Philips Aydınlatma LiFi’ı tanıttı

0
1610

Aydınlatma üzerinden genişbant veri aktarımı teknolojisi
 Fransız şirketi Icade Paris ofisinde, Philips LiFi ile çalışan armatürlerle LiFi teknolojisinin öncülüğünü yapıyor.
 LiFi; ışık kaynağından taviz vermeden, güvenli ve istikrarlı, yüksek hızlı internet bağlantısı sağlıyor.
 Philips, aydınlatma armatürlerini LiFi ile çalıştıran ilk büyük çaplı küresel aydınlatma şirketi oldu.

Aydınlatmada dünya lideri olan Philips Aydınlatma (Euronext: LIGHT), yüksek kaliteli LED aydınlatmasının yaydığı ışık dalgaları üzerinden genişbant İnternet bağlantısı temin edebilen Light Fidelity’i (LiFi) teknolojisini piyasaya sundu. Nesnelerin İnternetine (Internet of Things) konseptini temeline alan Philips Aydınlatma, mevcut ofis aydınlatma portföyünden LiFi ile çalışan armatürlerini sunan ilk küresel aydınlatma şirketi.
Philips Aydınlatma İnovasyon Bölümü Başkanı Olivia Qiu; ” Dünyanın önde gelen aydınlatma ve bugünün dijital çağına yönelik devasa potansiyele sahip bir şirket olarak, müşterilerimiz için, LiFi ile yeni ve inovatif hizmetlerin öncülüğünü yapmaktan ötürü gurur duyuyoruz. Radyo frekansları giderek daha kalabalık hale gelirken, görünür ışık spektrumu, çok geniş aralıktaki Nesnelerin İnterneti cihazlarının aynı anda, sabit bir şekilde bağlanmasına imkân tanıyor. Bu alan büyük bir bant genişliğine sahip ve henüz fazla kullanılmayan bir kaynak. Bir aydınlatma şirketi olarak, müşterilerimizin, en yüksek kalitedeki enerji verimliliğine sahip ışık ile, son teknolojiye sahip bağlanabilirlikten yararlanmasını sağlıyoruz.” dedi.

Aynı anda genişbant internet bağlantısı ve kaliteli aydınlatma
LiFi, WiFi’a benzeyen, iki yönlü, yüksek hızlı kablosuz bir teknoloji ancak verilerin yüksek güvenlikli bir yöntemle aktarılması için radyo dalgaları yerine, ışık dalgalarından yararlanıyor. Philips Aydınlatma’nın, LiFi teknolojisi ile çalışan ofis armatürleri, aydınlatma kalitesinden taviz vermeden, saniyede 30 Mb’lık (Mb/s) bir hızla genişbant bağlantı imkanı sağlıyor. 30Mb/s’da, bir kullanıcının, video aramalarını gerçekleştirirken, aynı anda kullanıcıya çeşitli HD kaliteleri videoları izleme imkanı da sunuyor.

Fransız emlak yatırım şirketi olan Icade, Paris, La Defense’daki akıllı ofisinde, bu çığır açan teknolojinin öncülüğünü yapıyor. Icade’de Ticari Mülk Yatırımı Bölüm Başkanı Emmanuelle Baboulin, “LiFi, ofislerde gerçekten ezber bozma potansiyeline sahip. Pazarımızın lideri olarak, mevcut ve gelecekteki müşteriler için, bu teknolojinin imkanlarını keşfetmek istedik. La Defense’taki akıllı ofisimizde bu teknolojiyi sergilemeyi planlıyoruz; bu nedenle, istikrarlı bağlanabilirliğin yanı sıra, ışık kalitesi, bizim için çok önemli.” şeklinde konuştu

LiFi’ın faydaları
LiFi, hastaneler gibi, radyo dalgalarının teçhizatta parazitler yarattığı ya da yeraltı ortamları benzeri, WiFi sinyallerine ulaşmanın mümkün olmadığı ya da bu sinyallerin zayıf olduğu alanlar gibi yerlerde kullanılabildiğinden dolayı, WiFi’dan daha fazla fayda sağlamaktadır. Diğer kullanım alanları, örneğin, bir finans kuruluşu ya da devlet kurumunun idari kısımları gibi, yüksek güvenlik gerektiren ortamları da içermektedir. LiFi’ı temele alan ışık, katı duvarlardan geçemediğinden ve ağa erişim için bir açık görüş hattına ihtiyaç duyulduğundan dolayı fazladan bir güvenlik katmanı sağlamaktadır.

LiFi nasıl çalışır?
Her bir armatür, insan gözü ile algılanamayan hızlarda ışığı değiştiren, dahili bir modem ile donatılmış. Işık, bir dizüstü bilgisayar ya da tablet soketine takılmış olan bir LiFi USB anahtar/kilidi tarafından algılanıyor (gelecekte, bu teknoloji, dizüstü bilgisayarlar ve cihazlarda yerleşik olacak). LiFi USB kilidi, kızılötesi bir link üzerinden, verileri, armatüre geri aktarıyor. Philips’in LiFi ile çalışan armatürleri ile, müşterilere, LiFi, WiFi’den 10,000 kat daha büyük spektruma sahip olduğundan, kalite, enerji-verimli LED ışığı ve yüksek güvenlikli, sabit ve sağlam bağlantı nedeni ile iki kat fayda sağlanıyor.

Neden Philips Aydınlatma’dan LiFi?
Philips Aydınlatma, aydınlatma noktaları arasında, kusursuz el değiştirme imkanı sağlamada öncülük ediyor; ki bunun anlamı, bir kullanıcı, büyük bir ofisin bir kenarından, diğerine hareketlendiğinde, bağlantısının devam etmesi çünkü bir aydınlatma noktasından diğerine geçiş gerçekleşiyor olmasıdır. Philips LiFi ile çalışan armatürlerin kapsama alanının, ayrıca, piyasadaki en geniş kapsama alanı olduğuna inanılıyor. Şirket, kaliteli, enerji verimli ışık temin eden normal ofis armatürlerini de LiFi ile çalışır hale getirmiş durumda

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz