DMY Elektronik Yatırımlar Grup Başkanı Davut Yurttaş “ŞİRKETLERİMİZİ PANDEMİ SONRASINA TAŞIYABİLECEK FİNANSAL TEDBİRLERİ ALMALIYIZ”

0
11.486

DMY Elektronik Yatırımlar Grup Başkanı Davut Yurttaş
“ŞİRKETLERİMİZİ PANDEMİ SONRASINA TAŞIYABİLECEK FİNANSAL TEDBİRLERİ ALMALIYIZ”

Aydınlatma Sektöründeki firmalarımıza Pandemi döneminde neler yaptıklarını, bundan sonra bizleri nelerin beklediğini sorduk.

Sürecin Aydınlatma sektörüne yansımaları hakkında düşünceleriniz nedir?

Covid-19 dünyamızın ve ülkemizin başına gelen en büyük felaketlerden birisi, biraz da insan oğlunun ektiğini biçmesidir. Doğal olarak çalışma ve ticaret ortamını kısıtladığı için tüm faaliyet alanlarımızda önemli gelir kayıplarına yol açtı. Sektör olarak %10-%50 arasında etkilendik.

Evden çalışma, kısa süreli çalışma vb. önlemlerin uygun olduğu departmanlarımızda çalışma şeklimizi değiştirmeye çalışsak ta verim konusunda sıkıntı yaşadığımız bir gerçek.

Yurt içi ve yurt dışı pazarlarda virüs sebebiyle alınan önlemler siparişleri, ödemeleri ve sevkiyatları fazlası ile etkilediğinden ekonomilerin küçülmesi ve giderek darboğaza girmeleri kaçınılmaz. Biz elimizden geldiğince çalışanlarımızın olumsuz etkilenmeyeceği çözümler üreterek krizin bir an önce bitmesini bekliyoruz.

Görünen o ki; Bu belayı savuştursak bile izleri ve kalıntıları uzun zaman hayatı etkilemeye devam edecek, bir anlamda beraber yaşamaya alışacağız. Bu nedenle önce çalışanlarımızın, sonra müşteri ve tedarikçilerimizin mağdur olmayacakları tedbirlerle varlığımızı sürdürmeye devam etmek durumundayız.

Ciro kayıplarının yaşanması kaçınılmaz, karlılıktan bahsetmek bu durumda olanaksız. Bu nedenlerle yerinde sayma veya sağlıklı küçülmeler gerekli olacak gibi görünüyor. Hayati ve tamamlayıcı yatırımlar dışında tüm harcamaların kontrollü bir şekilde azaltılması gerekliliği var.

Fırtına sonrasına güçlü bir şekilde ulaşacağımıza inancımız tam ve bu dönemde yaşadığımız kısmi kayıpların telafisinin hızlı olacağı düşüncesindeyiz. Çünkü bu dönemde bile çalışan, müşteri, tedarikçi kimseyi mağdur etmediğimiz gibi, dönemsel zorluk yaşayanlarında gücümüz yettiğince yanında olmaya çalışıyoruz.

Geçen bu sürede firma olarak neler yaptınız?

Dünya’da virüs konuşulmaya başladığı andan itibaren, daha Türkiye’de ilk vakalar tespit edilmeye başlanmadan biz şirketimizde öncü tedbirleri almaya başladık. Vakalar artış eğilimine girdiği ve bizlerinde bu ‘’tünel’’den geçmemizin kaçınılmaz olduğu anlaşıldıktan sonra da tedbirleri sıkılaştırdık.

Şöyle ki, en küçük bir zafiyeti olan çalışanlarımızı hemen eve yolladık.(Yaş, kronik rahatsızlık, hamilelik vb..) Devlet desteği olmadan ilk maskelerimizi dağıtıp kullanım zorunluluğu getirdik, hijyen kurallarını sıkılaştırarak her noktaya gerekli ekipmanları ve malzemeleri dağıttık, şirkete giriş, çıkış, yemek molası ve çay molalarında rutin ateş ölçümleri yapmaya, sıkıntılı görünenleri hastaneye sevk etmeye veya evlerine göndermeye başladık (Bu arada bir-iki yüksek ateş neticesi sevklerimizde çok şükür ki her hangi bir olumsuzluğa rastlanmadı).

Ofis, çalışma alanları, servis ve yemekhanelerde ‘’güvenli mesafe’’ uygulamasını başlattık, konu ile ilgili duyuru ve bilgilendirme afişlerini tüm firmamızda çeşitli yerlere asarak görsel uygulamalarla eğitimler düzenledik.

Yapmadığımız iki şey; işçi çıkarmak ve ücretsiz izne yollamak!!!

Ekonomik olarak aldığımız tedbirlerden bahsedecek olursak; 2020 senesinin bu bela ile uğraşarak geçeceğini ön görerek şirketimizi felaket sonrasına taşıyabilecek finansal tedbirleri aldığımızı söyleyebilirim. Olası iş kayıplarının yaşatacağı olumsuzlukları minimize edebilmek adına tasarruf tedbirleri almak ve uygulamak önde gelen ödevlerimiz arasındadır. Bu arada iş geliştirme, ürün geliştirme çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz