Orta Doğu Aydınlatma Pazarı Yıllık Yüzde Beş Büyüyecek

0
2213

Dubai’deki Light Middle East 2021 fuarından önce yayınlanan yeni raporun, 2027 yılına kadar yıllık gelirin 6,5 milyar ABD Dolarına yükseleceğini söyledi

Bu ay Dubai’de düzenlenecek bölgenin önde gelen aydınlatma, tasarım ve teknoloji fuarı ve konferansı öncesinde açıklanan yeni bir rapora göre, 2021-2027 yılları arasında yıllık yüzde beş büyüyen Orta Doğu aydınlatma armatürleri pazarı Covid sonrası bir toparlanmaya hazırlanıyor.

Küresel araştırma şirketi Research and Markets tarafından hazırlanan Eylül 2021 raporu, bölgenin aydınlatma armatürleri pazarının gelirlerinin 2020’de gerçekleşen 5 milyar ABD dolarına kıyasla 2027’de 6,5 milyar ABD dolarına ulaşacağını açıkladı.

Rapora göre, Suudi Arabistan 2020’de Orta Doğu pazarının yüzde 29’unu (1,45 milyar ABD Doları) oluştururken, BAE yüzde 15 pay (750 milyon ABD Doları) olarak gerçekleşti. Covid-19 karantinaları ve ekonomik aktivitenin askıya alınması nedeniyle 2019’a 5,2 milyar ABD Dolar ile kapanmasına rağmen 2020’de değer kaybı fazla oldu. Bölgede başlayan haraketlilik ile birlikte istikrarlı yükseliş devam ederse 2022’de 5,1 milyar ABD Doların üzerinde olacağı öngörülmektedir.

Light Middle East Kıdemli Gösteri Müdürü Dishan Isaac şunları söyledi: “Orta Doğu’nun büyüyen inşaat pazarı, hükümetin yatırım girişimleri ve geleneksel aydınlatmadan daha teknik Aydınlatmaya devam eden geçiş, tümü bölgesel aydınlatma armatürleri pazarının itici gücüdür.

“Bölgesel olarak, ticari, perakende ve konaklama ile birlikte endüstriyel yatırımlarda çok fazla talep görüyoruz, eğitim ve sağlık ise önümüzdeki yıllarda çok fazla yatırım çekecek.

“Bölgesel aydınlatma tasarımcılarına hizmet veren Light Middle East, sektördeki değişimi yönlendiren en son teknolojik yeniliklerin faydaları hakkında bilgi akışı için önemli bir kanal görevi görüyor.”

Dubai’nin Mohamed Bin Rashid City (21 milyar ABD $), Dubai Arazi Karma Kullanım Geliştirme (71 milyar ABD $) ve Dubai Güney Karma Kullanım Geliştirme (4,5 ABD $) ile birlikte Suudi Arabistan’ın 500 milyar dolarlık mega projesi NEOM gibi yürütülmekte olan büyük bölgesel projeler önümüzdeki yıllarda aydınlatma tedarikçileri için önemli olduğunu düşünüyoruz.

BAE’nin gelişen konaklama sektörü, Dubai Marriot Hotel Citywalk ve Dubai’deki Golden Tulip Deira dahil olmak üzere 2025 yılına kadar tamamlanması gereken en az dokuz gökdelen otelin inşaatı ile küçük çaplı onlarca proje devam ediyor; ve BAE’nin başkenti Abu Dabi’deki Nobu Hotel, Shangri-La Hotel ve Viceroy Hotels, Resorts & Residences sayabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz