ELEKTRONİK KARTLARI ÜRETMEK İHTİSAS İSTİYOR

0
3744

Bu sayımızda 2018 yılında kurulan ve Aydınlatma sektörüne PCB Üretim tasarım hizmeti sağlayan TULPAR TEKNOLOJİ Kurucu Ortağı Onur Boyar ile sektörü ve firma faaliyetlerini konuştuk.

 • Öncelikle firmanızı tanıyabilir miyiz? Kaç kişilik bir ekibe ve Makine Parkuruna sahipsiniz?
  Merhaba. 2018 yılında kurduğumuz Tulpar Teknolojik Hizmetler San. Tic. Ltd. Şti olarak bulunduğumuz elektronik sektöründeki yenilikleri ve gelişmeleri her an takip ederek, en yeni ve gelişmiş teknolojileri müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda onlara sunuyor ve kesintisiz hizmet anlayışı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülkemizin ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun çözümleri bularak, hızlı ve kaliteli hizmet ile müşterilerimizi bir araya getiriyoruz. 2’si mühendis olmak üzere toplamda 11 kişilik bir personel kadromuz bulunmaktadır. Şirketimiz pcb tasarım hizmeti ile birlikte  pcb, stencil, komponent,tedarik ve 2 adet SMD dizgi hattında müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap vermektedir.
TULPAR TEKNOLOJİ Kurucu Ortağı Onur Boyar
TULPAR TEKNOLOJİ Kurucu Ortağı Onur Boyar
 • Üretim gerçekleştirdiğiniz sektörler nelerdir?
  Aydınlatma sektörü başta olmak üzere üretimini gerçekleştirdiğimiz diğer sektörler savunma sanayi, ev otomasyon sistemleri, otomotiv, asansör, endüstriyel elektronik olarak sıralayabiliriz.
 • Aydınlatma sektörüne yönelik nasıl bir iş ve üretim modeliniz var?
  Aydınlatma sektöründe ön plana çıkan başlıca ihtiyaç müşterilerimizin hızlı üretim talepleridir. Bunu göz önünde bulundurarak aydınlatma ürünleri için ayrı bir dizgi hattımız bulunmaktadır. Bu hattımızda 1500mm’ye kadar PCB’lerin dizgi üretimi yapılabilmektedir. 

Pcb tedarik sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Pcb üretimi konusunda 20 yıllık bir tecrübemiz bulunmaktadır. Tasarım aşamasından itibaren müşterilerimize teknik destek hizmeti sunmaktayız.

 • Ayrıca bir tasarım ekibiniz var. Projelerin tasarım parametrelerini anlatabilir misiniz?
 • PCB tasarımı oluşturulurken dikkat edilen başlıca noktalar şunlardır:
 • Komponent ve yolların genel olarak doğru yerleşimi,
 • Analog ve dijital devrelerin birbirinden mümkün olabildiğince ayrı tutulması
 • Akım taşıma kapasitelerine göre yol kalınlıklarının ve ground dağılımının doğru yapılması
 • Elektromanyetik gürültülerin engellenmesine
 • Elektrik çarpma riskini ortadan kaldırılması
 • Kullanılacak komponentlerin güncel ve ekonomik olması

Bayram DİLMAÇ,
Founding Partner of TULPAR TECHNOLOGY,

Smd dizgi üretiminizden bahseder misiniz?
2 adet SMD dizgi hattımız bulunmaktadır. Firmamız 201, 402, 603, 805, 1206, 1210 ve TQFP240 arası tüm komponentlerle ve tüm led çeşitleriyle her türlü elektronik devre kartının SMD dizgi üretimini hızlı ve ekonomik olarak yapabilme kabiliyetine sahiptir. Saatte 25.000 chip smd dizgi kapasitemiz bulunmaktadır.

Yerli aydınlatma ürünleri ile Uzakdoğu aydınlatma ürünlerini kıyaslamasını yapabilir misiniz?
Ülkemiz bu konuda kesinlikle önemli bir mesafe kat etmiştir. Aydınlatma sektöründe yer alan firmaların teknolojiyi yakından takip ederek ve çok hızlı bir şekilde aksiyon almak gibi genel kültürü oluşmuş durumdadır. Maalesef aydınlatma sektörüne giriş yapan kalitesiz ve verimsiz Uzakdoğu ürünlerinin tüketici gözünde hala kabul görür olması söz konusudur. Yerli ve üretici aydınlatma firmaları üretimlerinde Uzakdoğu dan daha kaliteli üretim yapmaya ve aynı zamanda daha ekonomik ürün hazırlanmasına çok fazla mesai harcamaktadır. Bu konuda ithal aydınlatma ürünlerinin önüne biraz daha fazla set çekilmesi gerektiğine inanıyoruz.

 • Vizyonunuz ve hedefleriniz nedir?
  Değişen müşteri beklentilerine hızlı bir şekilde cevap verebilmek için sürekli iyileştirme faaliyetlerini etkin olarak sürdürüyoruz. Kaliteli ve minimum maliyetli hizmet sunarak, kaynaklarımızı en etkin ve verimli şekilde kullanarak, performansımızı ve rekabet gücümüzü en yüksek düzeye çıkararak sorumluluk sahibi sektöre pozitif katkı sağlayan bir şirket olarak hizmet vermeyi hedefliyoruz. Çalışmalarımızı sürdürürken aldığımız olumlu müşteri memnuniyetleri bizleri motive etmektedir. Bu doğrultuda teknolojiyi çok yakından takip ederek SMD üretim parkurumuzda son teknoloji makineler ile üretim yapmaya devam etmek istiyoruz. Tüm bu bahsettiğimiz doğrultuda ilerlemekte kararlıyız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz