logo

Kamunun Enerji Verimliliği Politikaları, İç Pazarı Yüzde 10-15 Büyütebilir

ATMK – Aydınlatma Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil ise Türkiye’nin ihracata önem vermesi gerektiğinin altını çizerken, katma değeri yüksek tasarım ürünlere yönelerek aydınlatmada dünyanın üretim üssü haline gelme potansiyeline sahip olduğumuza dikkat çekti. 

Ülkemizde özellikle son yıllarda giderek önem kazanan ve stratejik hedefler arasında yer alan enerji verimliliği konusuna dikkat çeken ATMK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil, elektrikli aydınlatma ekipmanları iç pazarının önemli bir büyüme potansiyeli sunduğunu ifade etti. Bu potansiyelin değerlendirilmesinin özellikle kamunun uygulayacağı politikalar ve projeler ile yakın ilişkili olduğunu belirten Onaygil, kamunun enerji verimliliği hedefi doğrultusunda LED değişimi odaklı ve akıllı şehir projelerini hayata geçirmesi gibi yenileme pazarını harekete geçirecek zorunluluklar getirmesi durumunda iç pazarın yılda yüzde 10 ila 15 oranında büyüyerek 3,89 milyar dolara kadar ulaşabileceğinin öngörüldüğünü söyledi.

 Sektörün yeni hedefi: Özgün tasarımla daha çok katma değer oluşturabilir

Ülkemizin henüz aydınlatma teknolojilerinde istediği seviyelerde olmadığını, ancak son yıllarda özgün tasarım konusunda öne çıkmaya başladığımızı belirten ATMK Başkanı Onaygil, iki yılda bir düzenlenen IstanbulLight Fuarı ile eş zamanlı olarak 18-19 Eylül tarihlerinde “Türkiye’de Nitelikli Aydınlatma” ana temasıyla 12. Ulusal Aydınlatma Kongresi’ni gerçekleştireceklerini ifade etti. Amaçlarının sektöre katma değer katacak, yön verecek konular üzerine eğilmek olduğunu belirten Onaygil, “Nitelikli aydınlatma içi gereği gibi doldurulması gereken bir konu. En önemlisi de insan kaynağınızın, alt yapınızın, vizyonunuzun, bilgi dağarcığınızın ve üretim özelliklerinizin dünya standartları ölçeğindeki teknolojiye sahip olması gerekiyor. Tasarımı ve teknolojisi dışa bağımlı bir üretimde sadece bir kaç para birimi kazanabilirken, özgün tasarım yapabiliyorsanız 10, 20, hatta 100 katı kazanabilirsiniz. Bizim sektör olarak amacımız ve istediğimiz bu olmalıdır. Global dünyada da sıkıntılar var, ancak iyi değerlendirildiğinde bu fırsatlar önemli kazanımlara dönüşebilir.” dedi.

Share
1354 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?