Güvensiz ve Kalitesiz ürün rekoru “Aydınlatma” sektöründe

0
1373

Dış Ticaret bakanlığının Hayata geçirdiği TAREKS sisitemi yerli üreticileri ve vatandaşları koruma konusunda yaptığı çalışmalar sonuç vermeye başladı.

TAREKS güvenlik, teknik mevzuata ve standartlara uygunluk ile kalite açısından tüketicimizi ve üreticimizi korumak amacıyla gerçekleştirilen ithalat ve ihracat denetimlerinin risk esaslı olarak elektronik ortamda yapılmasına imkân veren web tabanlı bir uygulamadır.

Bilindiği üzere, gerek üreticilerimizin kalitesiz/güvensiz ithal ürünlerin haksız rekabetine maruz kalmaması gerekse vatandaşımızın can ve mal güvenliğinin korunmasını teminen, ithal edilen ürünler risk derecesine göre ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğünce ithalat aşamasında ürün güvenliği denetimlerine tabi tutulmaktadır. Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi olan TAREKS üzerinden yapılan bu denetimler sonunda uygunsuz/güvensiz bulunan ürünler, imha edilmekte, geldiği ülkeye geri gönderilmekte veya kabul eden ülke olması halinde bu ülkeye transit edilmesine izin verilmektedir.
Bu çerçevede, 2018 yılında makinelerden, elektrikli cihazlara, oyuncaktan cep telefonuna, tıbbi cihazlardan ampüllere, inşaat demirinden ayakkabıya kadar 5.5 milyar adet üründen 1.6 milyar ürün risk analizi kapsamında ithalatta ürün güvenliği denetimine alınmış, denetim sonunda yaklaşık 18 milyon ürün güvensiz bulunarak ithaline izin verilmemiştir. Uygunsuz bulunan belli başlı ürünler aşağıda yer almaktadır.

–          3,6 Milyon oyuncak
–          3,4 Milyon ampul
–          2,3 Milyon iş eldiveni
–          1,2 Milyon şırınga,
–          1 Milyon 350 Bin adaptör/güç kaynağı/şarj cihazı
–          800 Bin duy, (779 Bin)
–          360 Bin aydınlatma cihazı (armatür, led, avize, abajür…)
–          350 Bin serum seti (356 bin)
–          230 bin çift ayakkabı
–          200 Bin fiş ve priz, (193 Bin)
–          220 Bin (218 Bin) solunum maskesi
–          160 Bin Saç kesme ve traş makinesi
–          160 Bin el feneri (159 Bin)
–          140 Bin şırınga iğnesi (
–          72 Bin hava veya yağ filtresi
–          56 Bin rulman
–          46 Bin set cerrahi dikiş ipliği
–          2 Bin ton inşaat demiri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz