Philips Aydınlatma araştırmasından “güvenlik” çıktı

0
1301

Philips Aydınlatmanın araştırmasına göre tatilcilerin yüzde 81’i evlerinin güvenliğinden endişe ediyor

Akıllı aydınlatma sistemi Hue ile ev sahipleri dışarıdayken bile evdelermiş algısı yaratabilen Philips Aydınlatma, tatilcilerin kaygılarına ışık tutan bir araştırmaya imza attı:

  • Tatilcilerin %81i tatile çıktıklarında evlerinin güvenliğinden endişe ediyor
  • Katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 51i) evlerine hırsız girmesinden korkuyor
  • Katılımcıların neredeyse yarısı (yüzde 45i) ise, evlerindeki aydınlatma sistemine cep telefonlarından erişebilseler daha az endişe duyacaklarını belirtiyor

 Aydınlatmada dünya lideri Philips Aydınlatma (Euronext Amsterdam: LIGHT), tatile çıkanların evden uzaktayken kaygı duydukları en önemli konuları ortaya koyan bir araştırma gerçekleştirdi. Amerika ve Avrupa’da gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre tatilcilerin sadece yüzde 36’sı tatile çıkmadan bir gün önce ya da birkaç saat önce evlerinin güvenliğiyle ilgili önlemlere yönelik hazırlık yapıyor. Katılımcıların yüzde 81’i evlerini boş bırakmış oldukları için korku duyuyor. Araştırma sonuçları, Philips Hue gibi akıllı ev teknolojilerinin tatilde stres seviyesini düşürmekte etkili bir yol olabileceğini gösteriyor. Katılımcıların yüzde 45’i evlerindeki ışıkları cep telefonlarıyla uzaktan kontrol edebilseler, evden uzaktayken daha az güvenlik endişesi duyacaklarını belirtiyor.

ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda ve İsveç dahil altı ülkeden 8 bini aşkın yetişkin katılımcı ile yapılan araştırmaya göre evden uzak kalmayla ilgili güvenlik endişeleri, evin soyulmasının yanı sıra (yüzde 51), çöpü çıkarmayı unutmaktan (yüzde 15) buzdolabında yemek bırakmaya (yüzde 18) kadar çeşitlilik gösteriyor.

Gençler evlerini boş bırakmaktan daha fazla korkuyor

 Araştırma, yaş ilerledikçe kaygının arttığı algısının da yersiz olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle genç yaştaki katılımcıların yüzde 31’i evlerindeki ışıkları açık unutmaları, yüzde 24’ü ise Facebook veya Instagram paylaşımları sebebiyle tatilde olduklarının ve evlerinin boş kaldığının anlaşılmasından kaygı duyduğunu belirtiyor. Genç katılımcılar, evlerinin boş olduğunun sokaktan görülmesinden diğer yaş gruplarına oranla yüzde 30 daha fazla endişe ediyor. 18-24 yaş grubundaki katılımcıların yüzde 90’ı, 55 yaş üstündeki katılımcıların ise sadece yüzde 73’ü tatildeyken evlerinin güvenliğinden endişe duyduklarını söylüyor.

Araştırmaya göre tatildeyken yaşadıkları kaygıya karşı teknolojik çözümler kullanmaya da en eğilimli grubu 18-24 arasındaki genç katılımcılar oluşturuyor. Gençlerin yüzde 65’i aydınlatma ve ses sistemi gibi cihazlar da dahil olmak üzere güvenlik sistemlerini uzaktan kontrol edebilen bir uygulama ile kendilerini daha güvende hissedeceklerini belirtiyor. Öte yandan araştırma, evden ayrılmadan önce güvenliğe dair yeterince hazırlık yapılmadığından bu teknolojileri kullanmak için yeterince zaman kalmadığını ortaya koyuyor.

Philips Aydınlatma Bağlantılı Ev Sistemleri Yöneticisi Sridhar Kumaraswamy araştırmayla ilgili olarak şöyle konuştu: “Bu araştırma, evlerimize uzaktan erişimin faydalarını, özellikle de tatilciler evlerinden uzaktayken içlerini rahatlatacak faydaları, ortaya koyuyor. Hue’nun en çok kullanılan ve en değerli özelliklerden biri de uzaktan kontrol işlevi. Müşterilerimizden gelen geri bildirimlerden yola çıkarak geliştirdiğimiz en yeni Hue uygulama güncellemesi sayesinde tatilciler evlerinden uzaktayken bile evdelermiş algısı yaratabiliyor. Bu güncelleme ile ışıklar isteğe bağlı açılıp kapanabilecek şekilde programlanabiliyor. Kullanıcılar evlerindeki aydınlatmayı dünyanın her yerinden yönetebiliyor. Yani tatil öncesinde uzayıp giden hazırlık listeleri arasında bir de güvenlik önlemlerinin düşünülmesi gerekmiyor”.

Kontrol tatilcilerde

Daha fazla bilgi için www.meethue.com’u ziyaret edebilir ve bu özelliğin kolay kurulumunu anlatan kılavuzu izleyebilirsiniz: Evde olmadığınızda evdeymişsiniz algısını uyandırma

Araştırmaya göre, küresel çapta tatilcilerin en çok kaygı duyduğu konular şöyle sıralanıyor: 

  • Tatildeyken eve hırsız girmesi (yüzde 51)
  • Elektrikli aletleri açık unutma (yüzde 32)
  • Evdeki veya bahçedeki bitkilerin kuruması (yüzde 30)
  • Tatildeyken evcil hayvanın evde yalnız kalması (yüzde 25)
  • Ev iyi aydınlatılmadıysa, sokaktan geçenlerin evin boş olduğunu anlamaları (yüzde 25)
  • Işıkları açık unutmak (yüzde 17)

 Araştırma hakkında

*Kaynak: Araştırmada kullanılan tüm veriler; 29 Haziran – 7 Temmuz 2017 tarihleri arasında İngiltere’de (2.122 örneklem büyüklüğü), Fransa’da (1.026 örneklem büyüklüğü), Almanya’da (2.054 örneklem büyüklüğü), İsveç’te (1.013 örneklem büyüklüğü), ABD’de (1,105 örneklem büyüklüğü) ve Hollanda’da (1.000 örneklem büyüklüğü) YouGov Plc. tarafından yapılan saha çalışmasıyla elde edilmiştir. Tüm anketler online yapılmıştır. Rakamlar (18 yaş üstü) yetişkin nüfusu temsil eder ve ülkelere göre ağırlıklandırılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz