LAMP 83 ‘DEN ACIBADEM ALTUNİZADE’YE ÖZEL AYDINLATMA

0
1943

Sağlık sektörünün önde gelen markası ACIBADEM’in Altunizade’de açtığı 98.000 m2 büyüklüğündeki hastanenin aydınlatmasının büyük bir bölümü, projeye 14.000’den fazla ürün tedarik eden LAMP 83 tarafından üstlenildi.

Acıbadem Sağlık Grubu’nun 22. hastanesi olan Acıbadem Altunizade Hastanesi teknik altyapısı, tıbbi teknolojisi, tüm uzmanlık dallarında sağlık profesyonelleri ve özellikli merkezleriyle hizmet veriyor. 98 bin m² kapalı alanı ve 350 yatak kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük kapalı alana sahip “özel hastanesi” olan Acıbadem Altunizade Hastanesi, içindeki çocuk oyun alanı, kafeterya, kuaför, alışveriş alanı gibi özellikleriyle bir hastaneden çok, 5 yıldızlı bir oteli andırıyor. Çok modern teknolojik altyapısı ve hastalarına sunduğu ayrıcalıklı hizmetleri sayesinde, hastanenin, uluslararası sağlık turizmi açısından yeni ve önemli bir çekim merkezi olması planlanıyor.

Acıbadem Proje Yönetimi adına proje kapsamında LAMP 83’ün yaptığı çalışmaları değerlendiren Sepken Çelik, ‘LAMP 83’ün ürünleri teknik olarak aradığımız ışık düzeyi ve rengini sağlamanın yanı sıra, görsel açıdan teknik aydınlatmadan ziyade, daha çok dekoratif birer aydınlatma elemanı olarak öne çıktı. Görsel anlamdaki algı değişmeden, ürünlerin içinde farklı difüzör veya reflektörlerin başarıyla kullanılması sayesinde; farklı lokasyon veya mimari alanlar arasındaki geçişler başarılı oldu.’ yorumunu yaptı.

Projenin genelindeki gerek görsel, gerek teknik anlamdaki talep ve ihtiyaçlarını karşılayabildiği için LAMP 83’ü tercih ettiklerini belirten Çelik, sözlerini ‘Proje boyunca çözüm ortağımız olarak aydınlatma hesabı, ürün tasarımı gibi teknik konuların yanı sıra bütçesel anlamda da projenin ihtiyacı olan her konuda hızlı çözüm üreten LAMP 83 ile çalışmak bizim için büyük konfordu.’ diyerek noktaladı.

LAMP 83 Satış Grup Müdürü Serhan Acar ise yapılan çalışmayla ilgili,  ‘Sağlık sektörünün en prestijli markalarından Acıbadem’in en büyük hastanesi için çalışmak, bizi çok mutlu etti. Lüks bir otel veya kongre merkezini andıran bu sıra dışı projede, teknik ve görsel ihtiyaçları karşılayabilmek adına, bazı ürünlerimizi modifiye ederken, bazı ürünleri de sırf bu proje için sıfırdan tasarladık. Süreç boyunca Acıbadem Proje Yönetimi ve Metex Design Group’la yakalanan sinerji sayesinde, aslında çok zor olan bir projeyi başarıyla tamamladık.’ yorumunu yaptı.

PROJENİN TEKNİK DETAYLARI

Proje için Acıbadem Proje Yönetimi ve Metex Design Group tarafından LAMP 83’e verilen hedefler içinde tamamen medikal olan MR, Ultrason vb alanlarla;  insanların dolaştığı ve dinlendiği koridorlar, resepsiyon, bankolar, yeme-içme alanları, bekleme salonları vb. alanların aydınlatma anlamında ayrılması yer alıyordu. Bu alanlarda, insanların kendilerini hastanedeymiş gibi değil de, evlerinde veya rahat bir sosyal bir ortamdaymış gibi hissetmelerini sağlamak için, ışık rengi olarak 3000K tercih edildi. Böylece, bu genel kullanım alanlarında, görsel konfor düzeyi arttırılmış ve rahat bir ortam hissi yakalanmış oldu.

Hasta odası gibi hem medikal, hem de dinlenme alanlarının kesiştiği yerlerde ise, hasta yatakları üzerinde, barrisol tercih edilirken, hastanenin tamamında tasarım dili olarak öne çıkartılan görsel kullanım ve aydınlatma aygıtlarına odalarda da yer verildi. Genel mekanlarda kullanılan dekoratif aydınlatma aygıtları ise daha çok ışık efekti ve görsel anlamda, mekana katkı yaptı.

Bu devasa projenin teknik aydınlatma sorumluluğunu üstlenen LAMP 83, Acıbadem Proje Yönetimi’nden Elektrik Mühendisi Sepken Çelik’in koordinasyonunda Metex Design Group’un firma sahibi Mimar Sinan Kafadar ve Mimar Didem Çalışkan Gençsoy ile çalıştı. LAMP 83, Acıbadem Altunizade Hastanesi için, hem seri üretim standart ürünler, hem de projenin ihtiyaçlarına göre geliştirilen özel ürün çözümleri ile 50 farklı tipte, toplam 14.000 parçanın üzerinde aydınlatma aygıtı üretti.

LAMP 83, proje için çoğunluğu projeye özgü özel tasarımlar olmak üzere, ankastre, sıva üstü, spot ve dış aydınlatma tiplerinde 50 farklı cins aydınlatma aygıtı üretti. Ayrıca dış mekanlarda, LAMP 83’ün 20 yılı aşkın bir süredir işbirliği yaptığı İtalyan Goccia firmasının bazı ürünleri de kullanıldı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz