Gelecekte Çip Üretimini Yapmak İçin Buradayız….

0
1.048

Bu sayımızda İstanbulight fuarına katılan OctaLight Türkiye temsilciliğini yürüten Ekeler İç ve Dis. Tic. firması Teknik Sorumlusu ve Genel koordinatörü Hasan Şen ile firmanın Türkiye pazarındaki hedeflerini konuştuk.

OctaLight Firması hakkında bilgi verebilir misiniz?

OctaLight , 2010 yılında Işık Yayıcı Diyotlara (LED) yönelik araştırma ve üretim merkezi olarak Bulgaristan’da kuruldu. Bu süre kapsamında Avrupa pazarında kendi sınırları içinde opto-electronik ve aydınlatma sanayiinde en hızlı büyüyen kuruluşlardan biri olarak yer edindi. Günümüzde Octa Light Bulgaristan tamamen dikey entegre LED paketleri, LED modülleri, LED lambaları, LED aydınlatıcıları üreticisidir. Şirket aynı zamanda kendi LED armatürleri serisi ile farklı aydınlatma projeleri, tamamlayıcı komple aydınlatma çözümleri sunmaktadır. Bunun ötesinde Octa Light kendi ana iş kolunda çeşitli endüstriyel elektrik ve elektronik donanımlar, tüketici ev elektroniği, iletişim donanımları vs. gibi Elektronik Üretim Hizmetleri (EÜH) sunmaktadır.

Octa Light 2016 yılında daha modern büyümeye devam ederek, en gelişmiş üretim tesislerine sahip olmuştur. Ana tesis alanı 11.500 m2 olup toplam fabrika alanı 20.000 m’dir. Tesis bünyesinde tek çatı altında Işık Yayıcı Diyotlardan hazır LED ürüne, LED armatürlerden LED lambalara kadar her şey üretilmektedir. Fabrika ülkenin başkenti Sofya’ya, Avrupa ve Ortadoğu ana nakliye yollarına 40 km mesafededir.

Octa Light , En modern teknolojik donanım , Üretim ve teslim zamanlarında esneklik, kişiselleştirilmiş ürün Çözümleri, Rekabetçi fiyatlarla AB standartlarında güvenilir kalite ,Üretimin AB’de konumlu olması nedeniyle hızlı teslim süreleri ve kolay yerinde kontrol avantajlar sağlamaktadır.

Octa Light firması ile tanışma sürecinden bahseder misiniz?

Geçen yıl kasım aydında Ali beyle birlikte Bulgaristan’da OctaLight firmasını ziyaret ettik. Tamamen kart ve çip ile birlikte bitmiş olan aydınlatma ürünlerini üretmektedir. Özellikle çip üretim tesisleri ilgimizi çekti. Nedeni ise ülkemizde böyle kapalı ortamda bir üretim tesisinin olmamasıdır. Bulgar firma bize yüzde 50 ortaklık teklif etti.2020 yılına kadar Türkiye’de bir altyapı oluşturmaya çalışıyoruz. Bulgarları bu konuda ikna çabalarımız var. Şu anda ülkemizin ekonomik şartları gereği bir çekinceleri var.  2020 yılına kadar gerekli şartların oluşacağına inancımız tamdır.

Firma olarak nasıl bir yapılanma içindesiniz?

Firma olarak hazır bir müşteri grubuna sahip durumdayız. Şu anda tekstil sektörüne yönelik ürün tedariki sağlayan bir firma olduğumuz için Aydınlatma ’da ilk önce tekstil tesislerini hedef müşteri grubu olarak belirledik. Bu potansiyelimizi kullanarak Tekstil üretim tesislerine Aydınlatma projeleri yapmaktır. 2018 yılının 6.ayına kadar gerekli evraksal altyapımızı tamamladıktan sonra 6.aydan itibaren tekliflerimizi vererek şu ana kadar tekstil tesislerine 30.000 Led florasan armatür sattık. Özellikle tekstil entegre tesislerine aydınlatma dönüşümü sağladık. Ülkemizi üç bölgeye ayırarak hedeflerimize hızlı bir şekilde ilerliyoruz.

Şu anda sattığımız OCTALED T8 ve T5 tüpler gerek perakende pazarı gerekse endüstriyel aydınlatma çözümleri için en iyi seçimdir. LED tüplerinin etkinliği mükemmeldir ve uzun kullanım ömrüne sahiptir. Alüminyum gövdeli Led’li florsanlar 600/1200/1500 boyutlarında olup manyetik balast armatürlerle ve Elektronik Kontrol Donanımlı armatürlerin kullanımına uygun tüpler sayesinde 8 ile 30 watt aralığında olup 50.000 saat kullanım süresine sahiptir.

Buradaki temel hedefimiz aslında OCTALED markasının tanıtılmasıdır. Bunun ile birlikte ülkemizde hali hazırdaki Roza firmamızın altyapısı doğrultusunda yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda Made in Turkey damgası ile ürünlerimizi satmaktır. Öncelikli hedefimiz burada bir çip üretim tesisini hayata geçirmektedir.

İstanbul Light Fuarındaki temel hedefiniz nedir?

İstanbul light fuarına katılma sebebimiz Türk aydınlatma sektörüne OCTALED çipini tanıtmaktadır. Pazarda bu ürünün bilinirliğini artırmaktır. Bu ürün ileride bizim ücretimizin omurgasını oluşturacaktır. Aydınlatma sektöründe dışa bağımlı bir ürünün üretilmesi için zemin oluşturmaktır.

Firma olarak ürünlerinizi pazara sunacak mısınız? Yoksa proje bazlı mı olarak ilerleyeceksiniz.

Markaları marka yapan kalitesi ve o ürünün size sağladığı avantajlardır. Siz bunu çok iyi anlatmanız gerekiyor. Maalesef ülkemizde aydınlatma terimlerini ve onun sağladığı avantajları bilmiyoruz. Watt nedir? Lumen nedir? Işık değeri nedir bilmiyoruz. Bilmeyen bir topluma kaliteli ürünü satmanız çok zordur. Özellikle markasını bilmediğini ürünü alması da zordur. Fiyata dayalı bir pazarda motivasyonunuz çabuk bozulabilir. AB standartlarına uygun belgeleri olan bir firmayız. Avrupalı bir firmanın fiyatı her zaman Uzakdoğulu firma ürünlerinde göre pahalıdır. Ülkemizde ciddi anlamda aydınlatma satan firma yoktur. Bunun için Avrupa aydınlatma satan ve tasarlayan ofisler vardır. Bizde henüz yeni oluşmaya başladı. İşte biz onlarla birlikte yürümek istiyoruz.

Şu anda ülkemizdeki üretim tesislerinde ciddi anlamda enerji sarfiyatı vardır. Biz elimizdeki ürünlerin test ve ışık değerlerini açıklayarak onların yüzde 60 enerji tasarrufu sağlayacağını anlattığımızda ikna oluyorlar. Şu anda kullandıkları ürünler sadece yanıyor. Aydınlatma adına bir katkısı olmadığını görüyor ve gösteriyoruz. Onlara renk kaymalarını ve sararmış ışıkları görüyoruz. Özellikle kamu binalarını incelediğimde bir aydınlatma fiyaskosu ile karşılaştım. Özellikle kamudaki satın alımların teknolojik eğitimlerden geçmesi gerekiyor. Büyük bir israfın ve aydınlatma çöplüğünü gördüm. Uzun yıllar yurtdışında kalmış birisi olarak bu beni çok üzdü.

Ülkemiz aydınlatma sektörünü değerlendirebilir misiniz?

Türk aydınlatma sektörü Uzakdoğulu ürünler üzerinden fiyata dayalı olarak yürümektedir. Ülkemizde özellikle elektriksel ürünlerin denetlenmesi ve bir standarda kavuşturulması şarttır. Son dönemlerde bu konuda ciddi tedbirler alındığını duyuyoruz. Çünkü ülkemizde bilinçli müşteri yok. Bu büyük bir zaaftır. Bizim insanımız bilmeden 7000K-6000K ürünleri istemektedir. Evinde ise 4000K kullanmaktadır. Oysa ışık değerlerini bilsek ürün ayırımı yapabiliriz. Avrupa’da ise insanlar aydınlatmaya çok önem vermektedir. Çünkü beyaz ışık özlemi var. Öyle bir haldeyiz ki ofislerde 3000K kullanıyor ve elemanlar uyku moduna girmiş durumda. Biz ışığı bilmiyoruz. Biz önce ışığı anlatıyoruz. Firma olarak insanlara iyi bir aydınlatma sunmak ve bu kaliteyi ülkemize taşımaktır.

Özellikle sizlerin vasıtasıyla fuara gelecek ziyaretçileri standımıza bekliyoruz. Gerçekten kaliteli bir firmanın standını ziyaret etmiş olacaklardır. Bizden istedikleri cevabın fazlasını duyacaklardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz