ÖNCELİĞİMİZ KALİTELİ ÜRÜNLER SUNMAK

0
1580

ReneSola Türkiye Genel Müdürü Tunç Göz Dünya genelinde 32 ülkedeki ofislerimizle LED ve Solar Enerji ürünlerini tüketiciyle buluşturuyoruz.

Yeni göreviniz hayırlı olsun. Kısaca Renesola’nın dünyadaki ve Trükiye’deki organizasyonundan bahseder misiniz?

Renesola Yeşil Enerji ürünleri üzerine üretim ve satış hizmeti sunmaktadır. Uzakdoğuda bulunan fabrikalarımızda Solar ve LED Aydınlatma ürünleri üretmekteyiz. Ürünlerimizi dünya genelindeki 32 ülkede bulunan ofisler aracılığıyla da satış ve dağıtımını gerçekleştiriyoruz. 5.000 kişiden oluşan bir üretim ve satış organizasyonumuz var. Türkiye’de ise 25 kişilik bir ekiple tüm bölgelerde yer alıyoruz. Bayilerimiz aracılığıyla LED ürünlerimizin dağıtımını yaparken, Solar Projelerimizle de Türkiye’mize katkı sunuyoruz.

Renesola’nın ürün yelpazesinde ne tür LED’li Aydınlatma ürünleri var ve bu ürünlerin piyasadaki benzerlerinden farklı yanları neler?

Lamba Gruplarında ürün gamımız eksiksiz. Tüm çeşitler E27’den G4, G9 ürünlere kadar ürünlerimiz mevcut. İç aydınlatmada da armatür gruplarımız dekoratif ihtiyaçlar haricinde isteklere cevap verebilir. Dış aydınlatma ürün çeşitliliğimizi de arttırıyoruz. Buradaki önemli nokta kısa vadede Renesola Türkiye’nin ürün gamının çok daha çeşitleneceğini göreceksiniz. Pazar pozisyonumuzu diğer ülkelerdeki gibi çeşitlendireceğiz. Bununla ilgili çalışmalara başladık.

Piyasada Renesola’nın ürettiği LED’li aydınlatma ürünlerini kullananlardan aldığınız tepkiler ne yönde öğrenebilir miyiz?

En dikkatimi çeken arıza oranlarımız. 10.000/1 oranları söz konusu. Piyasada bu kadar yoğun kullanılan ürünlerde bu oran inanılmaz. Renesola Dünya genelinde en ön planda tuttuğu konu kalite. En iyi kaliteyi en uygun fiyata tüketiciye sunmaya çalışıyoruz. Şirketin kendine edindiği misyon bu. Bu nedenle bizden daha fazla daha çeşitli ürünler sağlamamız yönünde talepler var. Şu an konsantrasyonumuz da bu yönde.

Firmanız ArGe çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? ArGe çalışmalarınız ne durumda?  Uzakdoğulu bir üretici olarak en büyük avantajımız bu diyebiliriz. Tüm hammaddenin içinde ArGe merkezimiz. Bu nedenle yeni ürün geliştirilmesi, mevcut ürünün yenilenmesi süreçleri çok hızlı. Bunu daha önce farklı bir ArGe sistemi deneyimlemiş biri olarak değerlendiriyorum. Ayrıca etkileşimde çok hızlı Uzakdoğuda yapılan bir ArGe çalışmasından en kısa sürede beslenebiliyorsunuz.

 En iyi kaliteyi en uygun fiyata sunuyoruz

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Tüm Türkiye’de bayilerimiz aracaılığıyla yayılmaya devam edeceğiz. Renesola Türkiye bayi ağı ile büyüyecek. Bu noktada bizimle beraber yürümek isteyen herkese kapımız açık.

Ayrıca diğer ülkelerde aktif olarak satılan ürünlerle portfolyomuzu çeşitlendireceğiz. Kaliteli Uzakdoğu ürünlerinin mümkün olduğunu tüm piyasaya göstereceğiz.

Sektörü yakından bilen biri olarak bize sektörün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz?

LED dönüşüm oranları Avrupa’nın önünde. Türk üreticiler arasında LED konusunda çok başarılı olan firmalarımz da var. Yabancı şirketlerle yeni evlilikler olabilir. Marklaşma yönünde çalışılmalı. Bunun içinde yabancı markalara üretim yaparak onlarla bilgi alışverişi yapmak önemli. Kaliteyi de daha yukarı çekmeliyiz. LED ürünlerdeki kalite problemi algısı nedeniyle, halen Floresan bazlı ürünlerin kullanımının devam ettiğini görüyoruz. Avrupalı şirketler bundan memnun oluyor.

Elektirkçiler kalitesiz ürünler nedeniyle mahçup duruma düşürülüyor.

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

LED ürünlerde kalite problemi, Türk Aydınlatma Sektörünün en önde gelen sorunudur. Yıllar geçti hala 3 ayda bozulan ürünler ülkemize sokuluyor ve küçük esnaflar müşterilerine mağdur ediliyor. Elektrikçi kardeşlerimiz artık bu otokontrolü sağlamalı ve bu tarz ürünleri olan firmaları kapılarından içeri sokmamalılar. Daha sıkı denetim, bilinçli Elektrikçi tek çözüm bu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz