logo

Değişimle Birlikte Değil, Değişimi Öngörerek Çalışan Bir Firmayız

Bu sayımızda Türk aydınlatma sektörünün en önemli üreticilerinden Grup imaj Aydınlatmayı ziyaret ettik. İstanbul Light fuarı öncesinde yaptıkları çalışmalar ve sektörde yaşanan gelişmeleri Grup İmaj Aydınlatma Pazarlama Direktörü Pelin Grit Sarı ile konuştuk

Firmanız açısından 2018 yılı nasıl geçti?

Son yıllarda ülkemizde aydınlatmaya olan bakış açısının ciddi ve olumlu anlamda değiştiğini söyleyebiliriz. Bizler şirket olarak değişimle birlikte değil değişimi öngören ve ondan önde giden bir firma olmaya çalışıyoruz. Bu yıl özelinde de bu prensibimize sadık kaldık ve iyi bir performans sergiledik. İstanbul Yeni Havalimanı’nın tünel, çevre aydınlatması, açık otopark, yol ve viyadükleri gibi prestijli projelerde beklenenin üstünde çözümler sunarak imkân ve kabiliyetlerimizin ne kadar fazla olduğunu gösterdiğimiz bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Aydınlatma kavramı artık interdisipliner işbirlikleri gerektiren bir formasyona kavuştu. Bundaki en büyük katalizör olarak IoT, otomasyon gibi bu günlerde birçok alanda duyduğumuz kavramları söyleyebiliriz. Bunların bize ileriye yönelik beklentilerimiz ve hedeflerimiz konusunda belirleyici pusula terimler olacağını söyleyebiliriz.

2018 yılında hangi ürünlerle ile ön plana çıktınız? Yeni geliştirdiğiniz ürünler var mıdır?

Öncelikle şunu gururla belirtmeliyim ki dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak olan ve Türkiye’nin de en büyük LED projesi olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın en büyük çözüm ortaklarından biriyiz.  Projenin çevre aydınlatması, açık otopark, yol, tünel ve viyadükleri firmamız tarafından aydınlatılacaktır. Bu proje için ekip olarak birçok ürün tasarladık ve mevcut ürünlerimizde geliştirmeler yaptık. Bununla birlikte L&B fuarında akıllı direğimizi sergilemiştik. Bu fuardan sonra bir iki bölgede akıllı direğimiz ile ilgili pilot projeler gerçekleştirdik.

İstanbul Light 2018 Fuarında hangi ürünlerle ön planda olacaksınız?

İstanbulLight fuarı aydınlatma sektörünün tek fuarı olmasından dolayı büyük önem taşıyor. Hem sektörün hem de firmaların geleceği açısından bu fuarda yer almanın önemli olduğuna inanıyoruz.  Sektörün en büyük fuarlarından biri olan Light & Builging fuarı ile İstanbul Light fuarı arasında kısa bir süre olmasına rağmen çalışma arkadaşlarım 3 yeni ürünü bu fuarda sergileyecektir. Bunun için onlara tekrar teşekkür ediyorum. İstanbul Yeni Havalimanı çevre aydınlatması, açık otopark, yol ve viyadüklerinde kullanılacak olan yeni ürünümüz Turtle, yine İstanbul Yeni Havalimanı tünel aydınlatmalarında kullanılmış olan Hawk, TEDAŞ’lar için tasarlanmış olan Shark ürünümüz ile birlikte L&B fuarından itibaren geliştirmelerinin devam ettiği akıllı direğimiz, Wallwasher ve Tiger serisi ürünlerimizi sergileyeceğiz. Standımız 10. Hall B120’dir. Tüm sektör paydaşlarımızı ağırlamaktan memnuniyet duyacağız.

2018 yılında dövizde dalgalanma aydınlatma sektörüne nasıl yansıdı? Sizin bu konudaki gözlemleriniz nelerdir? Firma olarak önümüzdeki dönem için beklenti ve hedefleriniz nedir?

Ülke ve sektör olarak şüphesiz zor dönemlerden geçiyoruz. Zor dönemlere hazır olma, bu dönemlerde doğru hamleler yaparak, hızlı hareket etme ve karar verme oldukça önemli. Döviz dalgalanması özellikle yurtdışında varlık sürdüren firmalarımız için sabit kalemlerinden dolayı bir fırsattır. İhracat açısından baktığımızda özellikle Avrupa ve Amerika kıtası için 15% gibi bir fiyat avantajımız söz konusudur. Yurtdışı açılımı için bu dönem önemli bir fırsattır. Bizde bu noktada firma olarak gelecek dönemde yurtdışı organizasyonlarımızı sağlamlaştırarak varlık sürdürmeyi hedefliyoruz.

 

 

Share
1090 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?