“NEYİ NİÇİN ALDIĞINI BİLEN KULLANICIYA İHTİYACIMIZ VAR”

0
23879

Bu sayımızda ülkemiz aydınlatma sektörünün en genç üreticilerinden biri olan OXIRON Led Aydınlatma firmasını ziyaret ettik. OXIRON 5 yıl gibi kısa sürede en çok gelişim gösteren aydınlatma markaları arasında yerini aldı. 2020 Yılında yaptığı LED AMPUL yatırımı ile ürün gamını genişletti. OXIRON Led Aydınlatma Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah KILINÇ ile yeni yatırımı ve markanın geldiği noktayı konuştuk.

2015 yılı kuruluşundan bugüne geldiğiniz nokta hakkında bilgi verebilir misiniz?

OXIRON’un öncelikli hedefi sektörde doğru konumlanmak olmuştur. Ülkemize aydınlatma sektörüne yönelik yeni ürünler kazandırmayı planlıyoruz. Markalaşmaya çok önem veriyoruz bunun için hedef kitlemizi ayırarak doğru noktalara ağırlık vermeyi planlıyoruz.

Üretim çalışmalarımızı Çorlu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikamızda dünya standartlarını gözeterek gerçekleştiriyoruz. Deneyimli çalışanlarımızla yurt içi ve yurt dışı müşterilerine  hizmet ederek, geleceğe dönük yaptığımız yatırımlarla OXIRON adının öncelikle ülkemizde sonra dünya çapında bir marka olmasını hedefliyoruz. Marka algısı oluştururken aynı zamanda sektör içinde alternatif işbirliklerine de açık olacağız.

Firma olarak sektörde hangi konumda bulunuyorsunuz?

Gelişen teknolojiyle beraber bu alandaki yatırımlarımızdan aldığımız güç, üretim çeşitliliği ve kapasitemiz ile üretimdeki gelişme ve değişimi dünya ile eş zamanlı ülkemize taşırken, katıldığımız fuarlar, gerçekleştirdiğimiz projeler ile pazarda önemli oranda yerimizi almaktayız. Ülkemizde dünya çapında önemli markalar var. Birçok projede rekabet olarak bu markalar ile karşılaştık. Sahada kendimize bir hedef çizerek ilerleme kaydettik. Ne çok pahalı bir marka olma yoluna girdik ne de ‘yapalım olsun’ gibi bir basit düşünce içinde olduk. Kaliteyi nasıl uygun fiyata sunabiliriz bunu sağlamaya çalıştık. Bu açıdan değerlendirildiğimizde OXIRON markamız sektörde projeleri başarıyla tamamlayarak övgüyü hak eden bir konuma ulaştı.

Firma olarak bu süreçte ilave yatırımlarınız oldu mu?

Geniş üretim yelpazemizi, LED ampul üretimine başlayarak daha da genişlettik. LED ampul ürettim hatlarımız ilk prosesten son kolileme prosesine  kadar tamamı otomatik makinalardan oluşuyor. Şu anda aylık 1 milyon LED ampul üretim kapasitesine sahibiz. Yeni yatırımlarımızla üretim kapasitemizin artırılması için çalışmalarımız sürmektedir.

OXIRON, yatırımlara ayırdığı bütçeyi arttırarak, sürdürülebilir bir gelişimi ve sektördeki gücünü devam ettirebilmek için araştırma ve geliştirme proseslerini düzenli olarak sürdürmektedir. Bünyemize alanında uzman yeni arkadaşların katılımıyla daha da güçlendik. 
Son teknoloji ile donanmış sahip olduğumuz makine parkurumuz üst seviye kalite ve güvenirliği yüksek donanım özellikleri ve yazılımlar ile desteklemektedir.

Kalite kontrol ekibimizi genişleterek daha verimli ve kaliteli bir üretim yapmak başlıca amacımız olmuştur. Yatırımlarımıza her gün üzerine koya koya devam ediyoruz. Yerli ve milli ürünlerimizin çeşit ve kalitesini daha da arttırarak, dışa bağımlılığı azaltmak hedefiyle Ar-Ge çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Ülkemizin vermiş olduğu ekonomik savaşa, yerli üretim yaparak destek vermenin gururu ile  yeni başarılara imza atmak istiyoruz.

Ürün çeşitliği ve kapasiteniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kalitesi ENEC, CE, TSE ve ISO belgeleri güvencesinde çevre dostu ürünlerimizi, üretiminden paketleme aşamasına kadar titizlikle test ederek müşterilerimize sorunsuz ve zamanında teslimatını gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Müşterilerimizin özel proje ve tasarım süreçlerinin yönetimi için uzman kadromuz eşliğinde özgün alternatifler geliştirmedeki başarımız ile fark oluştururken, ulaşılabilir bir fiyat politikası benimsiyoruz.

Aydınlatma  konusunda ürün yelpazemiz oldukça geniş. Yeni ürün grubumuz, ‘’Tasarruflu ve Uzun Ömürlü Led’li Ampul’’ üretiminin de başlamasıyla daha da genişlemiş oldu. Ayrıca, Led ampul grubunun içine daha fazla ürün çeşidi ekleyerek bu ürün grubumuzu da zenginleştirmeyi hedefliyoruz.

Rekabet edebilmemiz için sürekli olarak yeni ve teknolojik ürünlerle müşterilerimizin karşısına çıkmamız gerekiyor. Böylece sektörde bir pay almak mümkün olabilsin. Sadece iyi ürün yapmak yetmiyor, bir de bunun pazarlama boyutu var. Yapılan ürünü iyi bir şekilde pazarlamak gerekiyor ki, insanlara ulaşsın ve iyi bir satış rakamı yakalansın. İşte bu noktada ‘’Oxiron Led Ampullerin’’ başarılı bir satış ve pazarlama grafiği yakalaması adına önemli miktarda reklam ve tanıtım bütçesi ayırdık.

Ürün yelpazemize sürekli yeni ürün gamları ve modelleri katarak yenilikçi bir çizgi oluşturmaktayız. Rekabetçi, kaliteli ve de montaj kolaylığı sağlayacak ürünleri sunmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Pazarlama satış personellerimiz  ile de müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını uçtan uca karşılayan bir tedarik platformu görevi üstlenmekteyiz.

Ürünlerimizi hem toptan kanaldan hem de perakende noktaları üzerinden nihai tüketiciyle buluşturacağız. Son teknoloji ile ürettiğimiz % 85 tasarruflu Led Ampullerimiz ile Oxiron markasına tüketiciler birçok satış noktasından kolayca ulaşabileceklerdir.

 Yurtdışından denetimi yapılmadan pazara bir şekilde giriş yapan ürünler var. Rekabet noktasında bir araştırma yaptınız mı?

Ülkemiz serbest piyasa ekonomisinde, açık bir ekonomik yapıya sahip. Böyle ortamlarda her türlü olasılığa hazır olmanız gerekiyor. Her sektörün bu konuda şikâyetleri var, bunun etkisinde kalarak başarılı üretici olma şansınız yok. Ülkemizin sosyoekonomik yapısını göz önüne aldığımız vakit her türlü ürünün bir alıcısının olduğunu görebiliriz. Biz de bu ortamda kaliteyi hangi fiyattan satabiliriz onu analiz ederek hareket ediyoruz. Marka değerine sahip firmalar için önemli olan kaliteyi uygun bir fiyata satmak başlıca hedef olacaktır. Biz de bu noktada Enerji tasarrufu, verimlilik, kalite,  rekabetçi fiyat, kullanım ömrü ve dayanıklılık hususlarında müşterilerimize en uygun çözümleri sunmak için çalışıyoruz.

Maalesef ülkemizde kullan at mantığı oluşmuş durumda. Bunun tüketiciye ve ekonomimize büyük yük olduğunu görüyoruz. Sonuçta üreticilerin vergi ve denetim noktasında korunması şarttır. Bunun sağlanması devletin ilgili kurumlarının durumu iyi araştırmasından geçiyor. Biz üreticiler mevcut ekonomik ortamda bile, ciddi bir yatırımın içine giriyoruz. Mutlaka bu konularda reaksiyon alınması gerekir. Aynı şartların yurtdışında olması durumunda yabancılar daha agresif davranabiliyorlar.

Bu anlamda piyasayı, kalitenin yönlendirmesi gerekir. LED ile birlikte aydınlatma ürünleri daha kolay üretilebilir hale geldi. Bu açıdan baktığımızda denetim mekanizmaları devrede olmadığı zaman kullan at ürünleri piyasadan eksik olmayacaktır.

Rekabetin firmaların gelişmesine kendilerini sürekli yenilemelerinde en büyük etken olduğunu düşünüyorum. Yurt içinde rekabette zorlanan bir firma dünyanın herhangi bir ülkesinde nasıl rekabet edebilir. Önemli olan adil bir rekabet ortamının oluşturulması ve haksız rekabetin önüne geçilmesidir.

 Grubun ana işi tekstil biliyoruz. Aydınlatma sektörüne yatırımı nasıl seçtiniz?
Aydınlatma sektörü sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada hızla büyüyen bir sektör. Bunun en önemli sebebi, enerji tasarrufu konusunun gündemde olması ve LED teknolojilerinde yaşanan teknolojik gelişme. Teknolojideki hızlı değişim ve üretim teknikleri, birim maliyetlerin düşmesini sağlıyor.

LED teknolojilerinin aydınlatma sektöründe gösterdiği hızlı gelişme tüm piyasaları etkiliyor ve Türkiye de bundan fazlasıyla etkileniyor. Son yıllarda özellikle elektronik tabanlı imalatçı firmaların sektöre girmesi ile sektör dinamikleri ve aktörleri hızla değişmeye başladı.

Ayrıca yeni projelerin neredeyse tamamı LED’li ürünler ve enerji tasarruflu ürünlerle hayata geçiriliyor. Enerji Bakanlığı bu konuda ciddi projeleri hayata geçirme yönünde adımlar atıyor. Kamuda ve yerel idarelerde enerji tasarrufuna olan ilgi her geçen gün artıyor. 

Yaşanan bütün bu gelişmeler bizim Aydınlatma sektöründe teknolojik aydınlatma ürünlerine ihtiyacın artacağı öngörüsünün doğmasına bu sektöre yatırım yapma kararı almamıza etken olmuştur.

Son olarak iş ortaklarınıza ve kullanıcılara neler söylemek istersiniz?Biz kendimize ve ürünlerimize güveniyoruz. Ürettiğimizin arkasında duruyoruz. Her zaman kalitenin üretime yansıdığı bir marka olmaya gayret ediyoruz. Aldığımız makinaları ve üretim hattını gezdiğinizde, üst seviyede kaliteli ürünün banttan çıktığını göreceksiniz. Piyasa şartları stabil hale geldiğinde, ümit ediyorum ki yerli bir üretici ile iş yapmanın zevkine varacaklardır. Son tüketiciye tavsiyemiz ise araştırsınlar, karşılaştırsınlar ve yerli üreticilere güvensinler diyorum.

Aydınlatma Teknik Dergisi olarak yerli üreticilere verdiğiniz destek için ayrıca teşekkür etmek isterim. Birbirimize güvendiğimiz sürece aydınlatma sektörünün geleceğinin aydınlık olduğunu düşünüyorum.

: http://www.oxiron.com.tr/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz