Mercadet Sahne Tasarımı

0
25233

 

  • Sahne Tasarımı: Sanja Jurca Avci, Işık Tasarımı: Andrej Hajdinjak
  • Ljubljana Şehir Tiyatrosu, Ljubljana, Slovenia, 29 Eylül 2018

Mercadet Honore Balzac’ın kapitalizmin ve borsa spekülasyonlarının uç noktalarına dair şaşırtıcı derecede yaratıcı bir oyunu. Aslında 19’uncu yüzyıl ortası Fransa’sında geçmesine rağmen çağdaş dünyaya da kolayca uyarlanabilir.

Ljubljana Şehir Tiyatrosu, Janez Pipan’ın yönetiminde tam olarak bunu yaptı ve oyunu günümüz dünyasına uyarladı. Sanja Jurca Avcı bu doğrultuda çağdaş mekanları ve bu mekanların kullanılış biçimlerini yansıtan bir sahne tasarladı: Mercadet’in home-office’i, salon ve kasa.

Yönetmenin vizyonuna uygun olarak Sanja home-office’i “insanların ter döktüğü yer” olarak tasarladı – süslemeler içermeyen maskülen bir alan ve Mercadet’in sekreteri için küçük bir ofis. Girişlerin ön taraftan bir merdivenle yapılması bunun aslında bir bodrum katı olduğunu ima ediyor. Bu karanlık ve sert alanın aksine, uzay gemisini andıran bir kapının ardında 2001 Uzay Macerası’nı andıran büyük bir salon var. Bu salon ailenin ulaşmaya çalıştığı ideal zerafeti temsil ediyor. Bu zarafetin aksine, evin “uyumsuz” kızı bu salonu çömlek atölyesi olarak kullanıyor. Oyunun sonunda salonun arka duvarı açılıyor ve ailenin kasayı sakladığı alan, seyircileri kör eden ve dolayısıyla aslında kasanın içindekileri algılamasını engelleyen parlak ışıklarla aydınlatılıyorlar.

Oyunun yeni bir para biriminin -Mercoin- bulunduğu (bu para birimi Balzac’ın oyununda yer almaz, yönetmenin keşfidir) son kısmında devasa bir altın Mercoin -yeni Güneş gibi- aşağı doğru indirilir ama bu sırada salonun tavanı da aşağı doğru indirilir ve bu da ailenin hayatında bir dönemin sona erdiğine işaret eder.

Bütün sahne, sahneyi derinliklerine nüfuz eden dahili ışıklar içeren portallarla çevrelenmiştir. Bu portallar Mercadet’in nihayetinde mahvına sebep olan spekülasyon ve entrikalarının çarpık doğasına işaret eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz