‘Dünyanın 40’tan Fazla Ülkesine İhracat Yapıyoruz’

0
3251

1969 yılında Mehmet Ortaç tarafından kurulan özellikle metal ve plastik kablo rakoru üretimi konusunda sektörünün en iyileri arasında yer almayı başaran ve ürettiği ürünleri dünyanın 40’tan fazla ülkesine ihraç eden Ortaç’ın Satış Müdürü Deniz YİĞİT ile ürettikleri ürünleri ve sektörü konuştuk.

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?
Firmamız 1969 yılında Türkiye’de ilk endüstriyel enjeksiyon makine kalıplarını üretenlerden birisi olan merhum Mehmet Ortaç tarafından kurulmuştur. Bugün Ortaç farklı endüstriyel ve pazarlar için plastik, metal kablo rakorları spiral boru ve aksesuarları üretip mekanik, sistem mühendisliği, otomotiv sanayi, raylı sistemler, elektrik ve tesisat mühendisliği, tehlikeli alanlar, aydınlatma endüstrisi ve daha fazla alana yönelik ürün ve hizmet üretmektedir. Tüm Ortaç ürünleri firmanın İstanbul’daki kendi üretim tesislerinde dizayn edilir, kalıplanır ve üretimi yapılır.

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor.
Ortac markası ile ürettiğimiz ürünler; IP68 koruma sınıflı m12-pg7’den m63-pg48 ölçülerinde polyamid kablo rakorları, m6-pg7 m110–pg48 ölçülerine kadar pirinç-paslanmaz kablo rakorları, exproof atex sertifikalı zırhlı zırhsız kablo rakorları ve aksesuarları, 1’li, 2’li, 3’lü ve 12’li soket klemens ve sıra klemensler, patentli ORVENT Ortaç markamızla Türkiye’de aydınlatma ve elektronik cihaz üreticileri için 2 yıllık Ar-Ge çalışmamızdan sonra piyasaya sürdüğümüz havalandırmalı nem tapaları ve rakorları, polyamid ve galvaniz çelik spiral boru ve rakorları ayrıca müşteri odaklı enjeksiyon kalıpları üretiyoruz. Ürünlerimiz başta aydınlatma üreticileri olmak üzere; Enerji santralleri, otomasyon, makine sanayi, gemi sanayi, savunma sanayi, raylı sistemler, elektrik pano üreticileri ve kablonun kullanıldığı her yerde, kablonun taşıma koruma ve sonlandırmasında kullanılır.

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?
İstanbul Arnavutköy’de kurulu bulunan fabrikamız toplamda yaklaşık 12.000 metrekare kapalı alana sahiptir. Üretimde kullanılan makinelerden bahsetmek gerekirse; Enjeksiyon bölümümüzde dik ve yatay olarak son teknoloji ürünü makine parkurumuz mevcuttur. Koruge bölümümüz; Polyamid-pvc, polpropopilen spiral boru, Pvc kaplamalı-termoplastik tpv kaplama galvaniz spiral borular, ağır hizmet galvaniz borular vb. ürünlerin üretildiği son teknoloji makinelerin kullanıldığı bölümümüzdür. Talaşlı imalat bölümümüzde tek milliden altı milliye kadar tezgahlarımız ile paslanmaz, prinç ürünlerimizin üretimini yapmaktayız. Kalıphane bölümümüzün makine parkuru çok daha geniş, orada da yaklaşık 50’ye yakın farklı makineye sahibiz. Kalıplarımızı kendimiz ürettiğimiz için sürekli yeni ürünlere yönelebiliyoruz, bu da üretim hattımızı sürekli güncelleme gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Yakın zamanda enjeksiyon ve koruge bölümlerimizin kapasite artırımlarını gerçekleştirdik. Toplam 110 çalışanımız var. 7 gün 24 saat üretim yapmak üzere organize olmuş durumdayız. Yurt içi ve yurt dışından gelen taleplere cevap verebilmek için durmaksızın çalışmaya devam ediyoruz. Üretimde toplam sekiz mühendis arkadaşımız görev almakta. Farklı sektörlerle çalıştığımız için farklı disiplinlerden gelen arkadaşlar bunlar. Bu arkadaşlarımız Kimya, Makine, Elektrik, Endüstri, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği gibi değişik alanlardan gelmekteler. Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları konusunda çalışmaları kendi ekibimiz ile sürdürüyoruz. Bölgesel olarak 14 kişilik pazarlama ve satış ekibimiz bulunmaktadır. Pazarlama stratejimiz, müşteri odaklı satış, satış öncesi ve sonrası teknik destek, anında müşteri teması ile saha problem çözme ve maksimum müşteri memnuniyetidir

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne dır.durumda?
Firmamız yıllık cironun %5’ini Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına ayırmaktadır. Şuan da planlaması yapılan 2 yeni projemiz mevcuttur.

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?
İnovasyonu yenileştirmek, değiştirmek veya daha verimli süreçler, ürünler veya yollar yaratmak olarak tanımlayıp çalışmalarımızı kullanıcılara fayda sağlayacak yeni fikirli ürünler üretme konusunda yoğunlaştırıp ekonomimize destek sağlamak bilincindeyiz.
Firmamız aydınlatma ve solar sistem müşterileri için orvent basınç dengeleme ventilli kablo rakorları ve tapalarını üretmiştir. Orvent kullanan müşterilerimizin ürettikleri ürünlerde ortamdaki neme bağlı oluşabilecek olumsuz etkileri minimuma indirgenir hatta tamamen etkisizleştirir. Su ve toz geçirmez olup geçirdiği hava ile armatür kasasında oluşan basıncı dengeler, armatürün ömrünü uzatır, kolay, pratik ve ekonomik çözüm sunar.

İhracatınız var mı? Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?
Firmamız dünyanın 40’tan fazla ülkesine ihracat yapmaktadır. İhracat yaptığımız başlıca ülkeler arasında; Almanya, İspanya, İngiltere, Fransa-Polonya, İtalya, Hırvatistan, Hollanda, Amerika, Kanada ve brezilya bulunmaktadır.

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?
Modern üretim tesisinde üretim teknolojilerini sürekli geliştirerek otomasyon ağırlıklı üretime ağırlık vermeye devam eden firmamız kablo rakorları, ventilli kablo rakorları ve tapaları, polyamid & metal spiral boru ve rakorları ve klemens üretimi konusunda kalite odaklı yönetim anlayışı ile kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri doğrultusunda 5 yıl içinde elektrik sektöründe ülkemizin lider markası olmayı ve dünyada söz sahibi olan bir firma olmayı hedeflemektedir.

Firmanızın kalite politikasından bahseder misiniz?
Tasarımdan pazarlamaya kadar olan tüm iş süreçleri ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi güvencesi altında gerçekleştirilmekte olup tüm ürünler ilgili TSE ve uluslararası standartlara uygun olarak üretilmekte, test ve kalite kontrolleri yapıldıktan sonra müşteriye gönderilmekte satış sonrası hizmetleri ile müşteri memnuniyeti her zaman ön planda tutulmaktadır. Tüm ürünlerimiz diş kontrolleri geçer geçmez mastarlar ile uluslararası DIN normlarına göre üretilmektedir.

Ürünlerimizi TSE – VDE – UL – UR – CSA – GOST – R – ATEX – ECR – 118 – ROSH – RICH sertifikaları ile belgelendirmiş bulunmaktayız.

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek ister siniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?
Özellikle Türk aydınlatma sektörü son 19 yıl içinde inanılmaz bir ivme ile büyüdü ve bu büyüme biraz azalsa da halen devam ediyor. 2000’li yıllarda ülkemizde yerli üretici sayısı belki iki elin parmakları ile sayılabilecek seviyelerdeyken bugün ihracat yapabilen üretici sayımız 50’nin üzerindedir.. Bazı yabancı firmaların ülkemizde üretim anlamında yatırımları var, bazı firmalar Türk aydınlatma üreticileri ile ortaklık kuruyorlar; Üreticilerimiz yabancı firmalar için markalı üretimler yapıyorlar… Yani Türk aydınlatma sektörü dünyaya açılıyor. Yerli üreticilerimiz Ar-ge ve Ür-Ge yatırımları gün geçtikçe arttırmaktadır. Bu artış bizim global pazarda söz sahibi olmamızı sağlamaktadır. Ortaç olarak Türk aydınlatma sektörüne yönelik Ar-Ge çalışmalarımız ile sektörümüzü daha ileriye götürmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?
Özellikle elektrik sektöründe çözümünde zorlandığımız iki unsur mevcuttur.

Birincisi ucuz kalitesi düşük ürün ;
Sektörde, piyasada, değişik ortamlarda ve şekillerde ürünlerin kalitesiyle oynanarak daha ucuza mal edilip satıldığını görebiliyoruz. Maalesef bu yapılanların sadece geçici bir şekilde yapanlara faydası var, sektöre ve piyasaya çok ciddi zarar verdiklerinin farkında değiliz. Eğer sektörü, ülkemizi, firmamızı bugün bulunduğumuz noktadan daha ileriye taşımak istiyorsak kaliteden asla vazgeçmemeliyiz. Her zaman standartları değil daha üzerini hedeflemeliyiz.

İkincisi ise sektörümüzde Çin’den gelen ürünlerin kullanılması ;
Biz ürünlerimizi kablo çekme testi, kablo sıkma testi, burkulma testi, IP testi, yaşlandırma testi, hava geçirgenlik testi, nem testi vb. gibi testlere tabi tutuyoruz. Piyasada karşılaştığımız Çin’den gelen ürünleri teste tabi tuttuğumuzda vermesi gereken verileri vermediğini gördük. Hammaddesi, diş normu, tölerans aralıkları, kablo sıkma özelliği, ventil ürünlerinde IP ve hava geçirgenliklerin düşük olduğunu tespit ettik. Bu konuda yerli üreticilerimiz tedarik ettiği ürünlerin devamlılığını, sorgulayıcı kalite sisteminin olduğu, cihazlarına değer katacak yerli ürünleri desteklemesini istiyoruz.

HABERİ PDF OLARAK İNDİREBİLİRSİNİZ….

ortac elektrik-min

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz