OXIRON Aydınlatma Yeni Yatırımları ile Büyümeye Devam Ediyor

0
2673

Oxiron Aydınlatma, Çorlu’da 10.000 m2’lik kendisine ait yeni fabrika binasına üretimini taşıdı. SMD Dizgi makineleri, test cihazları ve makine yatırımlarına ilave genişleyen teknik ve pazarlama kadrolarıyla da büyümeye devam eden Oxiron ayrıca, yurtiçi ve yurtdışında uluslararası pazarlarda önemli projelerde ürünleriyle adından başarıyla söz ettiriyor.” Şeklinde açıklamalarda bulunan Oxiron Aydınlatma Genel Müdürü Sn. Cem Bulundu ile firma ve sektör hakkında konuştuk.


Oxiron Aydınlatma hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Türkiye’de Aydınlatma Sanayii’nde 2015 yılından bu yana hizmet veren OXIRON firması olarak, üretim, montaj ve pazarlama konularında merkezi İstanbul ofisi ve Çorlu’da kendisine ait 10.000 m2’lik yeni fabrika binamızda üretim yaparak hizmet vermekteyiz. Kurulduğu ilk günden beri sektörde güvenin adresi olan OXIRON, hızla ilerleyen ve değişen dünyamızda başta yönetim, üretim ve pazarlama olmak üzere birçok alanda kendisini ve faaliyetlerini geliştirerek, liderlik hedefine emin adımlarla ilerlemektedir.

Çağımızın gerektirdiği tüm inovasyon çalışmalarının altyapısını hazırlayan Ar-Ge departmanıyla gelişen teknoloji ışığında, LED aydınlatma ürün portföyümüzü sürekli güncelleyen ve genişleten bir aydınlatma firmasıyız.

Yeni Yapılanmanız ve Yatırımlarınız oldu, bize bu değişimlerden bahseder misiniz?

2015 yılında temelleri atılan OXIRON Aydınlatma, kurulduğu günden bu yana yenilikçi, araştırmacı ve atılımcı yapısıyla birçok ilke imza attı. OXIRON, genişleyen pazarı ve artan taleplere daha rahat cevap verebilmek için Çorlu Organize Sanayi Bölgesinde yaptığı 10.000 m2’lik yeni fabrika yatırımı ile kapasitesini ikiye katladı.

Yeni fabrika binamız 10.000 bin metrekarelik geniş bir kullanım alanına sahiptir. Makine parkına yapılan yatırımlar ile mevcut kapasitemizi de yüzde 100 oranında artırdık. Yeni fabrika binamız fiziki olarak yüzde 300 kapasite artışına göre inşa edildi ve her geçen gün yapılan bu yatırımları tam kapasite olarak kullanarak üretim yapmayı hedeflemekteyiz.

Makine Yatırımlarınızdan da bahsedebilir misiniz?

Teknolojik ekipman yatırımlarına hız verdik. Ürettiğimiz ürünler modern yaşamın vazgeçilmezi aynı zamanda güvenlik konusunda özel hassasiyet gerektirmektedir. Kalite ve güvenlik konusunda standart yakalamak adına üretimde otomasyon yatırımlarına önem vermekteyiz.

Yapılan otomasyon yatırımlarındaki tek amacımız maliyetleri düşürmeye yönelik değil, kalite standardımızı korumaya ve geliştirmeye yönelik. Yapılan otomasyon yatırımlarının yalnızca maliyetleri düşürmeye yönelik olduğu gibi yanlış bir algı var. Bizim birinci önceliğimiz maliyet hesabı değil, kalitemizi artırma yönünde yatırımlarımızı sürdürüyoruz.

Yapılan yatırımlar ile yurt içi ve yurt dışında her geçen gün genişleyen pazarımıza yüksek kalitede ürün ve güven sunmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda da üretim kapasitemizi artırma yolunda emin adımlarla ilerlemek istiyoruz.

Üretimini gerçekleştirdiğiniz ürün ve ürün gruplarınız nelerdir?

Müşterilerimizin beklentilerini karşılayan, aydınlatma tekniğinin en güvenilir şekilde hayata geçirildiği, çevre dostu, kaliteli aydınlatma ürünlerini geliştirirken ve üretirken, tasarım olarak kullanıcı dostu, emniyetli, çevreye duyarlı ve enerji tasarrufunu ön plana çıkaran ürün üretmek önceliğimiz olmuştur.

Ülkemizdeki tüm kurumlar ve özel projelerin tamamında doğru proje çalışması ile en uygun ürünleri, en doğru şekilde projelendirmeye özen gösteriyoruz. Bu kapsamda ürünlerimizi; İç Mekân, Dış Mekân, Endüstriyel ve Acil Durum ürünleri olarak gruplandırabiliriz.

İç ve dış aydınlatmaya dair ihtiyaç duyulacak her türlü aydınlatma ürün grubun üretiminin ve ar-ge çalışmasını yani, Sağlık tesisleri, Sanayi tesisleri, Mağaza, Ofis ve Yönetim binaları, Eğitim ve yurt binaları Park bahçe ve Yol aydınlatması, vs. kullanılan tüm  ürünlerin üretimini fabrikamızda üretmekteyiz.

Yurt içi pazarlama faaliyetlerinizden de bahsedebilir misiniz?

Yurtiçi ve yurtdışında müşterilerine daha yakın olmayı ve daha hızlı hizmet vermeyi hedefleyen OXIRON, yurt genelinde yüzden fazla bayi ve uzman satış ekipleriyle hizmet ağını daha da genişletti. Farklı illerde görevli ekiplerimiz ile Türkiye’nin her yerinde müşterimize en iyi hizmet götürmekteyiz.

Yurtdışında en aktif olduğumuz bölge Ortadoğu ülkeleri diyebilirim. 2017 yılından itibaren gerek yurtiçi gerekse yurtdışında olsun alanımızda birçok önemli fuarlara katıldık. Bu fuarların başında Dubai, Frankfurt vb. uluslararası etkinlikler gelmektedir.

Marka Değere Sahip Önemli Projelerde Oxiron imzasını görmekteyiz. Firmanızın geldiği noktayı anlatır mısınız?

Şöyle ifade edeyim. Biz ekip olarak, LED ürün üretirken ve tasarlarken,(Ar-ge), sonuçlarını görebilen ve satarken de nasıl satacağımızı iyi bilen bir firmayız. Teknik birikimi çok fazla olan bir ekibe sahibiz. Satış stratejisini bu bilgi birikimi üzerine kurmaktayız. Karşınızdaki müşteriye doğru bilgi ile doğru ürün sunumunu hızlı gerçekleştirdiğinde, sorunuzdaki başlık gibi çok önemli projelerde OXIRON imzasını görmektesiniz.

Ürünlerimizi,  AR-GE aşamasından üretim ve paketleme aşamasına kadar her alanda titizlikle test edip müşterilerimize sorunsuz bir şekilde ulaştırmayı kendimize ilke edindik.

Firmamız bünyesinde bulunan alanında uzman ve tecrübeli ekip ile tercih edilen bir marka haline geldik. Bütün bunları örneklemem gerekirse devam eden ve tamamladığımız projelerden bazılarını aşağıda belirtmek isterim;

Ekiplerimiz tarafından Uygulamaları Halen Devam eden marka değere sahip projelerimizden bazıları;

 • Antalya İl Emniyet Müdürlüğü (Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Referans Projesi Kapsamında)
 • Yüksek Seçim Kurulunun Bütün iç ve dış aydınlatması
 • Malatya Devlet Hastanesi
 • Şile Sahil Bandı Düzenleme Projesi
 • YDA Center
 • Arnavutköy Hükümet Konağı
 • Beykent Üniversitesi
 • Yıldız Teknik Üniversitesi
 • Çapa Tıp Fakültesi
 • Next Level Projesi (Ankara Çayyolu )

Kısa bir süre önce başarıyla tamamladığımız ve kullanımda olan projelerimiz,

 • Yeni Kapı Balıkçılar Çarşısı
 • İSPARK Projeleri
 • Madame Coco Mağazaları
 • Toyz Shop Mağazaları
 • İSKİ Genel Müdürlüğü
 • D&R Mağazaları
 • Medicana’ya ait 4 Hastane
 • Erzurum Kongre Merkezi
 • Çınar Koleji
 • İBB’ye ait Spor Kompleksi (Avcılar, Hamza Yerlikaya vb.)
 • Bir Evim Mağazaları
 • İGS Mağazaları
 • Sağlık Bakanlığına Bağlı Hastaneler
 • Adalet Bakanlığına Bağlı Kurumlar
 • Kredi Yurtlar Kurumu Binaları
 • Milli Savunma Bakanlığına Bağlı Kamu Binaları

Ülkemiz Aydınlatma sektörü hakkında düşünceleriniz nedir?

Ülkemizde Aydınlatma sektörü, inşaat sektörü ile beraber hızla büyüyen en dinamik sektörlerden birisidir. Dünyadaki teknolojik gelişmelere paralel olarak son yıllarda ülkemizde de teknolojik alt yapısını güncelleyerek ciddi bir büyüme ve gelişme kaydetmiştir.  Buna bağlı olarak sektörün dinamikleri ve oyuncuları hızlı bir şekilde değişiyor ve artıyor. İşte bu değişim ile hızlı tempoya ve zamana ayak uydurabilen firmalar başarılı oluyor.

Elde edilen araştırma sonuçlarına göre Dünya aydınlatma Pazar hacmi ülkemiz hacmine oranla 150 misli büyüklüktedir. Türk aydınlatma üreticileri, yüksek kapasiteli tesislerde ve yüksek kalite standartlarında üretim yapmaktadır. Ülkemizde üretilerek etiketlenmiş ürünler, dünya genelinde pek çok ülkede başarıyla kullanılmaktadır.

Sektör ile ilgili yaşadığımız en büyük sorun; kalite. Aydınlatma ürünleri ithalatının %50’den fazlası Çin’den yapılıyor. Çin’den ithal edilen her ürünün kalitesiz olduğunu söylemek istemiyorum ama ülkemiz açısından maalesef durum böyle. Gümrük birliği çerçevesinde ülkemize CE şartlarını taşımayan, yani standartlara uygun olmayan ürünlerin ithal edilmesi yasak. Fakat maalesef bu kalitesiz ve standart dışı ürünler gümrüklerimizden bir şekilde geçiyor.

Bir başka sıkıntı da aydınlatma firmaları ürün tasarlarken doğru ürünün, profesyonel tasarımla ve doğru ortamlara uyarlayamadığından kaynaklıdır. Sektörümüz adına ve aydınlatma sektörünün geleceği adına, kalitesiz ürün ve bilgi kirliliğinin önüne geçebilmek için, TSE’ye bir an önce akredite laboratuvarın çoğaltması görevi düştüğünü düşünüyorum.

2018 yılında dövizde yaşanan dalgalanma aydınlatma sektörüne nasıl yansıdı? Sizin bu konudaki gözlemleriniz nedir? Yerli üretici için bir avantaj oluşturdu mu?

Sektör olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Ülkemizde yaşanan bu döviz dalgalanması özellikle inşaat sektörünü vurmuş gibi gözüküyor.  Aydınlatma üreticisi olarak iç piyasada yaşanan bu daralmayı doğru hamleler yaparak ve hızlı kararlar alarak hareket etmeyi çok önemli bulmaktayım.

2018 yılı planlarınız ve hedeflerinizde öncelikleriniz nelerdi?

Genel olarak baktığımızda 2018 yılı markamızın sektörde profesyonel ekibini güçlendirdiği, yeni fabrika binasına taşınarak üretim kapasitesini arttırdığı ve büyümesinin emin adımlarla ilerlediği bir yıl olmuştur. Bizim öncelikli amacımız çok agresif bir şekilde ilerleyerek portföyümüze yeni işler katabilmek değil. Var olan işlerimizi doğru, düzgün, kaliteli, hızlı, zamanında ve müşterimize söz verdiğimiz şekilde yapmak. Ve markamıza değer kattığına inandığımız İhracat özellikli projelere odaklanmak olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz