Samsung “İnsan Merkezli” LED ürün ailesini Sundu

0
1357

Enerji vermek veya rahatlamak için aydınlatma: yeni LED paketleri uyanıklığı artırmaya yardımcı olur ve melatonin seviyelerini ayarlayarak uyku kalitesi sağlar.

Gelişmiş dijital bileşen çözümlerinde dünya lideri olan Samsung Electronics, bugün toplu olarak LM302N olarak bilinen ilk “insan merkezli” LED paketlerini tanıttı. Dikkatle oluşturulmuş ışık spektrumları ile tasarlanan LM302N ailesi, insan vücudunun iç mekanlarda melatonin seviyelerini ayarlamasına yardımcı olur ve insanların günlük yaşam modellerine bağlı olarak kendilerini daha enerjik veya rahat hissetmelerini sağlar.

Samsung Electronics LED Ürün Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı Un Soo Kim, “Samsung’un LM302N kullanmanın faydaları, aydınlatmanın insanlar üzerindeki görsel olmayan biyolojik etkilerini iyileştirerek görsel tanıma temel aydınlatma işlevinin ötesine geçiyor” dedi. “LED çözümlerimiz, üretkenliği ve rahatlamayı arttırmak için günümüzün iç mekan yaşam tarzlarından faydalanmak için yapay aydınlatma kullanma konusunda insan odaklı yepyeni bir yaklaşımla başlıyor.”

Uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen bir hormon olan melatonin, görülen renk dalga boyu ışık aralığına cevap verir. Daha parlak mavi konsantre aydınlatma, vücudun melatonin üretimini bastırır, konsantrasyonu arttırır ve daha fazla genel uyanıklık hissi sağlar. Benzer şekilde, düşük görülen renk ışık yoğunluğu, vücudun melatonin üretiminin doğal başlangıcındaki rahatsızlıkları en aza indirerek uyku kalitesini artırmaya yardımcı olur.

Samsung’un LM302N’si, aydınlatma gereksinimlerini herhangi bir zamanda istenen ölçüde karşılamak için optimize edilmiş görülen renk ile hassas bir şekilde tasarlanmış ışık spektrumlarını kullanır: LM302N DAY uyanıklığı artırır ve LM302N NITE rahatlamayı artırır. 3.0 × 3.0mm’de standart hale getirilen bu ürünler, çok çeşitli aydınlatma armatürlerine sığabilir ve nem ve ısıya karşı korunur.

LM302N DAY, vücudun melatonin seviyesini geleneksel LED aydınlatmanın yüzde 18’inden daha fazla bastırabilir. 3000K ila 6500K arasındaki çeşitli renk sıcaklıklarında sunulan DAY paketi, bireyin uyanıklık ve enerji seviyesini artırmak için okullar, ofisler, kütüphaneler ve sanayi siteleri gibi çeşitli iç mekan uygulamalarında kullanılabilir.

LM302N NITE, melatoninin salınmasını engellemeden uygun bir parlaklık seviyesi sunarak, insanların gece sakin bir doğal atmosferde gibi hormon seviyesini korumalarına yardımcı olur. Vücut, geleneksel LED paketlerine göre LM302N NITE paketleriyle ışıklar altında yaklaşık yüzde beş daha fazla melatonin salarak gevşemeyi arttırır. Buna karşılık, geleneksel gece aydınlatması altında çok fazla zaman harcamak aşırı uyanıklığa neden olabilir ve bu da uyumayı zorlaştırır. Ayrıca, LM302N NITE, 1800K ile 4000K arasındaki renk sıcaklıklarında sunulmaktadır ve çeşitli ışık alanlarına rahatlatıcı ışığın faydalarını sağlamak için tasarım esnekliği sağlar.

DAY ve NITE paketleri, insanların doğal sirkadiyen ritimlerini günün 24 saati sürdürmelerine yardımcı olmak için tek bir armatürde birleştirilebilir. Bu ikili aydınlatma seçeneği, zamanlarının çoğunu içeride geçiren ve karışık vücut saatleri ile mücadele edenler için en uygun seçenektir.

* CRI (Renk oluşturma indeksi): belirli bir ışık kaynağı tarafından aydınlatıldığında yüzeylerin renklerinin nasıl göründüğünü ölçerek ışığın kalitesini ölçmek için standart bir yöntem. CRI numarası ne kadar yüksek olursa, bir ışık kaynağı bir nesnenin rengini o kadar doğru bir şekilde oluşturur.

 ** CCT (İlişkili renk sıcaklığı): Işığın “sıcaklığı” veya “serinliği” nin genel bir göstergesi. CCT’si 3200K’nın altında olan ışık kaynakları genellikle sıcak (daha kırmızı) olarak kabul edilirken, CCT’si 4000K’nın üzerinde olanların görünümü genellikle serin (daha mavi) olarak kabul edilir.

  *** M / P Oranı (Melanopik / fotopik oran): bir ışık kaynağının melatoninin baskılanmasını ne kadar verimli tetiklediğinin bir ölçüsü

 **** MDER (Melanopik gün ışığı etkinlik oranı): test edilen ışık kaynağıyla karşılaştırılabilir bir melatonin bastırma seviyesi için parlak standart ışığın (Uluslararası Aydınlatma Komisyonu tarafından tanımlanan Aydınlatıcı D65) ne kadar olması gerektiğinin bir ölçüsü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz