Pelsan Lighting Board Member, Mr. Yiğit Göğüş “BATI AVRUPA’DAKİ EN ÖNDE GELEN ÜRETİCİLERDEN BİRİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

0
6889

“40 yıl önce İstanbul’da kurulan Pelsan Aydınlatma; üretim, ihracat ve istihdam rakamları ile aydınlatma sektöründe Türkiye’nin en büyük üreticilerinden biridir. Optik, ısıl, mekanik ve elektriksel tasarımlar Pelsan’ın kendi bünyesindeki güçlü bir mühendis kadrosuna sahip Ar-Ge departmanı tarafından yapılmaktadır. Yine kendi bünyesindeki akredite edilerek tescil edilen aydınlatma laboratuvarı ile ürünler gerekli tüm testlere tabi tutularak belgelendirilmektedir.” şeklinde açıklamalarda bulunan Pelsan Aydınlatma Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Yiğit Göğüş ile 40. yılında Pelsanı, yurtdışı çalışmalarını ve hedeflerini konuştuk.

Pelsan Aydınlatmanın kurumsal yapısından bahseder misiniz?
Pelsan Aydınlatma, kurumsallığı içselleştirmiş bir aile şirketi. Kurumsallığın şeffaflık, hesap verilebilirlik, sürdürülebilirlik noktalarındaki faydalı yönleri; aile şirketlerinin ise hızlı karar alabilme, uzun vadeli düşünebilme, müşteri-tedarikçi ve çalışanlarına karşı samimi olabilme gibi yönlerini firmamızda hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bu gelişimi şirketimizde doğru uygulayabilmek adına uzun yıllardır Koç Holding’de üst düzey yöneticilik yapmış değerli yöneticilerden danışmanlık alıyoruz.
Örnek aldığımız çok uluslu şirketlerde bulunan iş süreçlerinin, görev ve sorumlulukların yazılı ve tanımlı olması; bütçe disiplini, performans sistemi, kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımının etkin kullanımı gibi birçok kavramı yıllardır şirketimizde uygulamaya çalışıyoruz.

Firmaya katılma süreciniz ve sonrasında marka ile ilgili sizi en çok etkileyen bir anınızı anlatabilir misiniz?
Biz Gaziantepli bir aileyiz ve oradaki geleneklerimize uygun olarak ilkokul çağından itibaren yaz tatillerinden başlayarak çalışmaya başladım. Lise son sınıfa kadar yaz tatillerinde firmanın farklı bölümlerinde çalıştım; bu sırada Usta-Çırak ve Baba-Oğul ilişkisiyle işleyişi anlamaya çalıştım. Üniversiteden mezun olduğumda önce ABD merkezli bir danışmanlık firmasında yurtdışında sonrasında Almanya merkezli hızlı tüketim ürünleri satan bir firmada İstanbul’da çalışmaya başladım. Dışarıda edindiğim bu tecrübelerin ardından ABD’de hızlandırılmış bir yüksek lisans programını tamamladım ve Pelsan Aydınlatma ’ya 28 yaşımda katıldım.

Pelsan Aydınlatma Kurucusu Reşit Göğüş ve ikinci nesil yöneticileri Yurdem ve Yiğit Göğüş

Pelsan Aydınlatma’da her bölümde 2 ay staj yaparak ilk senemi tamamladım ve satış bölümüne yönetici olarak atandım. Satış bölümündeki yurtdışı gezilerimizden ilkinde ülkeye iner inmez bizi havalimanında Pelsan Aydınlatma armatürleri karşıladı ve otelimize kadar yine Pelsan Aydınlatma sokak lambaları bize eşlik etti. Yıllardır içinde ve bir parçası olduğum bu markanın büyüklüğünü ve o an bana yaşattığı hissi düşününce hala heyecanlanıyorum.

Pelsan Aydınlatma kurulduğu günden bugüne sektörde ne gibi ilklere imza attı?
Pelsan Aydınlatma kurucusunun bir öğretmen olmasının verdiği miras ile her zaman eğitime çok önem verdi. Hem üniversitelere hem meslek liselerine her yıl düzenli şekilde laboratuvarlar bağışladı ve düzenli bakımını gerçekleştirdi. Bugün Türkiye’nin en önemli teknik üniversitelerinde İTÜ, YTÜ, KOÜ’de her yıl mezun olan binlerce elektrik mühendisi, aydınlatma derslerini Pelsan Aydınlatma Laboratuvarlarında gerçekleştiriyor. Sadece Avrupalı markaların isimlerini ezberleyerek değil bir Türk markasının ürünlerine dokunarak mezun oluyorlar; genç Türk mühendisleri en güncel ışık kaynaklarını bilerek iş başvurularını gerçekleştiriyorlar.

Sanayi ve ticaretteki birçok ilkin yanı sıra en anlamlı bulduğum yatırımımızın bu laboratuvarlar olduğunu söyleyebilirim.

Bu sene 40. Yılını kutlayan Pelsan Aydınlatmanın belirlediği hedeflere ulaştığını düşünüyor musunuz?
Web sitemizde de yer alan misyon ve vizyon tanımlarında da belirtildiği gibi yakın coğrafyamızda akla gelen ilk aydınlatma markası olmak bizim vizyonumuz. Buna doğru kararlı ve doğru adımlar attığımızı biliyorum.

Burcu Esmersoy moderatörlüğünde bir söyleşi gerçekleştiren Pelsan Aydınlatma kurucusu Reşit Göğüş ve ikinci nesil olarak Yurdem ve Yiğit Göğüş misafirlerle Pelsan’ın 40 yıllık hikayesini ve bundan sonraki gelecek vizyonunu paylaştılar.

Pelsan Aydınlatmanın yurtdışı pazardaki marka algısı nedir?
Pelsan markası yurtdışında ve yurtiçinde yıllardır “sorunsuzluk” ile eşdeğer anılıyor. Müşterilerimizin önem verdikleri bir projesi veya soruna tahammülünün olmadığı bir müşteri veya sipariş varsa akla hemen Pelsan markası geliyor.

İhracat stratejisini belirlerken öncelikli hedefleriniz nedir?
Türkiye, dünya haritasının ve ticaret yollarının tam ortasında bulunan inanılmaz fırsatların olduğu geniş bir coğrafyanın kalbinde yer alıyor. Bu yüzden çevre coğrafyalarımızın her birinde farklı hedeflerimiz var. Batı Avrupa ve Kuzey Avrupa pazarı şirketimizin mühendislik ve kalite bilgi birikimi için stratejik öneme sahipken; Afrika genç nüfusu ve altyapı projeleriyle Pelsan markasına yatırım yaptığımız geleceğin yıldız bölgesi. Ortadoğu, CIS ülkeleri ve Balkanlar’da 20 yılı geçen Pelsan markası ve Türk müteahhitlerin etkin olması nedeniyle önemli bölgeler.

Yurtdışında en çok sorulan sorular nedir? Türk ürünlerinde en çok ne aranıyor. En büyük avantaj ve dezavantaj ne oluyor?
Çin’deki tedarik zinciri ve seyahat zorluklarından sonra Türk üreticiler için eşsiz fırsatların olduğu bir döneme girdik. Türk üreticiler ile henüz tanışmamış firmalar Çinli üreticilere kıyasla üretim kabiliyetlerimizi ve rekabetçiliğimizi sorguluyor. Gözlemlediğim kadarıyla aldıkları cevaplara pozitif yönde şaşırıyorlar.

Çin’deki üreticilere kıyasla iletişim (dil), kültür, saat farkı, navlun ücreti/süresi ve ulaşım konusunda tartışmasız avantajlara sahibiz.
Türk üreticilerinin karşılaştırıldığı bir diğer bölge ise doğu Avrupalı üreticiler. Çekya, Polonya, Slovakya, Macaristan gibi ülkelere kıyasla rekabetçi işçilik ve esnek tasarım kabiliyetimiz nedeniyle tercih ediliyoruz. Tüm bu avantajların yanı sıra Çin ve Doğu Avrupa’ya kıyasla sertifikalandırma kuruluşlarının yetersizlikleri ve yardımcı sanayi konusundaki eksiklerimiz zaman zaman ihracatçıyı zorluyor.

Global Aydınlatma Markası olmak için sizce ne yapılması gerekir?
İlk önce Çin’e bağımlılığın azaltılması (mümkünse yok edilmesi), üretilen ürünlerde uzmanlığın arttırılması, özgün tasarıma sahip ürünler üretebilmek gerekir. Entegre üretim, üretimde uzmanlık, özgün tasarım gibi kavramların sürekliliğini sağlayabilmek için yetkin bir kadro oluşturulmalı ve bu kadro sürekli geliştirilmeli. Bunlar sağlandıktan sonra marka için pazarlama yatırımlarının sürekli hale getirmek gerekli.

Pelsan Lighting Board Member Yiğit GÖGÜŞ

Bu sürede 50’nin üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz dediniz. İleride bu ülkelerden birinden üretici olmayı düşünüyor musunuz?

İleride özellikle Avrupa’daki bir markayı satın almayı düşünebiliriz.

Ülkemizin ilk 500 en büyük sanayi kuruluşu açıklandığında Aydınlatma sektöründen bir tane Aydınlatma firması listede yer almıyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?
Aydınlatma Pazar büyüklüğünün yaklaşık 2 milyar USD olduğunu tahmin ediyoruz. Sektördeki oyuncuların sayısının çok fazla olması firma ölçeklerinin yeteri kadar büyümesinin önüne geçiyor. Bu nedenle ISO 500’e girecek kadar büyük bir firma çıkaramıyoruz.

Pelsan Aydınlatmayı günümüze kadar taşıyan en önemli özelliği sizce nedir?
Yıllarca birbiriyle ahenk içinde çalışan tecrübeli ve ne yaptığını çok iyi bilen bir ekip ve bu tecrübeli ekibe heyecanla katılan genç kadronun aynı çatı altında olması.

Yurtdışında Pelsan markası ile bir ürün gördüğünüzde ne hissediyorsunuz?
Meslek hastalığı olarak aydınlatma sektöründeki herkesin gözü tavanlardadır. Pelsan markalı bir ürünü tavanda gördüğümüzde –hele de yurtdışında – aradığını bulmuş olmanın hazzı ve gururunu birlikte hissederiz.

Pelsan Aydınlatmanın mutlaka gelecek hedefleri vardır. Bundan sonra en önemli hedefi sizce ne olacaktır?
Stratejik Pazar olarak tanımladığımız Batı Avrupa’daki en önde gelen üreticilerden biri olmayı hedefliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz