kanalı için de bayi tabelaları ve promosyonel materyaller ile çalışmalarımız oldu. Şu anda da tamamı Türkçe fiyat listemiz ve web sitemiz üzerinde çalışmaktayız.

Sylvania hangi ürünleri ile ön plana çıktı. Sektöre ne gibi farklı ürünler sundunuz?

Yılbaşından bu yana baktığımızda zamanla beraber ürün çeşitliliğimiz de artmaktadır.  Floresan lamba ile girdiğimiz piyasada şu anda hem konvansiyonel hem de led olarak çeşitli lamba ve armatürlerimizi müşterilerimiz ile buluşturduk. Örnek olarak Mayıs ayında piyasanın beğenisine sunduğumuz RefLED GU10 LED lambalarımız için beklediğimizden daha fazla bir talep oluştu. Bu yılın sonuna kadar planladığımız adetlerin 2 katından daha fazla bir adet satmayı öngörmekteyiz.

Yüksek vergilerden dolayı yerli üretim şartı oluştu.

Şu anda satışını yaptığımız ürünler Avrupa’da yer alan İngiltere, Fransa ve Almanya fabrikalarımızdan ve Çin’den gelmektedir. Geçen sene bu organizasyon kurulurken global olarak firmanın hedefleri arasında  mutlaka yerli bir montaj ve üretim yapmak yer alıyordu ve sizlerle paylaşılan söylemler de bu şekildeydi. Çin’den gelen armatürlerle uygulanan yüksek gümrük vergisi ve TSE denetimlerindeki zaman süreci göz önüne alındığında yerli üretim hem bizim için hem de global Sylvania için mantıklı bir durum oluşturdu. 2017 Aralık ayında global kalite ve tedarik ekiplerimiz ile Türkiye’de benim liderliğimde başlayan yerli üretim projesini Haziran ayında hayata geçirerek ilk yerli armatürümüz olan Start Eco 60×60 LED Panel’in üretimi başladı. Ürün piyasaya çıkması ile birlikte çok yoğun bir ilgi gördü. Yurtdışında üretilen modelimizin led modül ve driver’larını kullanarak Sylvania kalitesini Türk işçisinin emeği ve becerisi ile birleştirerek gurur duyduğumuz bir ürün ortaya çıkardık. Aynı zamanda Türk ekonomisine bir katkımız olduğu için de ayrıca mutluluk duymaktayız. Yılın son çeyreğinde de 2 yeni ürün grubu ile yerli ürün gamımızı genişletmiş olacağız. Ürünlerle ilgili test, kalite ve dökümantasyon süreci global ekibimiz ile beraber yürütülmekte olup en titiz şekilde uygulanmaktadır. Bir sonraki amacımız, ilk olarak Türkiye pazarı için geliştirdiğimiz bu armatürlerin ilk önce Ortadoğu sonra da Avrupa Sylvania organizasyonları tarafından da satılması olacaktır. Bu sayede “made in Turkey” etiketli Sylvania markalı ürünler çok daha büyük bir kitle ile buluşabilecektir.

Start Eco 60×60 LED Panel, ince slim gövdesinden dolayı tavan boşluğu en dar olan yerlerde bile rahatlıkla kullanabilmektedir. Işık akısı rakiplerine göre daha yüksek olup 3500lm’dir. 40watt gücünde olup 25.000 saat ömrü ile 3 yıl garantilidir. 4000K ve 6500K olmak üzere iki farklı renk sıcaklığına sahiptir. Bu ürünün ülkemizde üretimi bize bir çok avantaj sağlamakta olup acil durum kiti, dali driver, clip-in tavan çerçevesi gibi özel isteklere hızlı çözümler ürete bilmekteyiz. Alçıpan montaj braketi ise her ürünün kutusunun içinde bulunmakta olup bu da piyasanın istemiş olduğu özelliklerden bir tanesidir.

Firma olarak Türkiye pazarında Sylvania ismi denilince insanlar ne söylüyor?

Bu sorunuza şu şekilde cevap vermek istiyorum: Ramazanda bir sell-out kampanyası gerçekleştirdik ve bu kampanya kapsamında hedefimiz bayilerimizin müşterilerine ulaşmak ve markamızın bilinirliğini arttırmaktı. Çok başarılı bir kampanya oldu ve 1 ay içerisinde 1 Milyon adete yakın lamba satışı gerçekleşti. Kampanya kapsamındaki hediyelerimizi de tek tek isme özel teşekkür mektupları ile müşterilerimize gönderdik. Şu anda aydınlatma piyasasının kalbi diyebileceğimiz Karaköy Okçu Musa, Bankalar ve Şair Ziya Caddeleri’ne gittiğinizde bir çok noktada tabelamızı, logomuzu içeren stickerlarımızı ve ürünlerimizi bulabilirsiniz. Dolayısıyla Sylvania ismi denilince insanların söyleyecek bir çok şeyi olduğunu paylaşabilirim.

Bir yıllık süre içinde hangi projelerde Sylvania vardı?

Proje işi bildiğiniz üzere zamana yayılan bir süreç olup şu anda aktif olarak içinde olduğumuz bir çok proje bulunmaktadır. Bunların bir kısmının montajları sürmekte, bir kısmının malzemeleri yolda, bir kısım proje ise sipariş alınma aşamasındadır. İlerleyen zamanlarda bu projeleri sizlerle daha detaylı olarak paylaşıyor olacağız ama şunu çok rahat söyleyebilirim: En önemli ve büyük projelerde Sylvania imzasını bu sene herkes görecektir. Projeler ile ilgili olarak mimarlar, aydınlatma tasarımcıları ve proje firmalarına ulaşarak iyi bir müşteri kitlesi oluşturduk. Özellikle Concord markalı armatür ailelerimiz projelerde fark yaratan ürünlerden oluşmaktadır. Concord armatürlerimiz tamamen İngiltere’de geliştirilmekte ve üretilmekte olup mimarlar ve aydınlatma tasarımcıları tarafından büyük ilgi görmektedir. Gelecekte bir çok projede bu ürünlerimizi göreceksiniz.

 Sylvania Türkiye ekibi sektörü bilen tecrübeli kişilerden oluşuyor. Aydınlatma pazarı ülkemizde nereye gidiyor. Pazarda neyi gördünüz.

Aydınlatma pazarını Ticari ürünler ve Proje ürünleri olarak  ikiye ayırmak gerekiyor. Ticari pazarda her zaman ucuz ürün talebi vardır ve bu devam da edecektir.  Global firmalar da bu fiyat rekabetinden etkilenmektedir. Biz Sylvania olarak uygun fiyat ile kaliteyi birleştirdiğimizi düşünmekteyiz. Led dönüşümü de çok hızlı bir şekilde yükselen bir trend ile sürmektedir Bugün raflarda fluoresan lambaların yerini artık led lambalar almakta olup lamba değişiminin yavaş yavaş armatür değişimine doğru gittiğini de görmekteyizEskiden kompakt fluoresan lamba alan bir müşteri bugün led downlight armatür almakta ve ileride de yine armatür almaya devam edecektir. Projelerdeise artık fark oluşturan ürünler tercih edilmektedir Daha çözüm odaklı ürünler projelerde kullanılmaktadır. Farklı özellikli olan ürünler ön plana çıkararak akıllı aydınlatma dediğimiz ürünler tercih edilmektedir.  Örneğin Concord serisi ürünlerimizden Beacon Muse ray spotlarımızda tek üründe hem dim edebilme, hem ışıkrengini değiştirme (2700K ile 6500K arası) hem de ışık süzme açısında değişiklik yapılabilmektedir. Üstelik bu özellikler Bluetooth üzerinden armatüre fiziki olarak müdahale etmeden yapılabilmektedir. Sylsmart, bütün armatürlerimize uygulanabilen Bluetooth tabanlı kablosuz otomasyon sistemimiz olup projelerde fark yaratan bir başka çözümümüzdür. Bu sistem herhangi bir kablo altyapısına ihtiyaç duymamakta olup düşük maliyet ile yüksek enerji tasarrufu yapmanızı sağlamaktadır. Özellikle ülkemizin en önemli konularından olan ve Enerji Bakanlığı’mızın da desteklediği enerji tasarrufu konusunda Sylsmart ile fark yaratan projelere imza atmayı hedeflemekteyiz.

Aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren bir çok global marka bazı pazarlardan çekiliyor veya Aydınlatma faaliyetlerini farklı isimler üzerinden tekrardan yapılandırmaktadır. Sizce bu gelişmelerin temel nedeni ne olabilir?

Global firmalarda bir değişim var. Çünkü LED teknolojisi ile birlikte aydınlatmanın tüm dinamikleri değişmiş olup sektöre yeni oyuncular da dahil olmuştur. Yeni oyuncular, köklü global firmaların pazarından pay aldığı için ister istemez bu firmalar da farklı stratejiler geliştirmişlerdir. Bu firmaların yapısını incelediğimizde aydınlatma haricinde çeşitli iş kollarına sahip olduklarını ve aydınlatmanın dinamiklerinin değişimi ile aydınlatmanın firmaların önceliğinden çıktığını görmekteyiz.

Fakat Sylvania 1902 yılından itibaren aydınlatma ile doğan ve bu zamana kadar tek iş kolu aydınlatma olan firma olmuştur. Hem lamba hem dearmatür üretimini gerçekleştirmektedir. Bu açıdan baktığınızda Sylvania bir çok ülkede Pazar lideri olup, global markalar arasında ise ilk beş içinde yer almaktadır.

Sylvania olarak gelecek hedefleriniz nedir?

Sylvania Türkiye olarak gelecek hedeflerimiz Türkiye’de büyümek ve global markalar arasında Pazar payımızı arttırmaktır. Bunu da proje kanalımızı büyüterek önemli projelere imza atarak ve yerli ürün gamımızı genişleterek Türkiye’yi Sylvania için bir üretim üssü haline getirerek yapmayı hedeflemekteyiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz