logo

DOĞRU LED AYDINLATMA ARMATÜRÜ SEÇİMİ

Günümüz şartlarında Elektik enerjisinin verimli kullanılmasının ve enerji tasarrufunun daha da fazla önem kazandığını hep birlikte görmekteyiz.

Bu Ayki yazımızda Led ürünlerini tercih eden kullanıcıların doğru , uzun ömürlü ve verimli armatürlerin seçiminde nelere dikkat etmeleri gerektiğinden bahsedeceğiz.

Artık led ürünlerinin gerek fiyat ve gerekse etkinliğinin artmasıyla daha fazla tercih edildiği led aydınlatma pazarında sayıların her geçen gün arttığını yeni yapılan projelerde artık tamamen led armatürlerin tercih edildiğini gözlemlemekteyiz.
Fakat Tüketicilerin halen tam manasıyla işin tekniğine vakıf olamadığını sektördeki rakip firmaların teknik satış personelinin yeterli donanıma sahip olmaması nedeniyle tüketicilerin yanlış bilgilere ulaştığını ve bir hayli kafalarının karışmış olduğuna şahit olmaktayız.

Konumuza dönecek olursak Led armatürün Elektriksel gücünün (W) yüksek olmasının armatürün verimli olması anlamına gelmediğini öncelikle belirtmek isterim. Birim zamanda tüketilen gücün karşılığında almış olduğumuz ışık akısı yani Lümen (Lm) Bu ikisinin oranlanmasına Lm/W ( Lumen Per Watt) Olarak karşımıza çıkan bir teknik terim temel kıyaslama kıstasımız olmalıdır.

Gücü basit bir priz tipi wattmetreyle ölçebiliriz fakat lümeni ölçebilmek için Ulbricht Küresi (Sphere) veya Gonyo fotometre ( Gonio photometer) denilen kompleks bir ölçüm cihazına ihtiyaç duymaktayız. Bu ölçümler akredite olmuş bir optik laboratuarında yapılmalıdır ve üretici firmalar bu belgeleri istenildiğinde müşterilerine sunabilmelidirler.

Ayrıca çok fazla karıştırılan lüx lümen kavramından kısaca bahsedecek olursak lüx yani aydınlık şiddeti , birim alana düşen ışık akısının metrekareye bölünmesi olarak tabir edilmektedir. Lüx=Lm/m² Bu ölçümü her yerden temin edebileceğimiz lüxmetre ile kolayca yapabiliriz.

Armatür lümeni kısa vadede değişmezken aydınlık şiddeti (lüx) mesafe ile ters orantılıdır ve armatürün optik çıkış açısı lüx seviyesini etkilemektedir.Örneğin Lümeni eşit olan iki armatürün çıkış açıları birbirinden farklı olsun ve aynı mesafeden lüx ölçümü yapılsın açısı dar olan armatür zeminde daha dar alanda daha yüksek lüx seviyesi sağlamaktadır.

İkinci önemli parametre ise Armatürün Soğutma kapasitesi , satın alma yaparken tüketicilerin ağırlığından ziyade armatürün arkasındaki soğutma federlerinin (kanatçık) yüksek ve sık olması hususuna dikkat etmelidirler.

Arka formunda Kanat sayısı az veya hiç olmayan armatürlerin Ledlerde üretilen ısının konveksiyon yöntemiyle atmosfere hızlı bir şekilde transfer edilmesi noktasında ve sıcak ortamlarda çalışabileceği durumunu göz önünde bulundurularak armatürün hayati ömrünü etkileyen çok önemli bir konu olduğunu anlayabiliriz.

Üçüncü önemli konu ise sürücü kalitesi ve parametreleri dir . Led armatürlerde ledlerin yapısı gereği sabit akım üreten CC (Constant Current ) led sürücüler tercih edilmelidir.Biz üretimini yapmış olduğumuz armatürlerde kalite ve üretim standartlarına haiz olan global markalı led driverları tercih etmekteyiz.
Sürücülerin ilk olarak verimli olması gerekmektedir elektriksel kayıpları %92-95 in altında olan sürücüler enerjinin verimsiz kullanılacağı için tercih edilmemelidir .

Power faktör (Pf) :Güç katsayısı Akım ile Gerilim arasındaki faz farkı olarak ifade edilen bir kavram olup elektrik şebekesinin verimini kalitesini düşüren ve kayıplarını arttıran diğer alıcı cihazları da etkileyen önemli bir faktördür.Pf ≥0,95 olan sürücüler tercih edilmelidir.

Toplam Harmonik distorsiyon %THD : şebekenin sinüsoidal dalga şeklinin bozulmasına ve frekansın değişmesine neden olan sistemi rezonansa kadar götürerek büyük kısa devrelere ve yangınlara sebep olabilecek teklikeli bir duruma sebebiyet verebilen çok önemli bir husustur.% THD Gerilim bileşeninde %5 in altında Akım bileşeninde %15 in altında olmalıdır.

Diğer önemli bir husus ise şebekede yıldırım şimşek gibi nedenlerle oluşan ani geçici aşırı gerilimlere dayanabilme kabiliyetidir (Surge İmmunity) İç mekan armatürlerde Faz nötr hattı arasında 1-2 Kv yeterli olabilmekteyken Dış ortamlarda açık alanlarda ve dağlık bölgelerde kullanılan driverlarda asgari 4-6Kv hatta 10 Kv a dayanabilecek kapasitede olmalıdır.Büyük projelerde Toplu bir şekilde armatür arızalarını önlemek için parafudr veya SPD ( Surge Protection Device) mutlaka kullanılmalıdır.

Ayrıca Led armatürlerinin diğer bileşenlerinin kalitesi ürün toplam kalitesini etkilemektedir. Dış ortamdaki ürünler için yüzey koruma işlemleri yapıldıktan sonra dış ortama dayanıklı boya ile boyanmış olması , led reflektör gibi optik malzemelerin geçirgenlik ve yansıtma oranlarının yüksek olması Armatür camının temperlenmiş ve düşük demir oranlı nitelikli armatür camı olması bağlantı aparatları ve bağlantı elemanlarının paslanmaz malzemeden üretilmiş olması özellikle sızdırmazlık elemanlarının kaliteli özel malzemelerden seçilmiş olması önemli bir husustur.

Etiketler:
Share
7759 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?