PANASONIC AKILLI EV SİSTEMLERİ YAPILARA VE YAŞAMINIZA DEĞER KATIYOR…

0
3296

Bu sayımızda Panasonic Life Solutions Türkiye Kurumsal Marka Yönetiminden Sorumlu Genel Müdürü Aysel Daysal Özaltınok ile PANASONIC AKILLI EV SİSTEMLERİ hakkında konuştuk. PANASONIC AKILLI EV SİSTEMLERİ ile hem binanıza hem de yaşadığınız ortama güvenlik ve enerji verimliliği sayesinde önemli avantajlar sağlıyor .

Şirketinizden ve ürün gruplarınızdan bahseder misiniz?

1918 yılında, Konosuke Matsushita tarafından kurulan ve 2018 yılı Mart ayında 100. yılını dolduran Panasonic, tüketici elektroniği ürünlerinden endüstriyel cihazlara kadar çok geniş bir yelpazede ürün, sistem ve çözümler geliştirerek, “Daha İyi Bir Yaşam, Daha İyi Bir Dünya” hedefi ile global ölçekte faaliyet göstermektedir.

2018 yılında Interbrand tarafından açıklanan sonuçlara göre dünyanın en değerli 100 markası arasında gösterilen Panasonic’e bağlı bulunan 7 farklı şirket grubu bulunmaktadır. Biz ise faaliyetlerimizi Life Solutions şirketine bağlı olarak sürdürmekteyiz. Life Solutions Şirketi, elektrik tesisat ve konut malzemeleri başta olmak üzere; konutlar, ofisler, ticari tesisler ve akıllı şehirler dahil, her türlü yaşam tarzı için konforlu bir alan ve zenginleştirilmiş ürünler sunmaktadır. Mart 2019 rakamlarına göre, konsolide şirket sayısı yaklaşık 582 (https://www.panasonic.com/global/corporate/profile/overview.html), çalışan sayısı ise 272.000 olan Panasonic’in sektörümüze yönelik Türkiye faaliyetleri ise 2014 yılında, sektörünün lider ve Super Brand statüsüne sahip markası VİKO’ya gerçekleştirdiği yatırımla birlikte başlamıştır.

Halen VİKO markasını da bünyesinde bulunduran Panasonic Life Solutions Türkiye, İstanbul’da yer alan endüstriyel tesislerinde, yaklaşık 1.000 kişiden oluşan çalışanı ile birlikte faaliyet göstermekte olup, konfor, güvenlik ve enerji verimliliği sağlayan yenilikçi ürün ve çözümlerini dünya pazarlarına ulaştırmayı ve insan odaklı yaklaşımlarla daha iyi ve konforlu bir ‘yaşam’ sunmayı hedeflemektedir. Teknolojik dönüşümün gerektirdiği tüm entegrasyonların hayata geçirildiği endüstriyel tesislere sahip bulunan Panasonic Life Solutions Türkiye, kullanıcıların yaşam alanlarının kalitesinin artırılmasına yönelik ürünler ve çözümler üretmek ve yenilikçi ürünleri pazara sunmak için Ar-Ge, inovasyon ve tasarım çalışmalarını başarıyla yürütmektedir.

Panasonic Life Solutions Türkiye’nin ürün gamı içerisinde; elektrik anahtar ve prizleri, grup prizler, aksesuarlar, alçak gerilim şalt ürünleri, sigorta kutuları, elektronik elektrik sayaçları, otomatik sayaç okuma sistemleri, akıllı ev ve bina otomasyon sistemleri, LED aydınlatma ürünleri, profesyonel el aletleri, güneş enerjisi panelleri, güvenlik kamera sistemleri ve yangın algılama sistemleri yer almaktadır.

Akıllı yaşam teknolojileri alanındaki ürünlerinizin öne çıkan özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Akıllı yaşam teknolojileri kapsamında pazara sunduğumuz Thea IQ Bіna Otomasyon Sistemi, çok özel teknoloji ve yazılımlar sayesinde önceden belirlediğiniz senaryoyu evinizde uygulama imkanı tanıyor. Panasonic Life Solutions Türkiye ise Türkiye’de akıllı ev sistemleri olarak da bilinen bu teknolojiyi hayata taşıyan kuruluşların en önemlileri arasında yer alıyor. Thea IQ Bina Otomasyon Sistemleri; iklimlendirme, aydınlatma ve perde-panjur kontrolünden güvenlik sistemleri entegrasyonuna kadar bir binada ya da dairede konfor, enerji tasarrufu ve güvenlik için çok yönlü çözümler sunuyor. Bu sistem, hem evlerde hem ofislerde hem de otel, restoran gibi ticari işletmelerde rahatlıkla kullanılabiliyor. İsterseniz tatildeyken akıllı telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan evinizi izleyebilir, aynı şekilde evde yokken dilediğinizde ışıkları yakarak ya da yüksek sesle müzik çalarak davetsiz misafirleri uzak tutabilirsiniz. Benzer konfora iş yaşamında da sahip olmak mümkün. Örneğin bir sunum gerçekleştirecekseniz ofisin ışıklarının otomatik olarak kapanması sağlanabiliyor.

Thea IQ bina otomasyon sistemleri dokunmatik ekran ve uzaktan erişim sistemleriyle donatılabildiği gibi enerji verimliliğine yönelik basit uygulamalarla residence, AVM, hastane ve ticari binalara da kolaylıkla uygulanabiliyor.

Thea IQ,  kapsamlı özellikleri sayesinde Türkiye’nin en prestijli projelerinin tercihi olmaya da devam ediyor. Thea IQ, tarafından Türkiye’de ilk kez uygulanan IP tabanlı intercom sayesinde, her daire otomasyonu kontrol ettiği panel üzerinden, binanın güvenlik görevlisi ile görüntülü konuşabiliyor. Thea IQ Akıllı Ev Sistemlerinin kullanıldığı projeler, emsallerine oranla daha yüksek bir değere sahip oluyor. Önümüzdeki dönemde Thea IQ ile tüm yeşil bina konseptli ve akıllı villa ev otomasyon projelerinde olmayı hedefliyoruz.

Akıllı yaşam teknolojilerinde son trendler nelerdir?

Teknoloji her geçen gün hayatımıza heyecan verici yenilikler sunuyor. Bu yeniliklerin bazıları ise hayata daha fazla konfor katma amacını taşıyor. Özellikle dünyanın dijital çağa geçmesi ile birlikte, nesnelerin interneti ve yapay zeka gibi teknolojiler günlük hayatımızın bir parçası haline gelmeye başladı bile. Bunun yanı sıra akıllı yaşam teknolojilerindeki son trendler olarak, ev kullanıcısını tanıyan ve sesli komutlarla çalışan uygulamaları öne çıkartabiliriz. Yakın zamanda bu teknolojinin kullanımı artacak. Fakat ilerleyen süreçte IOT (internet of the things) kullanımı arttıkça ve robot teknolojisi geliştikçe; kendi kendini temizleyen, tarife göre yemek pişiren ve güvenlik önlemleri alan evler de son kullanıcılara sunulacak.

Akıllı ev sistemlerinin binalarda sağladığı avantajlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Akıllı ev sistemlerinin binalarda sağladığı 7 önemli avantaj olduğunu söyleyebiliriz: Bunlar; konfor, güvenlik, kontrol, enerji verimliliği, erişilebilirlik, eğlence ve bilgi şeklinde sıralanabilir. Akıllı ev sistemleri sayesinde evinizdeki tüm cihazları bir tek noktadan yöneterek hayatınıza konfor katabilirsiniz. Aynı şekilde akıllı ev ağınıza güvenlik ve gözetim cihazlarını entegre ettiğinizde, dışarıdayken evinizdeki her şeyden anında haberdar olabilirsiniz. Akıllı ev sistemleri ile evin her bölümü size artık bir ekran dokunuşu kadar yakın. Akıllı telefonunuzdan ya da tabletinizden evinizi her an izleyip kontrol edebilirsiniz. Yine akıllı termostat, otomatik ışıklar ve motorlu panjurlar ile evinizin ısınması, soğutulması ve aydınlanması konusunda hassas bir kontrole sahip olabilir ve enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Akıllı evler, engelli ya da yaşlı insanlar için de çok önemli olanaklar sunuyor. Bu tip kişiler TV’lerine, ışıklarına, panjurlarına, perdelerine, ev ısısını ayarlayan cihazlara ve elektriğe bağlanabilen her şeye telefon üzerinden ya da sesli komutla kolayca erişebiliyor. Ayrıca akıllı ev sistemleri ile hayatınıza daha fazla eğlence de katabilirsiniz. Akıllı ev sineması ve ses sistemi, film ve müzik koleksiyonunuzu kolayca yönetmenizi sağlayabilir. TV izleme deneyiminizi tüm odaya yaymanız ve ışığı müzikle senkronize etmeniz de mümkün. Öte yandan akıllı evler sayesinde, televizyonu ne sıklıkta izlediğinizi ya da enerji tüketimlerinizi takip edebilir, böylece günlük alışkanlıklarınızı ve davranışlarınızı da analiz edebilirsiniz.

Bu yılla ilgili hedeflerinizi ve yatırım planlarınızı paylaşır mısınız?

Önümüzdeki süreçte portföyümüzü, anahtar-priz pazarında standarttan lüks segmente kadar geniş bir yelpazede yeni ürün serileri ile zenginleştirmeye devam edeceğiz. Ayrıca, Panasonic ürün gamında yer alan birçok yeni ürün ve çözümü zaman içerisinde müşterilerimizin beğenisine sunmayı planlamaktayız. Panasonic olarak elektrik anahtarı ve priz sektöründe dünya ikincisi konumundayız. Tayvan, Vietnam, Filipinler, Endonezya, Japonya, Kore ve Tayland gibi Asya ülkelerinde ise pazarda büyük pay sahibiyiz. Ancak hedefimiz Asya’nın batısında, Avrupa ve Afrika’da da zirveyi ele geçirmek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz