Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının denetimlerine en fazla Elektrik ve Aydınlatma ürünleri takıldı.

0
13.395

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği ile çevre açısından tehlike oluşturan 29 adet ürün hakkında toplatma kararı alındı. Toplatılan ürünlerin yüzde %72’sini ithal ürünler oluşturdu.

Sanayi, KOBİ ve girişimcilerin üzerindeki yükün hafifletilmesi, üretim sürecinin hızlandırılması için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıkladığı 16 maddelik destek ve önlem paketine yönelik çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor.

Söz konusu pakette yer alan “Haksız Rekabetin Önüne Geçilmesi” hedefi doğrultusunda can, mal ve çevre güvenliği açısından tehlike oluşturan ithal ürünlerin denetimleri hızlandırıldı.

Özellikle Uzak Doğudan gelen ve güvenlik açısından tehdit oluşturmasının yanı sıra, yerli üreticilerimize karşı haksız rekabete neden olan ithal ürünlere yönelik sıkı denetimler sonucunda tespit edilen güvensiz ürünlerin piyasadan toplatılmasına yönelik çalışmalar hız kesmeden devam edecektir.

Toplatılacak ürünler arasında oda ısıtıcısı, şarjlı el feneri, set üstü ocak, karbonmonoksit dedektör, el feneri, ampul, elektrikli şofben gibi ürünler yer almaktadır.

Özellikle Aydınlatma ürünlerinin denetime takılması dikkatlerden kaçmadı.Yapılan ithal ürünlerin insan hayatına risk taşıdığından dolayı testleri geçemedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz