Sağlık Sektöründe Aydınlatma

0
9.249

Torsten Hegener -LEDVANCE  Sektörel Uygulama Yöneticisi – Sağlık, DACH ve İş Geliştirme Yöneticisi, VAM AB

Hastaneler, muayenehaneler, bakımevleri, huzurevleri ve rehabilitasyon klinikleri, artık hastalarının ihtiyaçlarına çok daha yoğun bir şekilde odaklanmak zorundadır. LEDVANCE’nin sunduğu yenilikçi OSRAM aydınlatma çözümleri; bu tesislerdeki performansı ve görünümü önemli ölçüde iyileştirerek birinci sınıf bir sağlık şirketi olmanıza yardım edebilir.

Kaliteli ışığın yerini hiçbir şey alamaz. Doktorlar tedavi için ışıktan yararlanır. Hastane personeli görevlerini ışığın altında yapar. Yaşlılar etrafını ışık sayesinde daha iyi görür. Hasta terapisinde ışık kullanılır. Ruhunuzun yenilenmesi için ışık gereklidir. Gece-gündüz arasındaki farkın iyice anlaşılması için de aynı şey geçerlidir. Işık, zihninizi ve hormon düzeylerinizi korumak için gereklidir. Kaliteli ışık, hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır.

Her uygulama alanı için özel çözüm

Özenle seçilen aydınlatma çözümleri, insanları sakinleştiren ve güven veren bir ortam yaratılmasını sağlar. Işık, ancak bu sayede iyi bir etki sağlayabilir.

Hastane aydınlatması

Hastanelerdeki aydınlatma ihtiyacı büyüktür. Her uygulama alanında doğru ışık kullanılmalı; güvenilir, enerji tasarruflu ve az bakım gerektiren bir çözüm sunulması için tam olarak istenen kalite sağlanmalıdır.

Kaliteli ışık, sağlığa faydalıdır.

Hastanelerin aydınlatma gereksinimleri, bu kurumların misyonları kadar geniştir: Hasta odalarındaki aydınlatma, sağlığı iyi yönde etkilemelidir. Ameliyathanelerde, tedavi alanlarında ve laboratuvarlarda doktorların ve hastane personelinin ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Bekleme odalarında, dışarıdaki alanlarda ve yönetici ofislerinde de optimum aydınlatma sağlanmasına dikkat edilmelidir. Hastane aydınlatması için daima dikkate alınan parametreler; ışık kalitesi, güvenilirlik, verimlilik, sürdürülebilirlik ve belirli bir göreve tam olarak uygunluktur.

Huzurevi ve bakımevi aydınlatması

Güvenlik ve esenlik

Huzurevlerinin, bakımevlerinin ve rehabilitasyon kliniklerinin aydınlatmada en önem verdiği unsurlar, güvenlik ve görünürlüktür. Işığın duygusal rolü de son derece önemlidir: Huzurevi sakinleri, aydınlatma sayesinde kendilerini evlerindeymiş gibi ve rahat hissedebilir. Rehabilitasyon kliniklerinde aydınlatma, iyileşme sürecine katkıda bulunur.

Güvenlik için net, yansımasız bir ortam yaratılabilir, hoş bir ortam için dolaylı aydınlatmadan yararlanılabilir,

samimi ve konforlu bir hava içinse renkli ışık dizileri kullanılabilir.

“Muayenehaneleri, hastaneleri ve bakım evlerini bekleyen zorluklar; artan maliyetler, yeni teknolojiler ve tedavi yöntemleri, talepleri artan hastalar ve yaşlı sayısının yüksek oluşudur. Sonuç olarak doğru aydınlatma, rekabette öne geçmenize çok yardımcı olabilir!”

Torsten Hegener – Sektörel Uygulama Yöneticisi – Sağlık, DACH ve İş Geliştirme Yöneticisi, VAM AB

Işık, mutluluk getirir

Biyolojik saat üzerinde olumlu etki

Işık sayesinde karanlıkta etrafımızı görebiliyoruz. Yapay ışığın bugünkü en büyük görevi de budur. Ancak yapılan son araştırmalara göre güneş ışığı biyolojik saatimizi de kontrol ediyor ve ışığın, esenlik hissi üzerinde büyük bir etkisi var. LEDVANCE’nin modern aydınlatma sistemleri ışığın bu etkisinden yararlanmanızı sağlayarak konsantrasyonunuzu, performansınızı ve yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Muayenehane aydınlatması

Tanı için parlak, huzur için loş ışık

Işık, parlaklıktan fazlasıdır. Özellikle muayenehanelerde, ışığın karşılaması gereken ihtiyaçlar ve yapması gereken görevler bulunmaktadır.

Muayenehanelerde aydınlatmanın özellikle iki yönü göz önünde bulundurulur: Doktor ve ofis çalışanlarına yardımcı olacak, optimum çalışma ışığı ve hastalar üzerinde olumlu bir duygusal etki yaratacak ışık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz