Cam Ustalarının Sanatçı Ruhunu Sunuyoruz

0
1926

“Ateşe aşkla dokunuyor sanatçı ruhlar” diyen Efe Glass Aydınlatma sektörüne özel Cam imalatı yapan önemli firmalarımız arasında yer almaktadır. Bu Sayımızda Efe Glass Genel Müdürü Hami Eyilik ile Cam imalatı ve firmanın hedeflerini konuştuk.

Kısaca firmanız hakkında bilgi verebilir misiniz?
1991 yılında kurulan firmamız, günlük 25 ton üretim kapasitesi ve 10.000 m2 kare kapalı üretim tesisimiz ve 300’e yakın çalışanımız ile İstanbul Küçükköy’de faaliyet göstermekteyiz. Aydınlatma ve Züccaciye camları imalatının yanı sıra müşteri talepleri doğrultusunda özel imalat gerçekleştiriyoruz.

Efe cam 28 yıllık geçmişe sahip köklü firmalarımız arasındadır. Geçmişten günümüze cam işleme işinin geldiği noktayı değerlendirebilir misiniz?
Tarihsel olarak asırlardır camın kendine özgü sanatsal bir yaklaşımı var. Firmamızı sektöre bağlayan en önemli etken de aslında bu. Bu değerlerden uzaklaşmamak gerekiyor. Teknolojik gelişmeleri takip etmek ve üretim sahamızda uygulamak müşteri taleplerine daha hızlı bir şekilde cevap vermemize katkı sağlıyor.

Aydınlatma da cam ve ışık bir bütün olarak öne çıkıyor. Sizce Tasarım olarak ülkemiz istenilen seviyeye ulaştı mı?
Ülkemizde akademik olarak cam ve seramik bölümleri bulunmakta. Aydınlatma tasarımı genellikle yapı fiziği altında bir ders ve uzmanlaşılacak bir alan durumunda. Bazı kurumların düzenlediği sertifikalı eğitimler var ama açıkçası bunun yeterli olmadığını düşünüyorum. Tasarım olarak istenilen seviyelere ulaşabilmesi için bu işin mutfağında olmak ve cam imalatçılarıyla daha çok işbirliği yapılması gerekiyor.

Cam’a hayat vererek onu özel hale getiriyorsunuz. Size gelen özel projeleri Cam’a nasıl yansıtıyorsunuz?
Yıllardır süre gelen ar-ge ve tasarım çalışmalarımız sonucunda küresel pazara tam anlamıyla hitap ederek,

pazara sunduğumuz çeşitli ürünlerle söz sahibi bir firma haline geldik. Özel projelerde ise üretici bir firma olmanın bütün avantajlarını müşterilerimize sunuyoruz. Müşteri odaklı tasarımlarla cam sanatına özgü ürünler üretiyoruz.

Ülkemizde Cam ile ilgili birçok sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyorsunuz. Bu etkinliklerde en çok ön plana ne çıkıyor. İnsanların ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Firma olarak sosyal sorumluluk projelerine destek olmaya çalışıyoruz. Sosyal sorumluluk projelerinde cam sanatı projeyle birlikte birbirini çok güzel tamamlıyor. Kısacası odaklanılmasını istediğiniz sosyal sorumluluk bilincini cam sanatıyla birlikte başarılı bir şekilde amacına ulaştırabiliyorsunuz.

Üniversitelerde Cam ve Seramik bölümleri var. Bu bölümleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ülkemizde akademik olarak cam ve seramik bölümleri bulunmakta. Tasarım olarak istenilen seviyelere ulaşabilmesi için bu işin mutfağında olmak ve cam imalatçılarıyla daha çok işbirliği yapılması gerekiyor. Firma olarak üniversitelerle iletişim bağımızı koparmıyoruz. Özellikle İstanbul Üniversitesi ile birlikte güzel çalışmalar yapıyoruz. Üniversite öğrencilerine staj ve iş imkanı sağlıyoruz. Kısacası hem teorik olarak hem de pratik olarak eğitime tüm imkanlarımızla destek veriyoruz.

Firma olarak yurtdışında birçok fuarda yer alıyorsunuz? Yurtdışında hangi ülkelere ağırlıklı ürün gönderiyorsunuz?
Firma olarak aydınlatma ve züccaciye alanında birçok fuara katılım gerçekleştiriyoruz. Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye gayret ediyoruz. Avrupa ve Amerika başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihracat yapıyoruz.

Efe Cam olarak gelecekteki hedefleriniz nedir?
Firma olarak hedefimiz, artan müşteri memnuniyeti ile hedef pazarda büyüyerek ve marka değerini arttırarak sektörde lider bir kuruluş olmaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz