AYDINLATMANIN YENİLİKÇİ MARKASI OLACAĞIZ…

0
3605

Marka olarak yeni, Proje/Taahhüt sektöründe referans projelere imza atmış Ayhan Mühendislik firması, bünyesinde kurduğu LIGHTON LIGHTING markası ile Aydınlatma sektöründe de emin adımlarla büyümeye devam ediyor.

LIGHTON LIGHTING Proje Satış Yöneticisi A. Halil BÜYÜKKURT ile markanın üretim ve gelecek hedefleri hakkında konuştuk.

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

İsmim Halil BÜYÜKKURT. 1982 İstanbul doğumluyum. Erciyes Üniversitesi Elektrik-Elektronik bölümünden 2003 Yılında mezun oldum. Daha sonra ise 2. Üniversite olarak İktisat Fakültesini bitirdim.
2009 yılından beri de aktif olarak Aydınlatma sektöründe görev almaktayım. Aydınlatma sektöründe ilk olarak üretim departmanında görev almamdan dolayı, ürünlerin teknik konularına hakim olduğumu düşünüyorum. Bu durumda satış aşamasında müşterileri doğru bilgilendirmemi sağlıyor.
Geçmişte çalıştığım şirketlerde sektörde ses getirecek birçok satış başarısına sahip olduğum gibi birçok yurtiçi ve yurtdışı faaliyet gösteren referans markaları da şirketlerime kazandırmayı başardım.
Bu yılın başında ise, LIGHTON LIGHTING firmasında Proje Satış Yöneticisi olarak göreve başladım.  Sektörde 10 yıllık tecrübem ve güçlü ekip kadromuzla beraber çalışmakta olduğum şirketimde daha çok referans projeyi şirketime kazandıracağıma inanıyorum.

LIGHTON LIGHTING ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Şu anda yapmış olduğu ürünler ve çalışmalar nelerdir?

LIGHTON LIGHTING olarak kendine ait 3000m2 Genel merkez ve üretim alanı ile Sultangazi de faaliyet göstermekteyiz.

Elektrik, Proje/Taahhüt alanında sektörün öncü firmalarından biriyiz. Yıllardan beri çözüm ortaklığını yaptığımız müşterilerimize, anahtar teslim hizmet verdiğimiz için bizden aydınlatma armatür talebinde de bulunmaya başladılar.
2 sene kadar önce, projelere özel aydınlatma armatürlerini kendi bünyemizde üretmeye başladık.
Böylece LIGHTON LIGHTING markamız ile kendi aydınlatma şirketimizi kurduk.

Rakiplerimizden bizi ayıran en büyük özelliğimiz ise; müşterinin talebi doğrultusunda kendi ürettiğimiz armatürlerin montajını, yine kendi bünyemizde 7/24 hizmet veren ekibimizin yapıyor olmasıdır.
Ayrıca projelere özel çözümler sunan yeni ve yenilikçi ürünleri ile müşterilerimize hizmet vermeye çalışıyoruz.
Ürünlerimiz AR-GE laboratuvarlarımızda çeşitli testlerden geçtikten sonra müşterilerimize satışını gerçekleştiriyor ve bu sayede satışını yaptığımız ürünlerin garanti süresi boyunca müşterilerimizi güvence altına almış oluyoruz.

 

Ürün gruplarınız ağırlıklı olarak iç aydınlatmaya yönelik mi?

Hayır, sadece iç mekan armatürlerimiz bulunmamaktadır. Referans listemize baktığınız zaman birçok dış mekan projemizi de başarıyla gerçekleştirip teslim ettiğimizi göreceksiniz.
Hali hazırda satışını yapmakta olduğumuz IP44 ve üstü endüstriyel ve dış mekan ürünlerimizin dışında test aşamasında olan birçok yeni modellerimizde bulunmaktadır. Örneğin AR-GE bölümümüz ekonomik seri LED Sokak/Cadde armatürü ve Lümen/Watt değeri 160 olan yeni Yüksek Tavan armatürümüz üzerinde çalışmaktadır.

Şu anda LIGHTON LIGHTING olarak kaç personelle birlikte faaliyet veriyorsunuz?

LIGHTON LIGHTING kendi bünyesinde mühendis, uzman teknik kadro ve üretim kadrosuyla beraber toplamda 69 personelimiz bulunmaktadır. Bunların 44 kadarı mavi yaka, 25 çalışanımız ise beyaz yakalı olarak bulunmaktadır. Beyaz yaka içerisinde ise alanında uzman 2 mühendis, 1 mimar ve 9 teknikerimiz  çalışmaktadır.

Firma olarak aydınlatma sektörüne girmenizdeki amaç nedir?

Aydınlatma alanında genç bir marka olmamıza rağmen aslında sektörde 13 yıldır elektrik, proje, taahhüt konusunda hizmet vermekteyiz. Bundan dolayı da aydınlatma her projemizde işlerimizin bir parçası oldu.
Her aldığımız projede şirketlerin aydınlatmayı da bizden istemesi, öncelikle projeye uygun istekleri dinleme, projeye özel ürün geliştirme ve uygulama fırsatını bize verdi. Böylelikle her proje için farklı yerli üreticilerimize ürünler ürettirerek aydınlatma armatür üretimini farklı kanallardan öğrenmiş olduk.
2 yıl önce ise LIGHTON LIGHTING markası altında kendi ürünlerimizi üretme/geliştirme ve takibini yaptığımız projelerde uygulama kararı aldık.
2 yıldır anahtar teslim aldığımız projelerde LIGHTON LIGHTING markamızı altında kendi geliştirdiğimiz ürünleri projelerimizde uyguluyoruz.
Ürün çeşitliliğimiz yeterince arttığı için artık pazara hitap eder duruma geldik.

Bildiğiniz gibi aydınlatma sektöründe tercih edilen olmak zordur. Burada kalite öne çıkıyor. Bizde kaliteden taviz vermediğimiz için markamızın çok kısa zamanda çok büyük firmalara ulaşmasını sağladık.

İç aydınlatma olarak toplamda kaç ürün çeşidiniz bulunmakta? Bize bilgi verebilir misiniz?

Aslında bunun için net bir sayı vermem doğru olmayacaktır. Çünkü standart ürettiğimiz ürünlerimizin yanı sıra hizmet verdiğimiz müşterilerimizin her projesine özel farklı üretimler yaptığımız için ürün çeşitliğimiz sayısal olarak sürekli değişmekte ve artmaktadır.
Her proje kendi içinde yeni bir ürünü ortaya çıkarıyor. Bu sayede AR-GE ve ÜR-GE ekibimizle sürekli yeni ürünler üzerinde çalışmalar yapmak zorunda kalıyoruz. Bizde LIGHTON LIGHTING ekibi olarak her gün kendimize farklı tecrübeler katarak yolumuza güçlenerek devam ediyoruz.

Anladığımız kadarıyla ağırlıklı olarak mühendislik tarafından gelen işlere yoğunlaşıyorsunuz. Bunun dışında da bir markalaşma sürecindesiniz. Bu noktada LIGHTON LIGHTING olarak, markalaşma ile ilgili ne gibi çalışmalar yaptınız?

Bu konuda birçok çalışmamız var, ancak en son çalışmamız, 18-21 Haziran’da gerçekleştirilen Yapı Fuarına katılmamızdı. Bu fuarda hem markamızı daha çok noktaya tanıtma imkanı sağladık hem de yurtiçi ve yurtdışından gelen yeni müşterilerimiz ile yeni bağlantılar yapma imkanı bulduk.
Katıldığımız ilk yapı fuarı olmasına rağmen, beklentimizin çok üstünde dönüşler almamız, bizi mutlu etti. Hedefimiz önümüzde ki senelerde, global pazarlarda belirlediğimiz yurtdışı fuarlarına da katılmak istiyoruz.

Sektörün içinden birisi olarak, Türkiye’deki aydınlatma sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aydınlatma sektörü Türkiye’de büyümesi gurur verici olsa da maalesef bilgi kirliliğini de beraberinde getirmektedir. Biliyorsunuz aydınlatma sektöründe çok firma faaliyet göstermekte. Bugün bir bakıyorsunuz bir kişi 2-3 sene sektörde bulunduktan sonra, “Ben de aydınlatma şirketimi kuruyorum” diyebiliyor. Tabi böyle kurulan bir şirket ne kadar kaliteli bir aydınlatma şirketi olur, bu tartışılır.
O kadar çok “ben üreticiyim, aydınlatma firmasıyım” diyen firma var ki piyasada yaptıkları işin ne olduğunu anlayamıyorsunuz.
Özellikle uzak doğudan gelen ucuz ve garantisiz ürünlerde sektörümüzü olumsuz yönde etkilemektedir. Regülasyon olmamasından kaynaklı bu belgesiz ve uzun ömürlü olmayan ürünlerde hem can sağlığını hem ekonomimizi kötü etkiliyor. Bunları pazarlayan kişilerin oluşturduğu bilgi kirliliği de ciddi manada müşterilerimizin kafasını karıştırmakta ve buna dayalı olarak maalesef doğru ve kaliteli ürün satışını güçleştirmektedir.
Bir ürünün kalite standartları bellidir. Ama kimse teknik konulardan bahsetmiyor. Bu da en çok fiyatlarınıza yansıyor. Biz bunun doğrusunu söylediğimiz zaman, bu da müşterinin kafasını karıştırıyor ve müşteri kimin doğru söylediğini algılayamadığı zaman bilgi kirliliğine/kafa karışıklığına yol açmış oluyor. Özellikle LED’den sonra bu bilgi kirliliği daha çok arttı.
Bizim burada görevimiz doğru ürünü, projenin ihtiyacına göre müşterilerimize sunabilmek.
Bana göre, Önemli olan çok ürün satmak değil, uygun adetle, doğru ürünleri belirleyerek projede gereken aydınlatmayı sağlayabilmektir.

Aydınlatma sektöründe bir Çin faktörü var. Bu anlamda baktığınız zaman sizi en çok etkileyen ithal ürünler mi, yoksa iç piyasadaki kalitesiz aydınlatma ürünleri mi?

Uzak doğudan getirilen ürünlerle ilgili ciddi bir endişemiz yok. Çünkü bizim pazar hedefimiz bu ürünler değil. LIGHTON LIGHTING olarak kendi ürettiğimiz ürünlerle yerli üretim yaparak piyasada daha çok referans müşterilere ulaşarak ses getirmek istiyoruz.
Aldığımız işlerde birinci önceliğimiz satışını yaptığımız ürünlerin uzun yıllar boyunca sorunsuz olarak çalışmasıdır. Amacımız müşterinin bütçesi dahilinde aydınlatma armatür standartlarını karşılar nitelikte, enerji tasarrufu sağlayan uzun ömürlü ürünler yapmaktır.
Doğal olarak rakiplerimiz de yerli üretim yapan firmalardır.
Umarım ki geçmiş başarılarımızın üzerine daha fazla referans projeler ekleyerek sektörde kendimize daha büyük bir yer edineceğiz.

Sizce iyi bir aydınlatma nasıl olmalı?

Doğru ve kaliteli aydınlatma için öncelikle projenin ürün ihtiyacı belirlenmeli. Aydınlatma alanında yardımcı çeşitli bilgisayar programları vasıtasıyla ortamda oluşacak aydınlatma konfor parametreler sanal ortamda gözlemlenmelidir.
Gerekli parametreleri belirlenen ürünlerin ilk üretim aşamasından, test aşamasına ve satış aşamasına kadar bütün süreçlerin analizini doğru bir şekilde yapmamız gerekiyor.
Ürünün üretimden çıktıktan sonra test ve kalite bölümüne gitmesi, kalite biriminde laboratuvarda olumlu sonuç aldıktan sonrada, satıcıya ürünün özellikleri ile ilgili bilgi verilmesi ve satış aşamasında da tüm bu bilgilerin alıcıya doğru aktarılmasının sağlanması gerekmektedir.
Özetlemek gerekirse aydınlatma armatürünün kalitesiyle birlikte aydınlatma işinin de kaliteli olabilmesi için tüm yan hizmetlerin satış, proje geliştirme ve sonlandırma aşamalarının da belli bir kalite de olmasıyla sonuç odaklı ve kaliteli sonuçlar ortaya daha kolay çıkıyor.

Ağırlıklı olarak proje bazlı çalışmaktanız. Peki bu projeleriniz iç piyasaya mı yoksa dış piyasa mı daha çok hitap ediyor?

Yurt içi müşterilerimizin, yurt dışı projeleri var. Firma olarak bunları da gerçekleştiriyoruz. Şu anda da devam etmekte olan Moskova Steak house, Kuveyt’te ise Kafe projemiz bulunmakta. Yani biz yurt içi müşterilerimizin, yurt dışı projelerini de gerçekleştiriyoruz.
Ancak yapı fuarından sonra Bulgaristan’da Hastane projesi, Moğolistan’da fabrika projesi ve Nijerya’da cadde ve sokak aydınlatmaları ile ilgili ciddi çalışmalar yaptık. Şu anda da bazıları ile sözleşme aşamasına kadar geldik. Bu da markanın kendi içindeki gücünden kaynaklanmaktadır. Geçmişte yaptığımız referans projelerimiz ve bağlantılarımız sayesinde bu gibi projelerde de başarı sağlayacağımıza inanıyoruz.

LIGHTON LIGHTING olarak gelecek hedeflerinizden bize bahseder misiniz?

Şu anda İstanbul merkezli çalışan bir firmayız. Bölgelere bayiler açmak veya en azıdan bölge satış temsilcileri ile Türkiye’nin her bölgesine ulaşmayı hedefliyoruz. Bunun için kademeli olarak personel sayımızı ve fabrika alt yapımızı güçlendirmek öncelikli hedeflerimiz arasındadır.
Hiç kuşkusuz ihracat bizim de hedeflerimiz arasındadır. İlk etapta orta doğuda firmamıza ait showroom açmak istiyoruz. Orta doğuda ve özellikle komşu ülkelerde savaşın bitmesi akabinde büyük bir dönüşüm ve inşaat süreci başlayacak ve bu nedenle bu ülkeler bizim öncelikli pazarlarımız olacaktır.

 

HABERİ PDF İNDİREBİLİRSİNİZ…

LIGHTON-min

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz