Led Sokak Ve Yol Aydınlatma Sistemlerinin Ani Aşırı Gerilim Ve Yıldırımdan Korunması

0
1.075

Led dönüşümlerin hızlanması ile doğru orantılı olarak Led Sistemlerin Yıldırım ve swichting darbeleri karşısında zarar görme şikâyetleri de hızla artmakta. Bu noktada en çok Led aydınlatma sistemleri üreten üreticiler zor durumda kalıyor. Müşteriler ve son kullanıcılar arıza sorumlusu olarak üreticiyi görüyor ve ürün garantisini öne sürüyor. Ancak yıldırım ve şebeke kaynaklı ani aşırı gerilim darbeleri düşük gerilim seviyesiyle çalışan Led sistemleri çaresiz bırakıyor bu noktada üreticinin yapacağı tek doğru adım IEC 61643-11 Standartı kapsamında üretilmiş AG Parafudr ürünleri ile sistemini korumak. Ufak bir ek maliyet oluşsa da bu mutlaka müşteriye anlatılması gereken bir durumdur. Kademeli koruma prensibi kapsamında Tip 1+2+3 Koordinasyonu sağlandığında sistemler yıldırım ve ani aşırı gerilim darbelerinden zarar görmeyecektir.

Led sistemlerde enerji hatları ve haberleşme hatları mutlaka koruma altına alınmalıdır. Direk tipi yol aydınlatma sistemlerinde direk altlarına Class 1+2 ,Direk üzeri sistemlere de Class 3 koordinasyonlu ürünler konulmalıdır. Bazı üreticiler Uzakdoğu pazarından sadece class 3 ürün getirip maliyeti düşürmek adına kullanmaktadırlar. Ancak sadece diyot sisteminden oluşan bu ürünler 5-10ka ‘in üzerinde gelebilecek darbede direk zarar görürler. Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak hazırladığımız koruma paketinde direk altlarında 100ka dayanımlı Tip1+2 Safetec teknolojili yani mov+gas deşarj tüpleri ile sınırsız sönümlemeyi sağlayan modüllü ürünleri kullanmayı öneriyoruz, ayrıca Direk üzerinde D sınıfı (Tip3)Sisteme seri olarak bağlanabilen ve 25 nanosaniyenin altında devreye giren 40 ile 1 ka arasındaki tüm darbeleri yok eden hassas koruma ürününü kullanmaktayız. Son olarak Türkmenistan ‘da uyguladığımız projemiz oldukça beğeni almıştır.

Direkler arasında ki eş potansiyel farklılıktan dolayı bir direkte oluşan aşırı akım diğer direklere de kolayca zarar vermektedir. Ayrıca Yıldırım darbesi ‘nin toprak özgül direnç farklılığından dolayı düştüğü 2km uzakta bir alandan dahi Led sistemleri etkilediği birçok projede karşımıza çıkmaktadır. AG Parafudr sistemleri Led projelerinde sistemin ayrılmaz bir parçası olarak kalması gerekmektedir. Hatta üretilen her ürün Led Koruma modülü mutlaka içermelidir.

Slovenya ‘da üretilen Raycap/Iskra Zascite Markalı ürünlerimiz IEC 61643-11 Standardı kapsamında maksimum değerlerle test edilmektedir. Bu nedenle hem müşterimizin gözünde güven sağlamak hem de IEC 62305 standartı kapsamında doğru adımlar atmak adına Led Yıldırım Koruma modüllerini kullanmanızı öneririz

Detaylı Bilgi ve ürün bilgisi için tarafımıza ulaşabilirsiniz.

info@yilkomer.com adresinden uzman mühendis arkadaşlarımıza sorularınızı yöneltebilirsiniz.

LED PARAFUDR nedir

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz