logo

PANDEMİ BAZI FIRSATLARI BİZLERE SAĞLADI

PELSAN AYDINLATMA YÖNETİM KURULU ÜYESİ Yurdem GÖGÜŞ ile Pandemi süreci deneyimlerini ve firma faaliyetlerini konuştuk

 • 2020 yılını genel olarak değerlendirebilir misiniz? 2020 yılında dünya da pandemi ilan edildi. Firmanıza ve sektöre olan etkileri neler?
  Tüm dünya için 2020 uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir yıl oldu. Sağlığımızın her şeyden önemli olduğunu fark ettik. Sevdiklerimizle birlikte olmanın değerini anladık. İş yapış şekillerimiz değişti. Kendimize, çevremizdekilere, işimize bakış açılarımızı değiştiren bir yıl oldu. Bazı sektörlerin çok büyüdüğünü gördük, bu büyüme bu sektörlerde yeni yatırımları ve yeni oluşumları getirdi. Kendini hızla adapte edip aksiyon alan firmaların başarılarını izledik, krizi nasıl fırsata çevirebileceğine şahit olduk. Birçok işin, eğitim dahil, çevrimiçi yapılabileceğini deneyimledik. Ülkelerin krizle başa çıkma potansiyellerini izledik. Türkiye olarak krizlere alışık bir ülkeyiz, adapte olmamız ve işimizi sürdürebilmemiz birçok ülkeye göre daha kolay olduğu inancındayım. Ülkemizdeki ekonomik kriz kendini pandemi öncesi göstermişti. 2018 krizinden sonra aydınlatma sektörü yönünü ihracata çevirmişti. 2020 yılı aslında ektiklerimizi biçeceğimiz bir yıl olacakken, pandemi ile birlikte bu anlamda yavaşladığımız, hatta bir dönem durdurduğumuz bir yıl oldu. En başta seyahat edemedik, fuarlar iptal oldu. Tedarik zincirinde kırılmalar meydana geldi. Hammadde ve yarı mamul aldığımız fabrikalar tam zamanlı çalışamadı, hammaddedeki arz sıkıntıları etkilerini 2020’nin son çeyreğinde iyice hissettirmeye başladı.
 • Pandemi sürecinin etkilerini azaltmak veya avantaja çevirmek için ne gibi çalışmalar yaptınız?
  Pelsan olarak pandemi ilan edilir edilmez, hızlı bir şekilde çok yerinde önlemler aldık. İnsan kaynakları bölümü başkanlığında, ISG uzmanımız, şirket doktorumuz ve diğer yöneticilerimiz ile birlikte oluşturduğumuz bir ekiple çok detaylı bir çalışma yaptık ve hızla uygulamaya aldık. Yemekhanede camekanlı kabinlerden, servislerdeki oturma şekillerine, çalışma alanlarındaki düzenden, bireysel kontrollere kadar çok sistemli bir uygulamaya koyduğumuz yeni düzen kuralları idi bunlar. Tüm çalışanlarımız bu kurallara sahip çıkarak bize destek verdi.  Bu kocaman bir ekip çalışmasıydı.
  Yiğit bey ve ben ekiple birlikte genel merkezimizden Dilovası’ndaki fabrika binamıza taşındık. Bizim bu kararımız; bütünü görmemize, hızlı karar almaya, ekip ve birliktelik ruhuna çok katkı sağladı. Seyahat edemediğimiz için görüşmelerimizi çevrimiçi sürdürdük. bu durum bizi İstanbul’daki yol karmaşasından kurtardı. Daha çok toplantı yapıyor, tedarikçilerimizle, müşterilerimizle daha çok görüşüyor olduk. Dijitalleşme çağının gelişine tanıklık ediyor olduğumuzu anladık. Şirket kültürünü, bilişim altyapısını buna göre yeniden oluşturmak için çalışmalar yaptık.

  Bu dönemde tüm dünya Çin’den korkar hale gelmişti. Son yıllarda yaptığımız ihracat çalışmalarının meyvelerini alabilmek için aslında pandemi süreci bize bir fırsat oldu. Avrupa’nın yanı başında yüksek teknoloji ile üretim yapan Pelsan aydınlatma fabrikasını birçok yabancı firma biliyordu. Bu dönemde daha hızlı, daha sorunsuz, daha korkusuz, daha güvenli bir alternatif olduğumuzu göstermek için çalışmaları hızlandırdık.
 • 2020 Yılında yeni ürün ve yeni yatırımlarınız oldu mu?
  Yeni ürünler anlamında, ürün yönetimi ve AR-GE özellikle ihracat taleplerine cevap verebilmek için geçen yıl çok çalıştı. Diğer birimler de bu milli ülküyü çok güzel benimseyip destek verdiler. Üretim mühendisinden, mavi yakalı çalışanına, muhasebesinden, çaycısına ihracat rotasına dönmüş bir geminin mürettebatı gibi, pandemi gibi zor bir dönemde birlikte hareket ettik.
 1. Neler yaptığımıza gelince, çok ana hatları ile;
  1. Lamba üretimini devreye aldık. Plastik ekstrüzyon tesisi kurduk.
  2. Üretimde verimlilik çalışmaları yaptık.
  3. Yalın üretim için 5S, Kaizen metotlarını uygulamaya koyduk.
  4. ATEX sertifikalı Ex-Proof ürünleri geliştirdik. UV-C ürün gamı oluşturduk.
  5. Kamaşmayı önleyen UGR panel ve lineer armatürler tasarladık.
  6. Endüstriyel alan armatürlerinde yeni yatırımlar yaptık.
  7. Çin’den çok ithal edilen downlight armatürün kalıp yatırımını yaparak yerlileştirdik.
  8. TEDAŞ şartnamesine uygun yol ve cadde armatürü ürün ailesine yeni bir ürün ekledik.
  9. 10 ilde Pelsan depoları vardı biliyorsunuz, Sakarya’da 1 Ankara’da 2 yeni, 1000’er m2lik depo açtık. Ekonomik ürün ailesi oluşturup TIO markası ile pazara sunduk.
  10. İngiltere, Azerbaycan ve İtalya’da ülke müdürlükleri oluşturduk
 • Tedarik zincirlerinin değiştiği bu dönemde Türk Aydınlatma Sektörü ile ilgili yurtdışı partnerlerine neler söylemek istersiniz?
  1. Türkiye konumu ile Avrupa’ya çok yakındır. Ortadoğu’ya, Afrika’ya, Avrupa’ya ulaşımı çok kolay olduğu için 2-5 saat arası bir zamanda Türkiye ulaşmaları mümkündür.
  2. Türkiye’de aydınlatma sektörüne yıllarını vermiş birçok deneyimli firma var. Bu firmalar yeni teknolojiye çok iyi ayak uydurmuş olup, esnek üretim yapısına sahiptir.
  3. Türkiye’de Avrupa standartlarında ekonomik ürünlere ulaşmak mümkün. Birçok firma kendi bünyesinde kurmuş olduğu laboratuvarlarla çok güvenilir ürünler üretiyor.
  4. Türkiye’de maalesef para sürekli değer kaybediyor. Bu da fiyatlarımızı ihracat anlamında sürekli rekabetçi ve cazip kılıyor.
  5. Proje yapan yurtdışı müşterilerimiz için, Türkiye’de çok başarılı aydınlatma proje tasarımları yapılıyor. Deneyimli ve yetkin insan gücü ile çalışıyoruz.
  6. Yüksek hacimli, fiyat rekabeti yaşanan aydınlatma ürünlerinde işçilik ve navlun avantajımız çok fazladır.
 • 2021 yılı için beklentileriniz nedir?
  2021, 2020 gibi kayıp bir yıl, pandemi henüz bitmedi. Bitse bile sonuçlarını zaman geçtikçe daha da ağır hissedeceğiz. 2023’e kadar tam performanslı geri dönüşler yaşayabileceğimizi düşünmüyorum. Bu dönemi sağlıklı planlar yaparak; ihracata, dijitalleşmeye ve yerlileşme çalışmalarına odaklanarak geçirmeyi düşünüyoruz.

Etiketler: » » » » »
Share
3318 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?